FPS Ölçme: 4 Hızlı Yolla FPS Değerini Görme

FPS sadece övünmek için kullanılan bir değer değildir. Çok düşükse oyun deneyiminiz zarar görür. Tutarlı bir şekilde yüksekse görsel olarak daha hoş bir deneyim elde edersiniz. FPS ölçme bu nedenle önemlidir. Oyun deneyiminizin karşılığını size sunmuş olacaktır.

Bir PC oyununun FPS değerini görüntülemek oldukça kolay. Özellikle Steam kullanıyorsanız bu çok daha kolay bir şey. NVIDIA ekran kartınız varsa bunu yine kolaylıkla yapabilirsiniz. Alternatif olarak FRAPS gibi bir video kaydedici kullanabilirsiniz.

1. Steam Kullanarak FPS Ölçme

Valve'ın Steam'e eklemiş olduğu oyun içi arayüz özelliği sayesinde FPS sayacına erişmeniz mümkündür. Bunu yapmak için Steam'de hiçbir oyun çalışmıyorlar Ayarlar > Oyun İçi kısmına gitmeniz gerekir. Burada "oyun içi FPS sayacı" adını taşıyan bir seçenek olacaktır.

Bu seçeneği aktif hale getirdiğiniz zaman üst kısım veya alt kısım gibi FPS değerlerinin gözükeceği yeri seçmeniz gerekecektir. Hangi kısmı seçtiyseniz oyun içinde o kısma göz atarak FPS değerinizi görmüş olursunuz. Kısacası Steam kullanıcıları için FPS ölçme oldukça basit bir işlemdir.

Ayrıca, Steam kullanarak FPS ölçme özelliğinden yararlanmak için illa oyunu Steam'den satın almanıza gerek yoktur. Bilgisayarınızda yer alan oyunu Steam kütüphanenize eklemeniz durumunda FPS ölçme özelliğinden yararlanabilirsiniz.

2. NVIDIA GeForce Experience Kullanarak FPS Ölçme

ShadowPlay'i destekleyen yeni NVIDIA grafik donanımına (ekran kartına) sahipseniz, NVIDIA GeForce Experience aracılığıyla oyun içi FPS sayacını etkinleştirebilirsiniz. Bunu yapmak için NVIDIA GeForce Experience uygulamasını çalıştırın ve Settings kısmına girin.

  • Burada "Share" ayarının açık olduğundan emin olmalısınız.
  • Ardından Share kısmında yer alan "Settings" butonuna tıklamalısınız.
  • Settings kısmında ise Overlays seçeneğine gelmelisiniz.
  • Overlays seçeneğine geldikten sonra FPS Counter sekmesine tıklamalı ve FPS değerinin nerede gözükmesini istediğinizi seçmelisiniz.

3. Oyun İçi Özellikleri Kullanarak FPS Ölçme

Artık çoğu oyunda etkinleştirilebilecek bir yerleşik FPS sayacı vardır. Bu sayaçlar FPS ölçme işlemini kolaylaştırmaktadır. Oynadığınız oyuna bağlı olarak bu seçeneği bulmak bazen zor olabilir. Bunun için Google'da arama yapmayı düşünebilirsiniz.

Buna rağmen genel olarak oyun içi FPS değerlerini gösterme aracı genelde grafik ayarlarının bulunduğu kısımda olur. Grafik ayarlarını kontrol ederken gelişmiş ayarlara göz atmalı ve burada bir FPS ayarının olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

4. Fraps Kullanarak FPS Ölçme

Steam veya NVIDIA GeForce Experience kullanmıyorsanız, oyun içi ayarlarda FPS değerlerini göstermekle ilgili bir ayar yoksa bu durumda en eski yöntemi kullanmanız gerekecektir. Bu en eski yöntem FRAPS adındaki yazılımı kullanmayı gerektirir.

Tek yapmanız gereken FRASP yazılımını yüklemek, çalıştırmak ve ardından FPS sekmesine gelerek gerekli ayarlamaları (FPS değerinin gösterileceği konumu seçmek) yapmaktır. Oyun içerisine girdiğiniz zaman F12'ye basarak FPS değerinizi görebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap