Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Google Meet, Zoom’daki Beğenilen Özelliğe Kavuşuyor

Zoom ile rekabet etmek için önemli bir değişim sürecine giren Google Meet, Zoom’da beğenilen bir özelliğe kavuşuyor ve uygulamaya arka plan desteği geliyor.

Pandemi ile birlikte kullanıcı sayısında ciddi bir artış yaşayan ancak Google'ın beklentileri kadar yükseliş görmeyen Google Meet, piyasada tercih edilebilecek en iyi video konferans uygulamaları arasında yer alıyor. Google tarafından yayınlanan basın bildirisinde, uygulamaya getirilecek yeni özellikler hakkında detaylar paylaşıldı. Uygulamaya eklenecek özelliklerin büyük bir bölümünün Zoom’da uzun süreden beri kullanımda olması ise dikkatlerden kaçmadı.

Google Meet’e Arka Plan Desteği Geliyor

Google Meet için yapılacak en büyük yeniliklerden bir tanesi arka plan desteği olacak. Yapılan açıklamalara göre uygulamada arka planda video oynatabilmek mümkün olacak. Ancak başlangıç aşamasında sadece 3 farklı videodan bir tanesi tercih edilebilecek. Sınıf, parti ve orman temalı üç farklı videodan birisini seçebilecek kullanıcılar, uygulamayı kullandığı sırada bu arka planları kullanabilecek. Videolar için sınırların kısa süre içerisinde kaldırılacağını da aktaran Google, kısa süre içerisinde daha fazla esneklik sunacağını belirtti. Mevcut özelliği kullanmak isteyen kullanıcıların 30 Haziran tarihi itibariyle Chrome 87. sürümüne sahip olması da zorunlu tutulacak.

Uygulamaya gelen arka plan desteğinde videolarda sınırlı bir seçenek sunulsa da fotoğraf olarak daha fazla seçenek mevcut. Bu bakımdan video yerine sabit bir fotoğrafı arka planda göstermek isteyen kullanıcılar manzaralar, ofis alanları ve soyut arka planlar gibi farklı kategoriler altında uygulamaya eklenen fotoğraflardan birisini seçebilecek. Bu aşamada da özel bir resim seçeneğinin sunulmaması en büyük eksiklik olarak görülüyor.

Her iki özellik Zoom’da çok daha gelişmiş bir şekilde kullanıcılara sunuluyor. Bu nedenle Google Meet için getirilen yenilikler, kullanıcıları cezbedecek kadar başarılı değil. Ancak kısa süre içerisinde yapılacak yere güncellemeler ile birlikte daha fazla özgürlüğün sunulması, Google Meet için daha fazla kullanıcı toplayabilir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap