Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Far Ayarları Nasıl Yapılır?

Farlarınızın ayarlarının bozuk olması yolu düzgün görememenize, karşıdan gelen sürücüyü rahatsız etmenize böylece kendinizin ve diğer sürücülerin tehlikeye düşmesine neden olabilir. Oldukça önemli olan far ayarlarını nasıl yapacağınızı sizlere birkaç adımda anlattık.

  1. Arabanın her tarafındaki yükü yolcu koltuğunda kendin oturacağın biçimde eşitlemelisin. Bunun için bagajı boşaltabilirsin, benzin deposundaki benzin miktarını yarı seviyeye getirebilirsin.
  2. Aracı düz bir konuma getirerek dört köşesine baskı uygulayabilirsin. Bu baskı aracın amortisörlerini aynı hizaya getirecektir. 
  3. Siyah bant ile duvara ‘’T’’ harfi çizip aracın farlarını açarak yatay ve orta noktaları belirlemelisin.
  4. Farların aynı hizada olup olmadığı kontrol etmelisin. Bunu bir su terazisi yardımıyla yapabilirsin. İşaretlediğin iki nokta arasına su terazisini yerleştirerek noktaların aynı hizada olup olmadığına bakmalısın eğer aynı hizada değillerse alçak olan işaretin yerden ne kadar yüksekte olduğuna bakmalısın. İşaretlerin yerden yüksekliği 1.1 metre olmalıdır.
  5. Aracını doğru far ayarı mesafesine eksiksiz getirmelisin. Doğru far mesafesi ayarı aracın kullanım kılavuzunda yazar. Far mesafesi ayarı için gerekli vidaları farların etrafındaki trim halkasını çıkartarak bulabilirsin. Genelde bu vidalar motor bölmesinde ya da farların arkasında konumlandırılmıştır. Dikey ayar için vida farın üst kısmında, yatay ayarlar için vida farın yanında bulunur.
  6. Farları ayarlarken bir tane farın ışığını engellemeyi unutmamalısın çünkü bir farkı ayarlarken diğer farın ışığı ayar yapmanı zorlaştırabilir.
  7. Dikey ve yatay ayarlar için vidaları saat yönünde çevirmelisin. Far ışığının hizası daha önce oluşturmuş olduğun çizgi ile aynı hizada ya da çizginin çok az altında olmalı.
  8. Tüm ayarları eksiksiz yaptıysan kısa bir deneme sürüşüne çıkarak farlarını kontrol etmelisin. Farların doğru ayarlarda olduğundan emin olmalısın. Far ayarı yaparken bir hata oluşmuşsa aynı adımları tekrar takip edebilirsin.

Farlar Neden Temizlenmeli?

Güvenli bir sürüş ve aracınızdan istediğiniz performansı alabilmek için farlarınızı da temizlemeniz gerekmektedir. Far temizliğine geçmeden önce far çevresini bant ile çevirmeniz gerekir çünkü temizleme işlemi sırasında aracınızın boyası zarar görebilir.

Aracınızın boyasını güvene aldıktan sonra zımpara yardımıyla aracınızın farlarını zımparalayın. Zımparalama işlemi sırasında zımparayı hafif ıslatmak doğru bir seçim olacaktır. Zımparalama işlemini hafif şiddette yapmalısınız, zımparalama işlemi far camı pürüzsüz hale gelene kadar nazikçe yapılabilir.

Son aşamada mutlaka bir plastik cila edinmeniz gerekecek. Plastik cilayı sünger ile farınızın camına uygulamalısınız, uygulama işlemi istediğiniz görüntüyü elde edene kadar sürebilir.

Yazar Hakkında

Kadir Tosun
Kadir Tosun 1995 doğumluyum. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunuyum. Otomobillere ve teknolojiye meraklıyım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap