Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Google Asistan Gizli Ses Kaydı Yapıyor Mu?

Google Asistan, yeni özellikler ile çok daha verimli bir hale gelse de gizli bir şekilde ses kaydı yapıp yapmadığı konusunda soru işaretleri oluşturuyor. Bu sorulara Google'dan önemli bir yanıt geldi. 

Android işletim sistemine sahip cihazlarda büyük kolaylık sağlayan Google Asistan, kullanıcılar için aynı zamanda tedirginlik yaratan bir özelliğe de sahip. Kullanıcı sesine göre araştırmalar yapan, Google sonuçları getiren ya da telefonda farklı işlemlerin yapılmasını kolay hale getiren Google Asistan, tüm bu süreçte kullanıcı sesine odaklanıyor.

Android Authority ile Google arasında yapılan yazışma ile birlikte konu ile ilgili merak edilenleri yanıtlayan Google, Google Asistan'ın gizli bir şekilde ses kaydı yapmadığını ve kullanıcılar için herhangi bir veri depolama işlevine de sahip olmadığını aktardı.

“Açıklamalar tüm şüpheleri netleştirecektir”

İsmi verilmeyen bir şirket temsilcisi tarafından yazılan e-posta'da “Asistan'ın nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olabilecek tüm ayrıntıları paylaşıyorum ve bu, sahip olabileceğiniz tüm şüpheleri netleştirecektir.” denildi. E-postada yer verilen bilgilere göre, kullanıcı tarafından etkinleştirilmediği süre boyunca Google Asistan bekleme modunda kalıyor ve böylece hiçbir etkinlik göstermiyor. Bu süre içerisinde kullanıcıların özellikle Google Asistan'ı etkin hale getirmek için kullanabileceği “Ok Google” gibi tanımlamaları yakalamak için Google kullanıcıların sesini dinliyor. Küçük süreler ile yapılan bu analizlerde, herhangi bir komut algılamazsa sesler siliniyor, kaydedilmiyor ve Google'a gönderilmiyor. 

Aslında bu şüphelerin ana kaynağı daha önce Google Asistan’ın konuşma tanıma teknolojilerinin geliştirilmesi adına Google’ın ciddi bir şekilde ses kayıtlarını dinlemesi. Google tarafından mevcut dönemde yapılan açıklamalar şirket çalışanlarının konuşmalarını sadece bir kısmının dinlendiğini ve hassas konuşmaların kesinlikle kapsam dahilinde tutulmadığını itiraf etmişti. Ancak yapılan açıklamaya göre Google sistem geliştirmelerini tamamladıktan sonra ses kayıt ve dinleme operasyonlarını sonlandırmış durumda.

Sadece Asistan için tetikleyici olarak kullanılan komutların tespit edilmesi adına kısa süreler ile yapılan dinlemeler, Google ile herhangi bir bağlantı kurulmadan sistem üzerinden silindiğinden dolayı kullanıcı gizliliği ve verileri için şu anda bir risk içermiyor. Özellikle kullanıcıların Google Asistan üzerindeki en büyük kaygısı kullanım dışı kayıtlar olduğundan dolayı Google net ifadelerle kullanılmadığı süre boyunca Google Asistan'ın bir kayıt yapmadığını belirtiyor. 

 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap