Google, Ödül Avcıları İçin 6,7 Milyon Dolar Ödedi

Google tarafından 2020 yılına yönelik yapılan yeni paylaşımlarda, ödül Avcıları için 6.7 milyar dolarlık bir ödemenin yapıldığını duyurdu.

Google, servis ve uygulamalarındaki hataları bulan ve bunu Google ile paylaşan kişilere çeşitli ödüller dağıtıyor. Bulunan güvenlik açığının önemine göre belirlenen miktarlar, her yıl milyonlarca doların şirket kasasından çıkmasına neden olurken güvenlik açıklarının bulunmasını, uygulama ve servislerin daha güvenli olması bu ödül sistemi ile destekleniyor.

2020’de Rekor Kırıldı!

2020 yılı için yapılan değerlendirmelerde, Google'ın ödül avcıları için toplamda 6.7 milyon dolarlık bir ödeme yaptığı belirtildi. Yıllara göre yapılan ödemelerde ciddi bir yükseliş görülürken en kritik aşama 2019 yılında aşılmıştı. 2019 yılında 6.5 milyon dolarlık bir ödeme yaparak bir önceki yıla göre 2 kat artış yaşayan Google, 2020 yılında da ödül avcıları için ödediği tutarı arttırarak bu alanda rekora imza attı.

2020 yılı içerisinde 62 farklı ülkedeki 662 güvenlik araştırmasına ödül dağıttığını duyuran Google, Chrome tarayıcısı başta olmak üzere Android sisteminde tespit edilen pek çok açığı da bu sayede gidermeyi başardı. Güvenlik açıkları ödül programı olarak adlandırılan programlara dahil olan kullanıcılar, sistem üzerinden yaptıkları raporlamalar ile birlikte hem hataların tespit edilmesini sağlıyor hem de buldukları hatalar karşısında Google'dan ciddi miktarlarda ödül alabiliyor.

Hibe Programı da Yürütülüyor!

Google, güvenlik araştırma alanlarını finanse edebilmek adına özel bir hibe programı da sürdürüyor. 2020 yılı içerisinde 400 bin doları aşan bir bütçeyi bölüme ayıran Google, böylece güvenlik araştırma alanlarının daha da gelişmesi ve Google servislerinin güvenli bir şekilde kullanılabilmesi adına çalışmalarını destek sağlıyor. Yapılan bu çalışmalar, yıl sonu raporlarında da etkisini net bir şekilde gösteriyor.  2015 yılında sadece 2 milyon dolarlık harcama yapan Google, yıldan yıla yaptığı bu harcamaları daha da arttırdı. Ödül avcıları için yapılan ödemeler 2016 yılında 3 milyon dolar, 2017 yılında 2.9 milyon dolar, 2018 yılında ise 3.4 milyon dolar olarak kayıtlara geçmişti.

Yazar Hakkında

Hakan Göçmez
Hakan Göçmez 1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap