Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Google, Android Uygulamaları İçin iOS Tarzı Gizlilik Etiketleri Getiriyor

Google, gelecek yıl Play Store'daki Android uygulamaları için gizlilik etiketleri sunacağını belirterek Apple'ı tekrardan takibe alıyor.

Google, uygulamadaki bu etiketleri Play Store'da yeni olan ‘Güvenlik’ bölümünde gösterecektir. Yani, uygulamanın ne tür veriler topladığını ve verileri nasıl kullanmayı planladığını oradan görebileceğiz.

iPhone üreticisi, geçen yıl Dünya Geliştiriciler Konferansı'nda (WWDC) bu etiketlere göz attı ve bunları Aralık ayında App Store'a tanıttı.

Veri toplama etiketlerine ek olarak Güvenlik bölümü, uygulamanın Google'ın aile yönergelerine, verileri şifreleme gibi güvenlik uygulamalarına ve istek üzerine veri silme işlemlerine uyup uymadığını gösteriyor.

Şirket, blogunda etiket uygulaması için bir zaman çizelgesi yayınladı. Önümüzdeki üç ay içerisinde, firma bu yeni özellik hakkında bir politika yayınlamayı planlıyor ve yılın ilerleyen aylarında geliştiricilerin bu etiketleri Google Play konsollarında beyan etmeye başlamalarına izin verecek.

Google, Apple gibi kullanıcılardan verilerini izleme izinlerini isteyen herhangi bir pop-up başlatmadı, ancak Güvenlik bölümünde uygulamaların neden kullanıcı verilerini izlemeleri gerektiğini açıklayacakları bir yer olacak.

Şirket, gelecek yılın ortasına kadar uygulamalarda güvenlik etiketleri uygulamayı planlıyor, ancak uyumlu olmayan uygulamalara ne olacağını söylemedi. 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap