Google Chrome’a Sekmeler İçin Yeni Özellik Geliyor

Çok sayıda sekme ile çalışan kişiler için bir dizi özellik geliştiren Google Chrome, bu özelliklere bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor.

Google Chrome sekme sistemi için diğer tarayıcılarda olduğu gibi kullanıcı deneyimini geliştirmek adına yeniliklerine devam ediyor. 

İlk Hamle 88. Sürümle Geldi

Sekmelere yönelik son dönemlerde yapılan ilk yenilik 88. sürüm ile birlikte gelmişti. Kullanıcılar sekme kaydırma olarak adlandırılan bu özellik sayesinde birden fazla sekme açtığında sekme çubuğunun çok sıkışık görünmemesini engelleyerek sekmeler arası oklar sayesinde geçiş yapabiliyor. Firefox, Safari gibi pek çok farklı tarayıcıda yer alan bu özellik Google tarafından da artık tarayıcıyı eklendiğinden dolayı kullanıcılar bu özelliği kullanabiliyor. Bu özelliğin aktif hale gelmesi adına ise chrome: // flags bölümünden ayar aktif hale getirilebilir.

Sekmelerde Farklı Genişlikler Test Ediliyor

Konu ile ilgili son hamle ise Chrome 90. sürümde test ediliyor. Kaydırılabilir sekmelere ek olarak farklı sekme genişliklerini test eden Google, böylece sekmeler üzerinde daha fazla kontrol sunmayı hedefliyor. Sekmeler için sabitlenmiş sekme genişliğini ayarlayabilecek olan kullanıcılar, orta genişlik ya da maksimum genişlikten birisi tercih edebilecek. Böylece çok sayıda sekme açıldığında küçültme olmadan da sekmelerin sıralanması sağlanabilecek. Bu bakımdan yeni test özelliği, kullanıcıların sekmeleri daha iyi bir deneyim elde edebilmek adına düzenlemesini mümkün kılacak. En yüksek genişlik seçildiği takdirde kullanıcılar mevcut açık sekmelerdeki tüm verileri daha iyi bir şekilde okuyabilecek ve sekmelerde hangi sayfaların açık olduğunu görebilecek.

Google tarafından geliştirilen mevcut özelliğin önümüzdeki dönemlerde yapılacak güncellemeler ile birlikte tüm kullanıcılara sunulması bekleniyor.

Yazar Hakkında

Hakan Göçmez
Hakan Göçmez 1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap