Ford, Tam Elektrikli Ticari Aracı E-Transit'i Duyurdu

ABD merkezli otomobil üreticisi Ford, ilk tam elektrikli ticari aracı olan Ford E-Transit’i duyurdu. Fordun ilk tam elektrikli ticari aracı olacak olan E-Transit Türkiye’de üretilecek.

Ford, E-Transit araçları ile firmaların maliyetlerini ve araç bakım masraflarını düşürmeyi amaçlıyor. Bu bağlamda araçta bulunan ‘’Eco mod’’ sayesinde de yakıt tüketimi minimuma indirilerek aracın maksimum menzili kat etmesi de sağlanacak. Böylece minimum masraf hedefinden sürücülerde faydalanabilecek. Ford'un yaptığı açıklamaya göre E-Transit 2022 yılında Türkiye ve Avrupa’da yollarda olacak.

Motor Özellikleri

Oldukça güçlü bir motora sahip olacak olan E-Transit, ürettiği 269 beygir gücü ve 430 Nm torku arka lastiklere yönlendirecek, böylece araç yüklü durumda da performanslı bir şekilde sürüşe devam edebilecek. 67 kWh kapasiteli bataryası ile 350 kilometre sürüş mesafesi sunacak. E-Transit'in 67 kWh’lik bataryası 11.3 kW’lik şarj cihazı ile 8.2 saatte şarj olabilecek.

Güvenlik

E-Transit sahip olduğu çarpışma önleme yardımcısı, trafik işaretlerini algılama, akıllı hız asistanı, kör nokta bilgi sistemi, şerit ikaz sistemi, kamera sistemi ve adaptif hız sabitleme gibi özellikler ile sürücülere büyük ölçüde yardımcı olacak destek paketleri ile donatılmış durumda yollarda yerini alacak.

Teknoloji

Ford E-Transit, ön konsolda yer alan 12 inç boyutunda multimedya ekranında navigasyon ve ses tanıma özelliği sunuyor. Sahip olduğu OTA desteği ile uygulamalarını en güncel seviyede kullanıcılara sunabiliyor.

Yazar Hakkında

Kadir Tosun
Kadir Tosun 1995 doğumluyum. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunuyum. Otomobillere ve teknolojiye meraklıyım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap