Gwen Rün: Oynanış Rehberi ve Eşya Dizilimi (S11)

Gwen oldukça basit kullanılabilen ve son derece kolay sayılabilecek yeteneklere sahip bir üst koridor (top lane) şampiyonudur. Eğer isterseniz onu aynı zamanda orta koridorda (mid lane) kullanabilme şansınız vardır. Doğru şekilde kullanıldığında 1v5 dahi yapabileceğiniz bir şampiyondur.

Bu şampiyonu öğrenmek gerçekten basittir. Bunu yapmak istiyorsanız tek yapmanız gereken önce yeteneklerine, ardından Gwen rün seçimlerine, Gwen eşya seçimlerine ve diğer bilgilere göz atmalısınız. Biz birkaçını size sunmaya çalışacağız. Umarız bunlar işinize yarar ve Gwen ile iyi maçlar çıkarırsınız.

Gwen Rune

Üst koridorda yer alan birçok düellocu şampiyon gibi Gwen, Conqueror kullanma konusunda ustadır. İsabet (Precision) yetenek ağacı tercih edilmesi gereken en doğru alandır. Hasar takaslarında kolayca dolumlar biriktirebilir ve can yenileme işlemini kolayca gerçekleştirebilir.

Bu yetenek ağacının geri kalanı da aynı zamanda idealdir. Presence of Mind, Gwen'in yaşayacağı mana problemini büyük ölçüde çözer. Diğer seçimler ise standart üst koridor seçimleri olacaktır. Gwen rün seçimlerinin son haline aşağıdaki görselden ulaşabilirsiniz.

Gwen Build

Gwen takip edebileceği pek çok farklı Mythic eşya yoluna sahiptir. Ancak Everfrost eşyası en güçlü ve en çok yönlü olanlardan birisidir. Kitle kontrolü olmadan Gwen gücünü gösterme konusunda pek etkili değildir. Bu nedenle Everfrost'u kullanarak düşmanı çakılı bırakabilir ve onları kolayca takip edebilirsin.

Diğer taraftan Nashor's Tooth, Zhonya's Hourglass  ve Cosmic Drive diğer önemli eşyalar olacaktır. Daha fazla işlevsellik istiyorsan Banshee's Veil eşyasını alabilirsin. Daha fazla hasara ihtiyacın varsa Lich Bane veya Rabadon's Deatchcap senin için ideal olabilecektir.

Gwen Yetenekleri

 • Pasif - Gwen'in basit saldırıları rakiplerin maksimum can miktarına göre ekstra büyü hasarı verir. Şampiyonlara karşı yapılan basit saldırıların bir miktarı verilen hasara göre onun canını yeniler.
 • Q - Gwen makasını iki-altı kez hızla kırar ve koni biçimindeki alana büyü hasarı verir. Gwen'in bir düşmana yaptığı temel saldırı başına bir makas kırma ekleyerek iki kez saldırı gerçekleştirebilme potansiyeline sahiptir.
 • W - Gwen, Hallowed Mist'i döndürerek beş saniyeliğine etrafını sarar ve içindeyken biraz zırh ve büyü direnci kazanır. Sisin dışında yer alanlar Gwen'i hedefleyemez ve ona herhangi bir yetenekle vuramazlar.
 • E - Gwen kısa bir mesafeden ileri doğru atılır ve saldırılarını dört saniye boyunca artırılmış menzil, hız ve isabet halinde büyü hasarı ile güçlendirir. Bu süre içinde bir düşmana saldırmak bekleme süresini %50 düşürür.
 • R - Gwen yeteneğini üç kereye kadar kullanabilir. Her kullanımın kilidini açmak için 8 saniye içinde bir düşmana vurması gerekir. Her kullanım büyü hasarı verir, düşmanları yavaşlatır ve pasif yeteneği uygular.

Gwen Oynanış Rehberi

Gwen için bir oynanış rehberi arıyorsan aşağıdaki bilgiler sana yardımcı olabilecektir. Gwen rün bilgisini edindikten sonra yapman gereken güçlü ve zayıf yönlerine göz atmaktır. Daha sonra erken evrede, orta evrede ve geç evrede neler yapman gerektiğini öğrenebilirsin.

Gwen Güçlü Yönleri

 • Gwen tamamen dolu olan Q yeteneğiyle ile hızlı bir biçimde çok fazla hasar verebilir. Bu nedenle maksimum dolum olduğunda hasar takasında bulunmayı düşünmelisin.
 • Gwen'in özel yeteneği birden fazla kez kullanılabilir. Aynı zamanda 1v1 mücadelelerde onu ayakta tutabilecek can yenileme becerisine sahiptir.
 • Gwen'in W yeteneği karşıdan gelen yetenekleri (Thresh'in Q'su gibi) engelleme konusunda oldukça işlevseldir. Her ne takım arkadaşlarını korumasa bile takım arkadaşın ile rakip arasına geçerek kitle kontrolünden kurtulabilirsin.

Gwen Zayıf Yönleri

 • Gwen menzilli şampiyonlara karşı oynaması zor bir şampiyondur. Sürekli olarak seni rahatsız ederler ve oyunun başlangıç aşamasında sorun çıkarmalarına neden olur.
 • Gwen'in Q yeteneği sadece ekstra dolum elde ettiğinde güçlüdür. Birden fazla dolum olmadığı zaman Q yeteneğini kullanırsan onu boşa kullanmış olursunuz.
 • Gwen'in W yeteneği kulelerden gelen hasarı engellemez ama savunma niteliklerini yükseltir. Kule altına dalışlarda dikkatli olmalısın.

Erken Evre

Gwen ile oynarken ilk birkaç seviyede güvenli oynamayı tercih etmeli ve hasar takaslarından olabildiğince kaçınmalısın. Oyunun erken evresi senin için biraz sıkıntılıdır. Bu nedenle agresif koridor şampiyonlarına karşı hasar takaslarını kaybetme olasılığın çok ama çok yüksektir.

Pasif yeteneğinde dolum birikince rakiple mücadeleye girişmeyi düşünebilirsin. Her zaman pasif yeteneğinin dolu olduğunda hasar takasına girmelisin. Böylece hasar çıkışını ve aynı zamanda rakibi öldürme şansını yükseltmiş olacaksın.

Gwen ile oynarken her zaman minyon dalgası yönetimine odaklanman gerekir. Koridoru sürekli ittirdiğin zaman maalesef istediğin verimi alamazsın. Çünkü W yeteneğini kullanarak elde edeceğin avantajı tepmiş olursun. Bu yetenek kulelerden gelen hasarı engellememektedir.

Orta Evre

Orta evrede takım savaşları yaşanmazsa yapman gereken elbette kenar koridorlardan birine gidip (takım arkadaşlarınla anlaşarak) ayrık ittirme gerçekleştirmektir. Bu sayede altın ve tecrübe puanı kazanmaya devam edersin. Böylece bir sonraki önemli olan güç artışına doğru yelken açmış olursun.

Gwen'in 1v1 mücadeleler karşısında oldukça etkilidir. Özellikle oyunun erken evresinde (0-15 dakika aralığı) öne geçmişse bunu gösteren bir şampiyondur. Önde olman durumunda baskı uygulaman gerekir. Seni durdurmaya gelen kim olursa olsun onun karşısına çıkabilirsin.

Pasif ve Q yeteneğin etrafında bir şeyler yapmaya devam etmelisin. Bu özellikle orta evrede ortaya çıkabilecek mücadelelerde geçerli bir durumdur ama sen yine de 1v1 mücadeleleri hedeflemelisin. Pasif ve Q yeteneğine bağlı kalmazsan çok fazla hasar kaçıracağını unutmaman gerekir.

Geç Evre

Oyunun geç evresinde daima takımınla birlikte kalmalısın. Onlardan ayrı olmamaya özen göstermelisin. Çünkü onlardan ayrı olursan rakip takım bir şekilde senin olmadığın senaryoyu uygulamaya koyacak ve bir takım savaşı başlatacaktır.

Her zaman en yakınındaki şampiyona odaklanman gerekir. Özellikle takım arkadaşlarının odaklandığı şampiyona dikkat etmelisin. Rakip takımın arka tarafına geçmek ve buradaki savunmasız hedefleri yakalamak için pek elverişli olmadığını bilmen gerekir.

Geç evrede en büyük gücün Q yeteneğin olacaktır. Bu yetenek sayesinde çok ciddi hasarlar verebilirsin. Elbette yeteneğin tam dolunda olduğundan emin olmalısın. Bunun için olabildiğinde fazla basit saldırı gerçekleştirerek Q yeteneğinin hasarını yükseltmeye çalışmalısın.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap