Windows 10 Görev Yöneticisi Açılmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Görev Yöneticisi hemen hemen her Windows sürümünde karşımıza çıkan bir sistem programıdır. Bu program her ne kadar çok önemli olsa bile bazı durumlarda çeşitli hatalar oluşabilmekte ve program açılmamaktadır. Görev Yöneticisi açılmıyor sorunu oldukça baş ağrıtıcı olabilmektedir.

Microsoft Windows işletim sisteminde yer alan Görev Yöneticisi, bilgisayarda aktif olarak açık olan programları ve işlemleri görmenizi sağlar. Bununla birlikte bilgisayar performansını ve başlangıçta açılan programları düzenleme gibi farklı araçları kullanabileceğiniz bir yerdir.

Her ne kadar bu kadar önemli olsa bile Görev Yöneticisi kimi zaman açılmama gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilmektedir. Kullanıcılar bunun üzerine "görev yöneticisi açılmıyor" gibi aramalar yapmaktadırlar. Onlardan biriyseniz bu sorunu çözmenin çeşitli yolları vardır.

1. Son Windows güncelleştirmelerini yükleyin

Son Windows güncelleştirmelerini yüklemek çoğu zaman yaşanan Görev Yöneticisi açılmıyor probleminin çözümü için yeterli olabilmektedir. Bu yüzden ilk denemeniz gereken işlemlerden birisi bu olmalıdır. Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 1. Başlat tuşunun yanında yer alan arama kutucuğuna "güncelleştirme" yazın.
 2. Karşınıza bir sistem ayarı olan "Güncelleştirmeleri denetle" seçeneği çıkacaktır.
 3. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra Windows'un güncelleştirmeleri denetlemesini beklemeniz gerekmektedir.

Güncelleştirmeler yüklendikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekmektedir. Görev Yöneticisi açılmıyorsa bunun kaynağı bir yazılım hatası olabilir. Bu durumda yazılım hatasını gidermek için Windows güncelleştirmelerinden yararlanmak iyi bir fikirdir.

2. Virüs taraması gerçekleştirin

Görev Yöneticisi açılmıyor sorununu çözmek için genelde yapmanız gereken en basit işlemlerden birisi virüs taraması gerçekleştirmektir. Çünkü bu problemin ortaya çıkışının temel sebebi kötü amaçlı yazılımlardır.

 • Kaspersky Security Cloud Free (Ücretsiz)
 • Bitdefender Antivirus Free Edition (Ücretsiz)
 • Windows Defender (Ücretsiz)
 • Kaspersky Total Security (Ücretli)
 • Bitdefender Antivirus Plus (Ücretli)
 • Norton 360 Deluxe (Ücretli)

Yukarıda yer alan kötü amaçlı yazılım temizleme seçeneklerinden dilediğinizi kullanarak bilgisayarınızı taratabilirsiniz. Virüs taraması bittikten sonra herhangi bir tehdit algılanırsa antivirüs yazılımı bunun çaresine bakacaktır.

3. Sistem Dosyası Denetleyicisi aracını çalıştırın

Windows'ta Görev Yöneticisi uygulaması açılmıyorsa bunun sebebi bozuk sistem dosyaları olabilir. Bu dosyaları tespit etmek ve düzenlenmesini sağlamak istiyorsanız yapmanız gereken Sistem Dosya Denetleyicisi komutunu kullanarak sistem dosyalarının kontrol edilmesini sağlamaktır.

 • Başlat tuşunun yanında yer alan arama kısmına gelin ve buraya "cmd" yazın.
 • Karşınıza Komut İstemi uygulaması gelecektir. Uygulamaya sağ tuş tıklayın ve yönetici olarak çalıştır seçeneğini seçin.
 • Komut İstemi açıldığında sfc /scannow komutunu uygulayarak sistem dosyalarının kontrolünü sağlayın.

Bu işlem biraz zaman alabilecektir. Ancak Görev Yöneticisi açılmıyor sorununu kaynağı sistem dosyaları ise bu sorun ortadan kalkmış olacaktır. Yukarıdaki komut bilgisayarınızdaki tüm dosyaların doğruluğunu kontrol edecek ve varsa eksiklikleri giderecektir.

4. Sistem Bakımı Sorun Giderici aracını çalıştırın

Sistem Bakımı Sorun Giderici çoğu zaman fark edilmeyen ve kullanılmayan araçlardan birisidir. Genel olarak bu aracın yaptığı şey sisteminiz için hızlı bir şekilde bakım gerçekleştirmektir. Aşağıdaki adımları takip ederek bu aracı kolayca kullanabilirsiniz.

 • Başlat tuşunun yanında yer alan arama yerine "bakım" yazın.
 • Karşınıza Güvenlik ve Bakım isimli bir seçenek çıkacaktır, bu seçeneğe tıklayın.
 • Daha sonra karşınıza Güvenlik ile Bakım isimli iki farklı başlık çıkacaktır. Bunlardan Bakım kısmına tıklayın. Seçenekler genişlemiş olacaktır.
 • Karşınıza çıkan "Bakımı başlat" seçeneğine tıklayın ve Windows'un bakım aşamasını bitirmesini bekleyin.

Bakım tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekecektir. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve ardından Görev Yöneticisi uygulamasını kontrol edin. Görev Yöneticisi açılmıyor hatasıyla karşı karşıya kalmaya devam ediyorsanız bir sonraki adıma geçiş yapabilirsiniz.

5. Kayıt Defteri Düzenleyicisi aracını kullanın

Çoğu durumda Görev Yöneticisi açılmıyor sorununun gerçek kaynağı kayıt defterinde yer alan girdinin değiştirilmiş olmasıdır. Bu girdi kötü amaçlı bir yazılım tarafından değiştirilir ve siz onu ortadan kaldırsanız bile girdinin değeri aynı kalmaya devam eder. Bu yüzden müdahale etmeniz gerekir.

 • Başlat tuşunun yanında yer alan arama kısmına kayıt defteri yazın.
 • Karşınıza Kayıt Defteri Düzenleyicisi uygulaması gelecektir ve bu uygulamayı çalıştırın.
 • Kayıt Defteri Düzenleyicisi içerisinde HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System kısmına gidin.
 • Burada DisableTaskMgr anahtarının üzerinde sağa tıklayın ve açılır menüden Değiştir seçeneğine tıklayın.
 • Burada değeri 0 olarak girin ve Tamam butonuna tıklayın.

Bu düzenlemeyi yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekecektir. Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra Görev Yöneticisi açılmıyor hatası büyük olasılıkla ortadan kalkmış olacaktır. Problem ortadan kalkmazsa son çare temiz kurulum yapmaktır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap