Google Chrome'da Reklamlar Nasıl Engellenir?

Reklamlar gereklidir ama fazlası sinir bozucudur. Birçok web sitesi ve uygulama size ücretsiz hizmet, ücretsiz içerik ve ücretsiz yazılım sağlıyor çünkü bir başkası bunları devam ettirmek için onlara para ödüyor. Reklamcılık ve yayıncılık sistemi bu şekilde çalışmaktadır.

Bu nedenle, hizmet sağlayıcı, onları işte ve gelişimde tutan gelir karşılığında size reklam sunmalıdır. Bu sayede kullanıcı olarak, ürünü ücretsiz kullanmanın avantajını elde edersiniz. Ancak, bazen reklam yerleşimleri gerçek anlamda can sıkıcı olabilir.

Google Chrome'da reklamları engellemek için birkaç farklı yöntem kullanabilirsiniz. Chrome ayarlarında bunu yapmanıza yardımcı olacak araçlar var. Veya bir uzantı kullanmayı seçebilirsiniz. Her iki yol da işe yarardır. Hangi yöntemi seçeceğiniz size bağlıdır.

1. Google Chrome'u Açın

Google Chrome tarayıcısını masaüstünüzden başlatın. Chrome simgesi, ortasında mavi bir nokta bulunan renkli bir top gibi görünür. Bunu bir Mac'te Uygulamalar klasörünüzde veya Windows'ta Başlat menünüzde bulabilirsiniz.

2. Ayarlara Girin

Chrome tarayıcısı açıldığında, üç nokta simgesini tıklayın. Bu simge, tarayıcı pencerenizin sağ üst köşesindeki adres çubuğunun yanında yer alır. Bunu yapılınca bir açılır menü karşınıza çıkacaktır. Açılır menüdeki "Ayarlar" seçeneğini bulun ve üzerine tıklayın.

3. Gelişmiş Kısmına Girin

Ayarlar sayfasında, basit ayarları geçip daha kapsamlı ayarlara gelmek için "Gelişmiş" seçeneğini görene kadar en alta doğru kaydırın. Gördüğünüzde buna tıklayın. Basit ayarların aksine burada daha gelişmiş ayarlarla karşılaşırsınız.

Bazı farklı sürümlerde Gelişmiş kısmına tıklamadan Site Ayarları kısmını görebilirsiniz. Bu nedenle bu adımı es geçmeniz gerekebilecektir. Site Ayarları kısmında istediğiniz ayarların hemen hemen hepsini bulabileceğinizi unutmamalısınız.

4. Site Ayarları Kısmına Girin

Site Ayarları kısmına girdiğiniz zaman sizi son işlemler karşılayacaktır. Burada sitelerle etkileşim kurarken yaptığınız son etkileşimlere yönelik bazı durumları görebilirsiniz. Daha sonra İzinler kısmı karşınıza gelecektir. Bu kısımda herhangi bir ayara dokunmanıza gerek yoktur.

İçerik kısmında ise "Pop-up'lar ve yönlendirmeler" kısmına gelmelisiniz. Burada ayarı "Engellendi" olarak değiştirmelisiniz. Bu sürekli yeni sekmede açılacak olan reklamları engellemenizi sağlayacaktır. Ancak ayarlar bununla sınırlı değildir.

5. Ek İçerik Ayarları Kısmına Gidin

"Ek İçerik Ayarları" kısmına girdiğiniz zaman karşınıza "Reklamlar" seçeneği çıkacaktır. Bu kısımda reklamların durumunu kontrol edebilirsiniz. Ancak yapmanız gereken "Araya giren veya yanıltıcı reklamlar gösteren siteler engellendi" seçeneğini aktif hale getirmektir.

Tüm bu adımları izlediğiniz zaman sitelerde yer alan rahatsız edici reklamları engellemiş olacaksınız. Eğer daha fazla engelleme seçeneğine sahip olmak istiyorsanız bir uzantı kullanmanız gerekecektir. Kullanabileceğiniz en iyi eklenti AdBlock veya uBlock eklentisidir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap