Giyilebilir Cihazlar COVID-19'u Tespit Edebilir Mi?

Mount Sinai adlı bir firma tarafından yapılan yeni çalışmaların sonuçları, tüm dünyada büyük bir yankı buldu. Şirket giyilebilir cihazlarla COVID-19’a karşı farklı bir yaklaşım sergiledi.

Mount Sinai şirket araştırmacıları tarafından yapılan bir çalışmada, giyilebilir cihazların covid-19 vakaları gibi çeşitli hastalık ve virüs durumlarında erken teşhis tanısı koyabileceği keşfedildi. Konu ile ilgili yapılan ilk çalışmalarda COVID-19’un tespit edilebilmesi adına Apple Watch kullanıldı ve başarılı sonuçlar elde edildi. Covid-19’a yönelik yapılan çalışmada katılımcıların kalp hızı değişkenliği üzerinden incelemeler yapıldı. Tüm çalışmalar sonucunda ise semptomlar büyük oranda doğru bir şekilde belirlendi.

Akademik makale yayınlandı!

“Giyilebilir Bir Cihazdan Alınan Fizyolojik Verilerle SARS-CoV-2 Enfeksiyonunu ve Belirtilerini Tanımlama” başlığı ile yayınlanan makalede, özellikle dijital sağlığın geleceğine yönelik önemli vurgular yapılırken, konu ile ilgili resmi açıklamalar Doçent Doktor ve Hasso Plattner Dijital Sağlık Enstitüsü üyesi Dr. Robert P. Hirten’den geldi.

Sağlık ihtiyaçlarının daha iyi bir şekilde karşılanabilmesi adına giyilebilir teknolojilerin büyük bir fırsat olduğunu belirten Doktor, yaptıkları çalışmalarda amaçlarının kişilerin sağlığını iyileştirmek adına mevcut cihaz teknolojilerinin daha operasyonel hale getirilmesi olduğunu söyledi. Enfekte olduğu tespit edilmeden kişilerin hasta olabilme ihtimalini ortaya çıkarmak isteyen sağlık ekibi, COVID-19’a karşı çalışmaların olumlu sonuçlanması halinde dönüm noktası yaşanabileceğini belirtti.

Testler 2020’de başladı

Ekip tarafından yapılan çalışmalar, ilk olarak 2020 yılında başlatıldı. Yüzlerce sağlık çalışanının katıldığı bu özel çalışmada, her bir sağlık çalışanı Apple Watch kullanmaya başladı. Katılımcılar özel bir uygulama üzerinden takip edilirken, aynı zamanda gün içerisinde uygulama üzerinden kendilerine yöneltilen pek çok soruyu da yanıtladı.

Kullanıcılardan alınan veriler ve sağlık takibi ile birlikte kişilerin enfekte olup olmadığı, belirti gösterip göstermediği belirlenmeye çalışıldı. Özel bir sistem üzerinden yapılan tüm bu çalışmalardan elde edilen sonuçlarda ise kişilerin enfekte olduğu yüksek oranda doğru bilindi.

Geliştirilerek daha fazla katılımcı ile testlerin devam edeceği bu çalışma, giyilebilir teknolojilerin geleceğine yönelik önemli işaretler sunarken raporda mevcut çalışmalar ile ilgili sonuçlar detaylı bir şekilde aktarıldı.

“Yaygın olarak kullanılan giyilebilir cihazdan (Apple Watch) toplanan HRV ölçümleri, COVID-19 ve COVID-19 ile ilgili semptomların teşhisini belirleyebilir. COVID-19'un PCR ile teşhis edilmesinden önce, HRV'de COVID-19 enfeksiyonunu belirleme konusundaki öngörü kabiliyetini gösteren önemli değişiklikler gözlendi.” denilen rapor sonucu, raporun yayınlanması ile birlikte sağlık alanının en çok konuşulan konularından birisi haline geldi. 

Mount Sinai Hakkında

Icahn Tıp Fakültesi ve New York’taki 8 hastane kampüsünün yönetimini elinde bulunduran şirket, araştırma, hasta bakımı ve eğitim alanlarındaki çalışmaları ile uluslararası alanda isim yapmayı başardı. Mount Sinai Sağlık Sistemi olarak adlandırılan şirket, Mount Sinai Tıp Merkezi ve Continuum Sağlık adlı şirketlerin 2013 yılında birleşmesi ile birlikte daha aktif bir şekilde çalışmaya başladı. 

Yazar Hakkında

Hakan Göçmez
Hakan Göçmez 1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap