Google Chrome URL Komutları Nasıl Kullanılır?

Google Chrome son derece özelleştirilebilir bir tarayıcıdır. Uygulamanın görünümünden güvenlikle ilgili özelliklerine ve indirme konumlarını değiştirmeye kadar pek çok şeyi kadar ayarlama şansınız vardır.

Arayüzde yer alan menü ve diğer bağlantılar aracılığıyla ince ayarların çoğunu yapabilirsiniz. Ancak Google Chrome URL komutları biraz daha derine inmenize olanak tanır. Bu olanak sayesinde tarayıcınız üzerinde hızlı ve kolay bir şekilde tam kontrol sağlamış olursunuz.

Chrome'un adres çubuğuna girilen bu komutlar, yalnızca tarayıcı menülerinden erişilebilen ayarlara değil aynı zamanda bu yöntemle kullanılabilen gelişmiş seçeneklere ulaşım imkanı tanır. Aşağıda en kullanışlı Google Chrome URL komutlarını bulabilirsiniz.

chrome://settings/searchEngines

Bu, tarayıcının varsayılan arama motorunu değiştirmenize yardımcı olur. Aynı zamanda tek tek arama dizelerini düzenleyebilirsiniz. Ayrıca kurulu arama motorlarını kaldırmayı başarabilirsiniz.

chrome://settings/clearBrowserData

Bu, tarama geçmişini, indirme geçmişini, çerezleri, kaydedilmiş şifreleri ve diğer tarama verilerini silmek için Tarama Verilerini Temizle kutusunu hızlıca açar. Böylece birkaç mouse tıklaması yapmak yerine doğrudan bu komutla tarama verilerini temizlemeyi başarabilirsiniz.

chrome://settings/autofill

Bu, mevcut otomatik doldurma verilerini görüntülemeyi, düzenlemeyi ve kaldırmayı başarabileceğiniz Otomatik Doldurma seçeneği penceresini açar. Ayrıca buradan elle yeni girişler eklemeyi başarabilirsiniz.

chrome://downloads

Bu, Google Chrome'un kayıtlı olan her bir dosyayla ilişkili simgeleri, dosya adlarını ve URL'leri içeren indirme geçmişini görüntüler. Her dosyanın yanında, kaydı indirme listesinden silmek ve bulunduğu klasörü açmak için bağlantılar bulunur.

chrome://extensions

Bu, isimler, simgeler, boyutlar, sürüm numaraları ve izin verileri dahil tüm yüklü tarayıcı uzantılarını görüntüler. Uzantıları kapatıp açabilir ve Google Chrome'a tarayıcıda gizli pencere açıkken hangi birinin çalışıp çalışmayacağını bildirebilirsiniz.

chrome://bookmarks

Bu, kayıtlı tüm web sayfalarını klasör ve başlığa göre düzenlenmiş olarak gösteren yer imleri yöneticisini açar. Bu ekrana yeni yer imleri ekleyebilirsiniz. Ayrıca mevcut yer imlerini düzenleyebilir veya kaldırabilir, bunları HTML biçiminde içeri veya dışarı aktarabilirsiniz.

chrome://history

Bu, tümü aranabilir ve tarihe göre sınıflandırılmış olarak göz atma geçmişinizi görüntülemenizi sağlar. Bu kayıtlardan ögeleri tek tek kaldırabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz Tarama Verilerini Temizle arayüzüne erişebilirsiniz.

chrome://chrome

Bu size Google Chrome'un hakkında kısmını açar. Bu kısımdan tarayıcınızın mevcut versiyonunu görebilirsiniz. Aynı zamanda tarayıcıda yer alan bir problemi rapor etmek için bu alanı kullanabilirsiniz.

chrome://crashes

Buradan son dönemde gerçekleşmiş olan tarayıcı çökmeleri ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz çökme durumlarını rapor etmeyi aktif hale getirebilirsiniz.

chrome://gpu

Sisteminizin ekran kartı ve ayarları hakkında bilgileri buradan edinebilirsiniz. Ayrıca, sürücü teknik özellikler, donanım hızlandırma verileri, çakışmalar ve Google Chrome tarafından algılanan diğer ilgili sorunlar için geçici çözümler dahil birçok bilgiyi burada bulabilirsiniz.

chrome://histograms

Bu istatistiksel verilere ulaştığınız bir sayfadır. Google Chrome'u başlattığınız andan en son sayfa yüklemesine kadar biriken tarayıcı istatistiklerinin görsel yorumlarına erişmenizi sağlar.

chrome://system

İşletim sisteminiz, BIOS bilgileriniz ve çeşitli donanım bileşenleri hakkında ayrıntılara ulaşmak istiyorsanız bu kısma gidebilirsiniz. Burada kullanılabilir olan veri miktarı tamamen işletim sisteminize bağlıdır.

chrome://flags

Burada, bazıları platforma özgü sayısız deneysel özellikleri etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Her özellik kümesi kısa bir açıklama ve onu açıp kapatmak için bir bağlantı içerir. Bu ayarları yalnızca gelişmiş bilgi sahibi kullanıcıların kurcalaması çok daha doğru olacaktır.

chrome://quota-internals

Bu, her bir sitenin tarayıcı önbelleğinde ne kadar yer kapladığı dahil olmak üzere Google Chrome için ayrılan ve şu anda kullanılmakta olan disk alanı miktarı hakkında çeşitli ayrıntıların bulunabileceği kısımdır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap