Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Frenleme Direnci Nedir? Kullanılma Sebepleri Nelerdir?

Endüstride; frenleme direnci birçok alanda kullanılan aynı zamanda oldukça kullanışlı olan bir üründür. Genel anlamda teknik olarak düşünürsek; dirençleri, sürücüler ile kontrol edilen AC veya DC elektrik motorlarının kısa zamanda durmasını veya da hızının biraz düşürülmesini ya da tamamen kontrol edilmesini sağlamak amacıyla kullanılan bir üründür.

Frenleme Direnci Nedir?

Sürücü olarak; elektrik motorlarının çabuk durmasını veya normal bir hıza inmesi istendiğiniz anlarda; hız değiştiricinin fren terminallerine uygun bir şekilde omik ve watt değerde direnç bağlanarak, motor tarafından ortaya çıkan enerji yükü inverter de doğru akıma dönüştürülerek; frenleme direnci sayesinde ısıya dönüştürülmektedir.

En anlamlı şekilde açıklayacak olursak; frenleme direnci hız kontrol cihazında bulunan DC bara voltajının yüksek seviyeye gelmesini önlemek amacıyla kullanılan bir omik yüktür.

Frenleme Direncinin Kullanılma Sebepleri

Bazı durumlarda; enerjisi kesilen motorun durmasını istediğimiz zaman; anında sahip olduğu kinetik enerji yüzünden belli bir süre daha dönmeyi sürdürür. Bu esnada ;rotorun dönmeye devam etmesi sebebiyle, motor bir jeneratör görevi görüp, şebeke sistemini besler.

Böyle durumlarda motorun hızlı bir şekilde durması veya normal hız seviyesine inmesi istenirse; hızı değiştiren (inventerin) fren terminallerine uygun bir şekilde omik ve watt değerleriyle direnç bağlanarak, motorun ürettiği enerjiyi invertere doğru bağlayarak akıma çevirir ve frenleme direnci üzerinden ısıya dönüştürür. Bu gibi durumlarda;

Frenleme direncinin sahip olduğu omaj, invertörün kataloğunda belirtilen değerden az seviyede olmamalıdır. Katalog değerinden, fazla bir değerde olursa frenleme zamanlaması uzar.

Frenlemede direncin gücü; motorun kullanıldığı uygulamaya göre değişkenlik gösterir.

Kullanılan motor sahip olduğunu güçten daha fazla enerji üretemeyeceği için, direncin gücü de en fazla motor gücüne eşit olmalıdır.

Frenleme Direnci Nerelerde Kullanılır?

Frenleme sisteminin kullanım alanları oldukça geniştir. İnşaat alanlarında kullanılırlar; yüksek katlı binaların cephe platformları için. Dış cephe de kullanılan personel asansörü veya yine işçiler için yapılan; asma iskelede frenleme sistemi kullanılmaktadır.

Her sektörde kullanım alanı bulan frenleme direnci; kullanım olarak da uzun süre kullanıma sahiptir. Her açıdan rahat bir şekilde kullanabileceğiniz frenleme direnci ürünlerimize sahip olmak için doğru yerdesiniz.

Frenleme Direnci Temin Edilecek Yerler

Müşterilerimiz olmak isterseniz www.serrezistans.com/frenleme-direnci adresinden frenleme direnci ürünlerini takip edebilirsiniz.

Üretilen ürünler; son teknolojiye sahip ürünlerdir. Müşteri memnuniyeti odaklı çalışan ve doğrudan hizmet sağlayan firmamız isteklerinizi en kaliteli ve uygun fiyata karşılar. Müşterilerine; birçok noktada yardımda bulunur. İnternet adresimizden bize ulaşarak gerekli desteği alabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap