Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Facebook Yapay Zekası 100 Dili Tercüme Edebilecek

Facebook, 100 dili birbiri arasında tercüme edebilecek M2M-100 adındaki yapay öğrenme (machine learning) sistemini açıkladı. Buna göre yapay zekadan güç alan makine, 100 dil kombinasyonunu doğrudan tercüme edebilme yeteneğine sahip durumda.

Facebook bu yeni yapay zekasını 100 dilden bir araya getirilen 7.5 milyar cümlenin makineye öğretilmesi ile gerçekleştirdi. Eğitim sürecinde cümleler ve kelimeler İnternet'in dört bir yanından toplanarak bir araya getirildi.

Facebook, yapay öğrenme sisteminin eğitilmesinin ardından yine kendisi tarafından geliştirilen LASER 2.0 sistemini kullanma yoluna gitti. Bu sistem, farklı dillerden gelen örneklerle doğrultusunda cümlelerin birbirleriyle ilişkilerini tespit edebiliyor.

Facebook'un yeni yapay zeka modeli, yaygın olarak birbirine çevrilen dillere odaklandı. Diller, coğrafya ve kültürel benzerliklere göre 14 ayrı koleksiyonda gruplandırıldı. Bu ise birbiriyle bağlantılı olan kelime ve cümlelerin yüksek kaliteli çevirisini sağlamak için gerçekleştirildi.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap