Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Güney Kore, Drone Ordusu Kuracak

Güney Kore Genelkurmay Başkanı Nam Yeong-shin, yakın zamanda robot tabanlı savaş sistemi geliştirmek istediklerini belirtti. Robot tabanlı savaş sistemine drone ordusu da dahil olacak.

Son dönemde oldukça popüler hale gelen insansız hava araçları drone'lar, birçok ülkeyi harekete geçirdi. Ülkemizde üretilen SİHA'lardan sonra birçok ülke insansız hava araçları ile ilgili çeşitli projeler yapmaya başladı.

Orduların dikkatini çekmeye başlayan drone'lar, son olarak Güney Kore'nin radarına girdi. Orgeneral Nam Yeong-shin, Güney Kore'nin yakın zamanda robot merkezli savaş sistemi geliştireceğini belirtti.

Gelecekte ordularının temel taşlarından bir tanesi olacak savaş sistemlerine 'dronebot' adını verdiklerini açıklayan Yeong-shin, 2030 yılında sistemin tamamen kullanılacağını belirtti.

Gelişmiş muharebe sistemi 'dronebot' hakkında açıklamalar yapan orgeneral, "Drone bot savaş sistemi, gelecekte ordunun temel yeteneklerinden biri olacak. Hükümet, ilgili endüstriler ve akademik çevre ile yakın iş birliği içinde erken konuşlandırılması için daha fazla çaba göstereceğiz." ifadelerini kullandı.

Güney Kore ordusu tarafından yapılan açıklamada, önümüzdeki altı ay içinde test edilecek ve çeşitli ihtiyaçlarda kullanılacak drone modellerinin geçtiğimiz aralık ayında siparişlerinin verildiği belirtildi.

2018 eylül ayında drone savaş birimi kuran Güney Kore, dronebot muharebe sistemi ile önümüzdeki senelerde teknoloji ve bilim alanında en ön sırada yer almayı hedefliyor.

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer Elektrik-Elektronik teknolojisi mezunuyum. Uzun yıllardır çeşitli web platformlarında içerik editörlüğü yapmakla birlikte, profesyonel makale hizmetleri sağladım. Şu anda Teknolojio'da kurucu ortak ve içerik editörü pozisyonlarında görev almaktayım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap