Google Mesajlar, iMessage Tepkilerini Emoji Olarak Gösterecek

Google Mesajlar, Apple iMessage tepkilerini emoji haline getirerek kullanıcılara sunacak. Google Mesajlar uygulamasına getirilecek olan son güncelleme Android kullanıcılarının uzun süredir beklediği bir özelliği kullanılabilir hale getirecek. Apple iMessage kullanılarak gönderilen tepkiler kullanıcılara doğru şekilde görünecek.

9to5 Google tarafından yapılan habere göre Google Mesajlar uygulaması Apple iMessage üzerinden gönderilen tepkileri emoji haline getirerek kullanıcılara sunacak. Bu adım atılmadan önce bir mesaja gönderilmiş olan tepki salt bir metin olarak gözüküyordu ve mesajlar kısmı aşırı karmaşık bir hal alıyordu.

Android'te iMessage Tepkileri Artık Daha Doğru Gözükecek

Google Mesajlar aslında iMessage uygulamasında kullanılan tepkilere yönelik desteği 2020 yılında almıştı. Ancak bu destek sadece Android'ten Android'e gönderilen mesajlarla sınırlıydı. Örneğin, Apple'ın iMessage uygulamasından gelen tepkiler ifade olarak gözükmüyordu. Bunun yerine, kullanılan ifade metin mesajı olarak gösteriliyordu.

Mesaja verilen tepkilerin sürekli metin olarak gözükmesi kısa süre içerisinde sohbetlerin kirlenmesi anlamına geliyordu. Bu nedenle gönderilen her tepki bireysel bildirimlerle kullanıcıları rahatsız ediyordu. Google buna bir çözüm olarak Google Mesajlar uygulamasını güncelleme kararı aldı.

Google Mesajlar uygulamasını kullanan Android kullanıcılar, iMessage uygulamasını kullanan bir Apple kullanıcısından bir tepki aldığında, bu tepki Android kullanıcısına bir emoji olarak gözükecek. Böylece sohbetlerde oluşan karmaşaya son verilecek.

Tepkileri Emojiye Dönüştürme Özelliği Henüz Betada

Google'ın Google Mesajlar için planlandığı bu özellik uygulamanın 10.7 beta versiyonunda ortaya çıktı. Beta versiyonundaki güncelleme Google'ın, iMessage tepkilerini düzgün bir şekilde sunmak için bir seçenek üzerinde çalıştığını gösteriyor. Söz konusu özellik Google Mesajlar uygulamasının beta sürümünü kullanan herkese ulaştı.

Her ne kadar iMessage tepkilerinin uygulanması Google Mesajlar kullanıcıları memnun edecek olsa bile arka planda yer alan zorlukları iyi anlamak gerekiyor. Apple, iMessage uygulamasında RCS teknolojisini kullanmadığı sürece bu karmaşık yapı devam edecek.

Apple'ın kendi ekosistemine sahip olması her şeyi çok daha kolay hale getirmenin önündeki en büyük engel olarak görülüyor. Google, beta sürümünde aktif hale getirdiği iMessage tepkileri özelliğini herkeste aktif hale getirmiş değil. Standart kullanıcılar bu özelliğe erişebilmek için uygulamanın stabil versiyonunu beklemek zorundadırlar.

Google Mesajlar Nedir?

Google Mesajlar daha önce Android Mesajlar olarak bilinen ve Google tarafından Android işletim sistemi için geliştirilmiş bir uygulamadır. Bu uygulamanın aynı zamanda bir web arayüzü vardır. İlk olarak 2014 yılında piyasaya sürülen uygulama şimdilerde 1 milyardan fazla yüklemeye sahiptir.

Google Mesajlar uygulaması minimal ve sezgisel tasarımıyla ön plana çıkar. Cihazdaki paylaşım özelliklerini olabildiğince kolaylaştırmıştır. Uygulama içerisinde yer alan arama fonksiyonu ile mesajlaşma geçmişi, paylaşılan fotoğraflar, videolar, konumlar ve bağlantılar dahil olmak üzere pek çok şeye erişebilirsiniz.

Apple iMessage Nedir?

Apple iMessage, Apple tarafından geliştirilmiş bir anlık mesajlaşma servisidir. İlk olarak 2011 yılında piyasaya sürülmüştür ve Apple'ın macOS, iOS, iPadOS ve watchOS işletim sistemlerinde senkronize bir biçimde çalışmaktadır. Bu uygulamanın temel özellikleri arasında metin mesajlar, görseller, videolar ve belgeler göndermek yer alır.

Apple iMessage uygulamasının kendi içerisinde bir uygulama desteği fonksiyonu vardır. Bu fonksiyon sayesinde başkalarıyla mesajlaşırken diğer uygulamaların bazı özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Söz konusu özelliği kullanabilmek için Apple ID ile App Store'a giriş yapmanız gerekir.

Google Mesajlar, Apple iMessage tepkilerini tam anlamıyla desteklemeye başlayarak kullanıcıların büyük bir sıkıntısını çözmüş olacak. Elbette her şeyin iMessage uygulamasında olduğu gibi görünmesini beklemek doğru değil. Çünkü Google, iMessage tepkilerini kullanıcılara emoji olarak gösterecek.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap