GitHub Nedir Ve Nasıl Kullanılır?

GitHub, giderek daha popüler halen gelen bir programlama kaynağıdır. GitHub, kod paylaşımı için ve program için bir sosyal ağ sitesi olarak kullanılır. Birçok şirket ve kuruluş, proje yönetimini ve işbirliğini kolaylaştırmak için kullanılır.

2020 yılından elde edilen verilere göre GitHub en büyük kaynak kodu barındırıcısıdır. 100 milyondan fazla depoya sahiptir ve 40 milyon kullanıcı tarafından kullanılmaktadır. Bu anlamda GitHub'ın oldukça güçlü bir platform olduğunu söylemek mümkündür.

GitHub, tüm dünyada işbirliği geliştiricilerine izin verir. Açık kaynaklı çözümler, potansiyel geliştiricilerin katkıda bulunmalarına ve küresel topluluğa fayda sağlamak için bilgilerini paylaşmalarına olanak tanımaktadır.

Sürüm Kontrolü Nedir?

Yüksek düzeyde GitHub, geliştiricilerin kodlarını depolamalarına ve yönetmelerine, ayrıca kodlarındaki değişiklikleri izlemelerine ve kontrol etmelerine yardımcı olan bir hizmettir. GitHub'ın tam olarak ne olduğunu anlamak için sürüm kontrolü ve Git konusunda bilgi sahibi olmak gerekir.

Sürüm kontrolü (version control), geliştiricilerin bir yazılım projesinin kodundaki değişiklikleri izlemesine ve yönetmesine yardımcı olur. Bir yazılım projesi büyüdükçe sürüm kontrolü gerekli hale gelir. Bu konuda WordPress bir örnek olarak gösterilebilir.

WordPress oldukça büyük bir projedir. Temel düzeyde bir geliştirici, WordPress kod tabanının belirli bir bölümünde çalışmak isterse, resmi kaynak kodunu doğrudan düzenlemesi güvenli ve verimli bir girişim olmazdı.

Bunun yerine, sürüm kontrolü geliştiricilerin dallanma ve birleştirme yoluyla güvenlik bir şekilde çalışmasına olanak tanır. Dallanma ile bir geliştirici kaynak kodun bir bölümünü çoğaltır. Ardından geliştirici, projenin geri kalanını etkilemeden güvenle değişiklik yapabilir.

Ardından, geliştirici kodun bir kısmını düzgün bir şekilde çalıştırdığında, bu kodu resmi hale getirmek için ana kaynak koduna geri birleştirme yapabilecektir. Daha sonra tüm bu değişiklikler daha sonra izlenebilecek ve gerekirse geri döndürülebilecektir.

Git Nedir?

Git, bilgisayar dosyalarındaki değişiklikleri izlemek için kullanılan bir sürüm kontrol sistemidir. Bu işlev, onu programlama dünyasında son derece popüler bir yardımcı program yapar. Her büyüklükteki projeyi ele alabilmek mümkündür.

Git, bir proje ekibinin üyeleri arasındaki iş akışını koordine etmek ve zaman içindeki ilerlemelerini izlemek için kullanılır. Proje dosyalarını takip ederek hem programcılara hem de teknik olmayan kullanıcılara fayda sağlar.

GitHub Nedir?

GitHub, web tabanlı bir grafik arabirim sağlayan bir Git deposu barındırma hizmetidir. Dünyanın en büyük kodlama topluluğudur. Buraya bir kod veya proje koymak, kodunuza artan ve yaygın bir şekilde ilgi oluşmasını sağlar. Programcılar değişiklik yapmak için komut satırı arayüzü Git'i kullanırlar.

GitHub, işbirliğini kolaylaştırır. Bununla birlikte her ekip üyesinin herhangi bir yerden bir proje üzerinde birlikte çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca daha önceki herhangi bir zamanda geliştirilmiş olan önceki sürümleri de inceleme fırsatınız olacaktır.

GitHub'ın Özellikleri

GitHub esasen bireylerin ve ekiplerin sürüm kontrolü ve işbirliği için Git'i kullanmasını çok daha kolaylaştıran bir yerdir. Kullanıcı dostu bir arayüzü vardır. Bu nedenle acemi kodlayıcılar bile Git'ten yararlanabilirler. GitHub olmadan Git kullanmak genellikle biraz daha teknik bilgi gerektirir.

  1. Kolay proje yönetimi: GitHub, proje yöneticilerinin ve geliştiricilerinin çalışmalarını koordine ettiği, takip ettiği ve güncellediği bir yerdir. Böylece projeler şeffaf ve programa uygun kalır.
  2. Paketlerle artırılmış güvenlik: Paketler özel olarak, ekip içinde veya açık kaynak topluluğunda herkese açık olarak yayınlanabilir. Paketler GitHub üzerinden indirilerek kullanılabilir.
  3. Etkili ekip yönetimi: GitHub, tüm ekip üyelerinin aynı sayfada kalmasına ve organize olmasına yardımcı olur. Issue and Pull Request Locking gibi denetlemelere araçları ekibi koda odaklanmasını sağlar.
  4. Geliştirilmiş kod yazma: Pull request, kuruluşların yeni kodu incelemesine, geliştirmesine ve önermesine yardımcı olur. Ekip üyeleri, kaynak kodunu değiştirmeden önce bunlar aracılığıyla herhangi bir uygulama ve öneriyi tartışabilirler.
  5. Artan kod güvenliği: GitHub, diğer araçların gözden kaçırma eğiliminde olduğu koda yönelik güvenlik açıklarını belirlemek ve analiz etmek için araçlar kullanır. Geliştirme ekipleri, yazılım tedarik zincirini baştan sona güvenceye almak için birlikte çalışırlar.
  6. Kolay kod barındırma: Tüm kod ve belgeler tek bir yerde bulunur. GitHub'da milyonlarca depo vardır. Her deponun kodu barındırmanıza ve yayınlamanıza yardımcı olacak kendi araçları vardır.

GitHub Nasıl Çalışır?

GitHub tarafından sunulan birçok özellikten en önemli üç tanesi forking (çatallanma), pull request ve merging (birleştirme) şeklindedir. Bir projede forking gerçekleştirmek orijinal projeyi etkilemeden özgürce denemenizi sağlayan bir kopya oluşturur.

Yaptığınız değişikliklerden memnun olduğunuz zaman bir pull request gönderebilirsiniz. Pull request, yaptığınız değişiklikleri inceleyebilecek ve herhangi bir takip sorusu sorabilecek proje sahibine gönderilir. Proje sahibi değişiklikleri beğenirse, projenizdeki değişiklikleri onaylayabilir.

Kodun Topluluk Tarafından Kontrolü

GitHub, geliştiriciler ve programcılar için bir tür sosyal medya sitesi olarak işlev görür. Çalışmanızın insanın önüne çıkmasını sağlar. Etraftaki en büyük kodlama topluluklarından biridir. Bu nedenle onu kullanmak projeniz için geniş bir erişim olanağı sağlayabilir.

Örneğin, bir proje için temel bir iskelete sahip olduğunuzu hayal edin. Proje, istediğiniz şeyi yapar ama daha geniş bir nüfusun onu nasıl uygulayacağından her zaman emin olamazsınız. Bu aynı zamanda onun herkes için işe yarar olup olmadığını bilmenize yardımcı olur.

Burası GitHub kullanıcılarının devreye girdiği yerdir. Projenizi GitHub'da yayınladığınızda zaman daha kapsamlı programcılar tarafından değerlendirilmesini sağlarsınız. Böylece insanlar sizi çeşitli sorunlar karşısında uyarabilirler. Hatta bunlara önerilerde bulunabilirler.

Sürümlerde Değişiklik Kontrolü

GitHub bir değişiklik günlüğündeki değişiklikleri izler. Böylece her seferinde neyin değiştiğini tam olarak bilebilirsiniz. Bu özellik, özellikle zamanda geriye bakmak ve bir ortak çalışanın yaptığı değişiklikleri hızlı bir şekilde belirlemek için yararlıdır.

GitHub'daki sürüm izleme, bir ekiple bir Google Dokümanı üzerinde çalışmaya oldukça benzer. Kimin değişiklik yaptığını ve ne zaman değişiklik yaptığını görebilirsiniz. Böylece projenin ilerleyişi konusunda daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap