Google, Fitbit'i Satın Aldı

Google, 2019 yılında 2 milyar dolar karşılığında Fitbit'i satın almaya çalışmıştı. Ancak bu satın alma girişimi prosedürler gereği yarım kalmış ve gerçekleşememişti. Aradan geçen 2 yılın ardından prosedürler tamamlandı ve Google artık Fitbit'in resmi sahibi oldu.

Google Kıdemli Başkan Yardımcısı Rick Osterloh yaptığı açıklama ile Fitbit'in yeni sahibinin Google olduğunu duyurdu. Fitbit'in satın alınması için tüm prosedürlerin tamamlandığı açıklayan Osterloh, Avrupa Birliği'nden de gerekli onayların alındığının altını çizdi. Daha önce gerçekleşmeyen satın alma ile ilgili dedikoduların başında, Fitbit kullanıcılarının sağlık verilerinin Google tarafından reklam amaçlı kullanılma endişesi ile Avrupa Birliğinin satın almayı bilerek geciktirildiği iddiası var.

Google, Fitbit kullanıcılarının sağlık verilerinin reklam amaçlı kullanılmayacağı garantisini verdi ve satış işlemi gerçekleşti. Konu hakkında konuşan Fitbit CEO'su James Park, "Elinizin altında Google’ın kaynakları varsa olasılıklar gerçekten sınırsız oluyor." açıklamasını yaptı. Şirket için yeni bir başlangıç olduğunu ve Fitbit kullanıcılarının Google çatısı altında olmalarının avantajlı olduğunu belirten Park, "Sağlıklarını takip ederken, iyileşmelerini sağlamak ve motive edebilmek için yeni kapılar açıldı." ifadelerini kullandı.

Fitbit ile ilgili birçok şeyin aynı kalacağını söyleyen Park, önceden olduğu gibi uygulamanın Android ve iOS cihazlarda çalışacağını belirtti. Şirketin gizlilik politikası ile ilgili de açıklamalar yapan Park,“Kullanıcılarımızın güvenliği her şeyden önemli olmaya devam edecek. Güçlü veri gizliliği ve güvenlik korumaları sürdüreceğiz. Verilerinizin kontrolünü size vereceğiz ve neyi neden topladığımız konusunda şeffaf kalacağız. Google, Fitbit kullanıcılarının gizliliğini korumaya devam edecek ve sağlık verilerinin Google reklamları için kullanılmayacağını, bu verilerin diğer Google reklam verilerinden Fitbit’in ayrı tutulacağını onayladı.” dedi.

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer Elektrik-Elektronik teknolojisi mezunuyum. Uzun yıllardır çeşitli web platformlarında içerik editörlüğü yapmakla birlikte, profesyonel makale hizmetleri sağladım. Şu anda Teknolojio'da kurucu ortak ve içerik editörü pozisyonlarında görev almaktayım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap