Google Chrome Kasım Güncellemesi

Dünyada en çok indirilen tarayıcı olarak bilinen Google Chrome, son aylarda donma, kilitlenme gibi problemler yüzünden kullanıcılarını başka tarayıcılara kaptırmıştı. Google’dan performans üzerine güncelleme hamlesi geldi. Artık daha hızlı olacak daha az RAM kullanacak.

İnternetin devi Google’ın tarayıcısı Chrome’un yeni güncellemesinde radikal performans değişiklikleri göreceğiz. Chrome’un yetkili isimlerinden Matt Waddel, ''Son yılların en ciddi güncellemesi olacak'' diyerek yeni paketin ne denli öneme sahip olduğunu anlattı. 

Google Chrome yeni güncellemesinde neler olacak? 

İnternetin en bilinen etkinliği olan surf esnasında sekmelerden sekmelere koşuyoruz. Bu da bilgisayar ya da telefonumuz için ciddi bir RAM kaybı anlamına geliyor. Chrome, bunu önlemek için aktif kullanılan sekmeyi öne çıkarırken diğer sekmeleri pasif halde gösterecek. Böylece RAM ve CPU’da yüzde 20’lik bir rahatlama sağlayacak.

Telefonlarda ise yaklaşık 1,5 saatlik ciddi bir pil kullanım tasarrufu sağlayacak.  Ancak bu işlemleri yaparken Youtube’dan müzik açıp başka bir sekmeye geçerseniz yine de müzik çalmaya devam edecek.

Chrome Artık daha hızlı açılacak

Chrome Kasım ayı güncellemesiyle birlikte artık tarayıcının yüzde 25 daha hızlı açılacağı vaadini de veriyor. Bunun yanı sıra sayfa açılış hızlarının da yüzde 7 oranında hızlandırıldığı söylendi. Yüzde 7’lik bir oran ilk bakışta düşük görünse de pratikte Chrome’u hızlı diyebileceğimiz bir hale getirecek.

Özellikle masa başı çalışanlar, işlerini yaparken çok fazla sekme açarak çalışıyor. Chrome’un Kasım ayı yeni güncellemesinde çok sekme kullananlar da düşünülmüş. Örneğin, 16 sekme açık ve teknolojio sitesi 13. Sekmede. Sekmeler içerisinde siteyi bulmaya çalışmak yerine sekme arama penceresine ‘teknolojio’ yazarak aradığınız sekmeye ulaşabileceksiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap