Fiat Benzin ve Dizel Araç Üretimini Noktalıyor

Fiat tarafından yapılan yeni açıklamada şirketin 2030 yılına kadar tamamen elektrikli araç üretimine geçiş yapacağı bildirildi. Bu konuda en önemli değişim ise 2025’te yaşanacak.

Fiat CEO'su Olivier François, şirketin otomobil üretimleriyle ilgili gelecek planlarını aktardı. Düşük pil maliyetleri ve akaryakıt ile çalışan araçlara göre daha yüksek fiyatlara sahip olmayan araçların elektrikli arabaları ön plana çıkardığını söyleyen CEO, bu konuda Fiat olarak en uygun şartları sunacaklarını dile getirdi.

"Herkes için sürdürülebilir mobilite alanını keşfediyoruz. Bu bizim en büyük projemiz. 2025 ile 2030 arasında ürün yelpazemiz kademeli olarak sadece elektrikli araçları kapsayacak. Bu Fiat için radikal bir değişiklik olacak." diyerek şirket için gelecek planlarını aktaran CEO, 2025 yılı itibariyle akaryakıt ile çalışan araç üretimlerinin noktalanacağını duyurdu.

2025 ile 2030 yılları arasında kademeli olarak tüm ürün gruplarında elektrik dönüşümü yaşayacak olan şirket, böylece elektrik araç kullanmak isteyenlere de seçenek sunacak.

Fiat 500 Elektrikli Versiyon Sunulmuştu

Şirketin şu ana kadar en popüler modellerinden birisi olan Fiat 500 için bazı Avrupa ülkelerinde elektrikli versiyon piyasaya sunuldu. Bu bakımdan elektrik teknolojisine sektör devi ciddi bir giriş yapmış durumda. Ancak şirketler için elektrik araç üretiminde üretimden ziyade altyapı ve kullanımdaki pratiklikler göz önünde bulunduruluyor.

Batarya kullanımları nedeniyle belirli bir menzil ile sınırlı kalan araçlara yönelik araçların kullanılacağı bölgelerde elektrik şarj desteklerinin oluşturulması ya da farklı ortaklıklarla bu imkanların sunulması gerekiyor. Fiat’ın yeni projesinde özellikle Avrupa odaklı bir dönüşüm başlatması gerekiyor.

Fiat tarafından yapılan yeni açıklamalar benzer şekilde daha önce diğer otomotiv üreticilerinden de gelmişti. Bugüne kadar benzer açıklamalar Mini, Volvo, Ford ve Honda’dan gelmişti.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap