Frene Basınca Ses Çıkma Sorunu ve Çözümleri

Frenler araçlarınızın adeta savunma silahı gibidir, acil durumlarda hemen frene basarız. Bu yüzden frenlerinizin bakımını ihmal etmemelisiniz. Gözden kaçırılacak en ufak şey sizin, araçtaki yakınlarınızın ya da çevredeki insanların yaralanmasına hatta hayatını kaybetmesine neden olabilir.

Frenlerden Neden Ses Gelir? Neler Yapılmalıdır?

Frenlerle ilgili en sık karşılaşılan sorunlardan biri ses gelme sorunudur. Frenlerinizden ses geldiğini duyduğunuz anda en kısa sürede konunun uzmanı bir kişiden destek almalısınız. Başınıza gelebilecek en muhtemel şey balataların bitmiş olmasıdır.           

Balataların bitmesi kendini ses çıkararak belli eder, adeta ıslığa benzeyen bir ses duyarsınız. Balatalarınızı değiştirmeniz problemi çözecektir. Ayrıca bu balataları tekrar kullanabilme şansınızda bulunmakta.

Aracın en önemli parçalarının başında gelen frenlerden gelen ıslık sesi aslında sadece balatalardan gelmeyebilir. Fren diskinden ve kampanalardan ses gelme ihtimali de vardır. Frenlerinizden gelen rahatsız edici bir sesi fark ettiğinizde en kısa sürede uzman birisinden destek alıp sorunun kaynağını çözmelisiniz. Eğer sorun genel olarak sanıldığı balatalardan değilse hem fazladan masraf edip balata yenilememiş olursunuz hem de sorunun doğru çözümüne ulaşıp, güvenli bir araç keyfi yaşarsınız.

Diğer yaşanabilecek bir durum ise fren balatalarınızın kullanılabilir olup yine de ses gelmesi. Fren diskinizin durumu kötü ise yine frenlerinizden ses gelecektir. Bunun için fren balatanızı değiştirmeniz gereksiz bir hamle olacaktır, fren diskini değiştirmeniz gerekmektedir. Eğer zarar görmüş bir fren diskiniz olduğu halde balata değişimi yaparsanız bir kaç hafta içinde yeni taktırdığınız balata fren diskinizin şeklini alacak ve yine ses problemi meydana gelecektir.

Balatalarınızın durumunu öğrenmeniz için araçların bir çoğunda okuyuculu kablo ucu sistemi bulunur. Kablo ucu balataya takılır ve balata seviyesi azaldıkça diske yaklaşır. Azalan balata seviyesi iyice bittiğinde fren diskine temas eder ve ikaz ekranında park ikaz ışığı yada ilgili ikaz ışığı yanar.

Frenlerde Japon Araçların Farkı

Japon menşeili araçlarda okuyuculu kablo ucu bulunmamaktadır. Kablo ucu yerine diske yakın bir saç parça bulunur. Balatalarınız tükenmeye başlayınca saç parçası diske yaklaşır ve bittiğinde sürterek ses çıkararak sizi uyarır. Japon üretimi olmayan araçlarda ses gelmesi disklerden de kaynaklı olabilecekken Japon menşeili araçlarda balataların tamamen bittiğini işaret eder.

Frenler hakkında unutulmaması ve endişeye kapılmaya gerek duyulmayan durumlardan birisi de uzun süreli kullanımların ardından gelen ince tiz sesi. Eğer bu sesi duyduysanız korkmanıza gerek yok, aracınızı kullanabilirsiniz. Uygun bir zamanınızda aracınızı servise götürerek balata ve diskleri kontrol ettirmenizde fayda sağlayacaktır.

Ses Problemine Sebebiyet Verecek Diğer Etkenler

Araçların suya girmesi de frenlerde ses problemi yaşatacaktır. Su birikintisine girip çıktıktan sonra frene bir kaç defa basmanız frenlerinizde meydana gelen ses problemini kolayca çözecektir.

Frenleriniz kampana ise kir ve toz birikimi gerçekleşebilir. Kir ve tozlar balataya yapıştığında rahatsız edici bir ses çıkaracaktır. Kampanalara biriken kirin temizlenmesi konusunda bilgili kişilerden yardım almanız aracınız için daha sağlıklı olacaktır.

Düzgün Çalışan Debriyaj Oldukça Önemli

Debriyajda yaşanan sorunları ve oluşmuş problemleri sürücüler araç kullanırken kolaylıkla ters giden birşeyler olduğunu anlayabilirler. Aracınız ile kalkış yaparken eğer debriyajınız bitti ise kalkış esnasında yüksek bir performans elde etmeniz mümkün olmayacaktır. Bitmiş olan baskı balatalar pedallarda sertleşmelere neden olacaktır. Sertleşen pedallar seyir halindeyken diğer araçlarla olan mesafeyi kurallar çerçevesinde korusanız bile durma mesafesini etkileyebilir, sizi kazaya sürükleyebilir.

Fren pedalınızın düzgün çalışması için baskı balata mekaniğinin düzgün çalıştığından emin olmanız gerekir. Baskı balatalarda herhangi bir sorun varsa uzman bir ekipten destek almanız sizin ve çevrenizdekilerin güvenle sürüş yapmasına katkı sağlayacaktır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap