Facebook, Ubisoft Oyunlarını Bulut Hizmetine Ekliyor

Facebook tarafından geliştirilen bulut oyun hizmeti için Ubisoft ile anlaşma sağlandı. Mevcut anlaşma ilk olarak ABD'de hizmete sunulacak.

Oyunlar için canlı yayın desteği ve Oculus VR gibi farklı teknolojiler üzerinde çalışmalarını sürdüren Facebook'un oyun tutkusu bunlarla sınırlı değil. Facebook, ABD genelinin %98’ine ücretsiz oyun akış desteği sunuyor. Şirket tarafından yapılan yeni bir açıklamada ise bulut bilişim altyapısında yapılacak yeni yatırımlar ile birlikte mevcut sistemin tüm ABD bölgelerini kapsayacak şekilde hizmet vereceğini duyurdu. Üstelik şirket mevcut açıklamasında Ubisoft ile yaptığı anlaşmayı da duyurdu. 

Facebook oyun sistemi gelişmeye devam ediyor

Facebook'un bu alanda Google ve Amazon gibi güçlü rakipleri olsa da Facebook oyun bulut sisteminde çok daha farklı bir hedef belirledi. İnternet üzerinden konsol ve PC oyunları sunan rakiplerinin aksine Facebook kendi veri merkezlerinde barındıracak oynaması ücretsiz, küçük mobil oyunlara odaklanacak. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan testlerde, özellikle geçtiğimiz Ekim ayında 25 farklı oyunun sisteme eklenmesi platformunun daha fazla dikkat çekmesini sağlamıştı.

Roller Coaster Tycoon Touch, Lego Legacy Heroes Unboxed ve Dragon Mania Legends ve State of Survival gibi popüler oyunların eklendiği oyun bulut sistemi, Facebook'un gücü göz önünde bulundurulduğunda sektörde dikkat çekebilir. Öyle ki yapılan son açıklamalarda her ay 1.5 milyondan fazla insanın Facebook'taki bulut oyunları oynadığı belirtilmişti. Sadece Kuzey Amerika bölgesinde günlük 195 milyon Facebook kullanıcısına sahip olan sosyal ağ, bu bakımdan 1.87 milyarlık küresel kullanıcısı ile birlikte mobil bulut oyun platformunu çok iddialı bir hale getirebilir. 

Araştırma firması NewZoo'ya göre, bulut oyun pazarı bu yıl tahmini 1,4 milyar dolar ve 2023'te 5 milyar doların üzerinde olacak. Facebook tarafından yapılan atılımlar ise şirketin gelecekte bu alanda söz sahibi olabileceğini de gözler önüne seriyor. 

Ubisoft ile bulut sistemi güçlendiriliyor!

Tüm bu olumlu tabloya, Ubisoft desteğinin de eklenmesi, Facebook için oldukça ciddi bir reklam etkisi yarattı. Anlaşma dahilinde sisteme ilk eklenecek oyunlar ise şöyle; Assassin’s Creed Rebellion, Hungry Shark Evolution, Hungry Dragon with Mighty Quest, Trials Frontier.

Facebook tarafından yapılan açıklamaya göre 2022 yılı itibariyle sistem daha fazla bölgede kullanılmaya başlanacak. Amerika Birleşik Devletleri'nin ardından ilk olarak Kanada ve Meksika'da kullanılacak olan bulut sistemi, daha sonrasında Batı ve Orta Avrupa'ya doğru bir genişleme yaşayacak.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap