Google Android'de Büyük Değişikliğe Gidiyor!

Google, geliştirici konferansında yenilikleri ile ilgili arka arkaya açıklamalar yapmaya devam ediyor. 18 Mayıs günü etkinliklerinde en çok dikkat çeken Android 12 tanıtımı oldu. Google tarafından Salı günü itibariyle yeni bir etkinlik başlatıldı. Google I / O olarak adlandırılan geliştirici konferansı, Google ürün ve servislerine yönelik pek çok yeni bilginin öğrenilmesine imkan sağlıyor.

Program dahilinde en çok merak edilen Android 12 konusunda da kapsamlı bir sunum hazırlayan Google, özellikle tasarım ve gizlilik alanında Android 12 ile birlikte yeni bir dönemin başlayacağını gösteriyor. Dünyanın en yaygın kullanılan mobil işletim sistemi olan Android ile büyük bir gücü elinde bulunduran Google, aynı zamanda servislerinin ve uygulamalarının da bu telefonlarda kullanılmasıyla ekonomik anlamda büyük bir güç elde ediyor.

Android 12 ile materyal tasarıma geçiliyor!

Android 12 için yapılan tanıtımlarda, yeni versiyon ile birlikte materyal tasarıma geçileceği açıklandı. Böylece görünümü baştan aşağı değiştirecek olan Google, telefonlarda yepyeni bir deneyim sunacak. Renkli tasarımlar, menülerde yaratılan farklılıklar ve ana ekran fotoğrafları üzerinden uyarlanacak özel ve kişisel temalar Android 12 ile birlikte kullanıcılara sunulacak.

Yeni işletim sistemi hakkında en çok dikkat çeken ise mevcut yenilik ve tasarımların ilk olarak Google Pixel cihazlarında kullanılacak olması. Beta sürümündeki sürecin tamamlanmasının ardından kararlı sürümü kullanıma sunacak Google, diğer geliştiricilerin de yeni versiyona geçiş yapmasını sağlayacak.

Etkileşimde yeni dönem!

Bildirimler ve düğmelerde özel tasarım sayesinde kontrolü ve gezinmeyi kolaylaştıran Google, Android 11 işletim sistemine göre yeni versiyonun çok daha hızlı ve verimli olmasını hedefliyor. Yeni versiyonda güç düğmesi gibi pek çok farklı düğmeye dokunulduğunda farklı etkileşimler sağlayabilecek olan Android 12, böylece kullanımda daha pratik olacak.

Android 12 ile kontrol kullanıcılarda!

Android 12 ile birlikte gizlilik ve güvenlik konusunda da yeni bir devrim yaşanacak. Uygulamaların kullanıcıların kişisel bilgilerinin ne zaman kullandığını, hangi sıklıkla verilerinin topladığını, mikrofon gibi özelliklerin hangi uygulamalar tarafından kullanıldığını kapsamlı bir şekilde kontrol edebilecek. Üstelik kullanıcılar bu tür durumlara müdahale ederek izinleri kısıtlama yapılması da mümkün olacak.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap