Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Google Haritalar’a Kısıtlama Geliyor!

Google, haritalar uygulaması üzerinde veri paylaşımı yapmak istemeyen kullanıcılara kısıtlama getirmeye hazırlanıyor.

Uygulamalar için kullanıcı verileri oldukça kritik bir öneme sahip. Bu nedenle uygulamalar ile veri paylaşmayan kullanıcılar uygulamayı için herhangi bir destek sağlamadığı gibi şirketler tarafından zaman zaman bu konuda farklı kararlar alınabiliyor. Konu ile ilgili yaşanan son gelişme ise Google Haritalar'da meydana geldi. 

Veri Paylaşımı Yapmayan Kullanıcılar Kısıtlanacak

Edinilen bilgilere göre hem Android hem de iOS platformlarında geçerli olacak kısıtlamalar kullanıcıların uygulamayı tüm özellikleri ile kullanmasını engelleyecek. Özelliklerden yararlanmaya çalışan ve veri paylaşımı yapmayan kullanıcılar, şimdiden konu ile ilgili bildirim almaya başladı.

Kullanıcıların mevcut bildirimle veri paylaşımına onay vermesi halinde herhangi bir değişiklik yapılmayacak ve kullanımlar aynı şekilde devam edebilecek. Ancak veri paylaşımını kabul etmeyen kullanıcılar kısıtlanmaya başlayacak. Edinilen bilgilerde kısıtlama ile ilgili tüm detaylar yer almasa da sesli rehber gibi özelliklerden kullanıcıların faydalanamayacağı belirtiliyor.

Google, uygulama üzerinden topladığı verileri anonim bir şekilde değerlendiriyor. Uygulamalardan veri alarak trafik yoğunluğu gibi pek çok farklı özellik geliştirilebilir. Bu nedenle Google için haritalar uygulamasından veri almak oldukça önemli. Tüm dünya genelindeki kullanıcılar düşünüldüğünde uygulama üzerinden rota ve tavsiyeler almak, çok daha doğru bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Sadece geçtiğimiz yılın Eylül ayında da kullanıcıların bir gün içerisinde 1 milyar kilometreden fazla yol kat ettiği belirtilmişti. 2021 yılında mevcut rakamların daha da arttığı düşünülüyor.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap