Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Facebook ve WhatsApp Kesintisi Telegram'a 70 Milyon Kullanıcı Kazandırdı

Geçtiğimiz akşam Facebook ve WhatsApp başta olmak üzere çeşitli servislerde yaşanan kesinti Telegram için bir kazanç sağladı. Uygulamaya 70 milyon kullanıcı eklendi. 

WhatsApp için getirilmesi planlanan gizlilik sözleşmesi, Telegram’ın daha fazla gündemde yer almasını sağladı ve uygulama kullanıcı sayısını böylelikle artmaya başladı. Ancak yeni bir olay daha ortaya çıkınca Telegram bir gecede 70 milyon kullanıcıya daha ulaşmayı başardı.

Kesinti sonrası Telegram’a eğilim yaşandı

Şirket tarafından yapılan açıklamalara göre kesintiden etkilenen milyonlarca kullanıcı, alternatif olarak Telegram kullanmayı tercih etti. 70 milyon kullanıcıyı böylelikle kazanmayı başaran Telegram sektördeki gücünü arttırmayı başardı. Facebook, Instagram ve WhatsApp yaşanan kesinti nedeni ile büyük bir prestij kaybı yaşasa da rakipleri Twitter ve Telegram gibi seçenekler hiçbir şey yapmadan rakiplerine karşı üstünlük elde etmeyi başardı.

Gelişmeyi CEO duyurdu

Telegram ile ilgili gelişmeyi Telegram'ın kurucusu ve CEO'su Pavel Durov duyurdu. Salı günü gerçekleştirilen resmi açıklamada, kullanıcı kaydı ve etkinliğinde rekor artış elde edildiği ve şaşırtıcı bir şekilde 70 milyon kullanıcının daha Telegram'a geçiş yaptığı belirtildi. 

"Telegram, kullanıcılarımızın büyük çoğunluğu için kusursuz bir şekilde çalışmaya devam ettiği için, ekibimizin benzeri görülmemiş büyümeyi nasıl idare ettiğiyle gurur duyuyorum" diyerek bu konuda Telegram ekibine de teşekkür etmeyi ihmal etmeyen CEO, üstelik özellikle Amerika bölgesinde yoğunluk nedeniyle bazı kullanıcıların hız sorunu yaşadığını ve bu nedenle de gerekli güncellemelerin kısa süre içerisinde yapılacağını söyledi.

Telegram için yapılan son güncellemelerde uygulamanın 1 milyar indirmeyi aştığı ve aylık 500 milyon aktif kullanıcıya ulaştığı belirtilmişti.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap