Ford, 2030’dan Sonra Sadece Elektrikli Araçlar Satacak

Otomobil devi Ford tarafından yapılan yeni açıklamalarda, 2030 yılına kadar Avrupa'da tamamen elektrikli modellere dönüş yapılacağı belirtildi.

Ford için 2030 yılı büyük bir devrimin dönüm noktası olacak. Tüm dünya genelinde dizel ve benzin gibi akaryakıt kullanan araçlar yavaş yavaş terk edilirken, Ford da bu yeni trende uyum sağlamak adına hazırlıklarını yapmaya başladı.

Almanya’daki Fabrikada Dönüşüm Başladı!

Almanya'daki fabrikasını elektrikli otomobil üretimi için dönüştürmeye başlayan şirket, mevcut dönüşüm için 1 milyar dolarlık bir yatırım yapacağını duyurdu. Çarşamba günü resmi olarak yapılan açıklamalarda, mevcut değişimin 2023 yılına kadar tamamlanmasının planlandığı ve 2030 yılı itibariyle tamamen elektrik araç üretimi ve satışının yapılmaya başlanacağı belirtildi.

Almanya'nın Köln kentindeki fabrikasında hazırlıklarını sürdüren Ford, özellikle mevcut değişim için 2024 öncesini hedefliyor. 2024 yılında sıfır emisyon özellikli, tamamen elektrikli ticari araç serisinde yeni modeller geliştirmeye başlayacak olan Ford, 2026 ortasına kadar ise binek araç serisinde aynı şekilde bir değişim başlatacak. 2030 yılından itibaren herhangi bir şekilde akaryakıt tüketen bir araç üretmeyecek olan şirket, hedeflerini oldukça yüksek tutuyor.

2030 İle Akaryakıta Veda Diyecek!

2030 sonrasında satılan tüm binek araçların elektrikli olmasını amaçlayan şirket, ticari araçlarda da üçte ikilik bir kısımda bunu başarmayı hedefliyor. Yapılacak yeni 1 milyar dolarlık yatırım ile birlikte elektrikli otonom araçlara yaptığı yatırımı 9 milyar dolara çıkarmayı başaran marka, daha önce yaptığı açıklamada ise 2022 yılına kadar 11.5 milyar dolar harcayacağını söylemişti. Modüler elektrikli araç platformu kullanmak için daha önce Volkswagen gibi farklı markalar ile iş birliği yapan Ford, elektrikli araç üretimlerinde de bu çalışmalardan ve ortaklıklardan yararlanacak.

Akım Devam Edebilir

Böyle bir değişim içerisine girilmesinin en önemli gerekçelerinden birisi ise Avrupa ülkelerinde geleneksel akaryakıt ile çalışan otomobillerin yasaklanmaya başlanması. Norveç 2025, Fransa ve İngiltere 2040 yılı itibarıyla sadece elektrikli araçların kullanılmasına izin vereceğinden otomobil üreticileri de özellikle Avrupa pazarındaki üretiminde elektrikli araçlar sunmak için şimdiden hazırlıklarını yapmaya başlıyor.

Yazar Hakkında

Hakan Göçmez
Hakan Göçmez 1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap