Facebook Sivil ve Siyasi Grupları Önermeyecek

Daha sağlıklı ve pozitif bir platform hedefleyen Facebook yönetimi, sivil ve siyasi grupları ön plana çıkarmama kararı aldı. Karar oldukça dikkat çektiği gibi konuyla ilgili resmi açıklama Mark Zuckerberg tarafından yapıldı.

Facebook için yapılan yeni açıklama oldukça dikkat çekti. Yapılan resmi blog açıklamasına göre Facebook sisteminde yeni bir dönem başlayacak. Sivil ve siyasi amaçlı grupların arka planda tutulmasına hedefleyen bu yeni sistemde, amaç daha pozitif ve sağlıklı bir sosyal ağ yaratabilmek. Mevcut kararın alınması, Facebook tarafından atılacak önemli bir hamle olarak da değerlendirildi. 

Yeni sistem nasıl işleyecek?

Resmi yazıda, grupların hedeflerinin “Toplulukların sağlıklı ve pozitif olmasını sağlamalıdır”  şeklinde yorumlandı. Bu açıklama ile ayrıştırıcı ve kişileri şiddet ve nefret söylemine yönlendiren içeriklerin Facebook tarafından uygun görülmediğinin de mesajı verildi.  Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan seçim öncesinde de benzer bir hamlenin yapıldığını açıklayan Mark Zuckerberg, seçim öncesinde başlayan değişikliklerin devam ettirilerek mevcut tutumun ve değişimin geliştirileceğini söyledi. 

Engelleme Olmayacak

Grupların kapatılması ya da kısıtlanması gibi bir durumun söz konusu olmadığı yeni dönemde, grupların sadece öneri ya da benzer şekilde ön plana alınması mümkün olmayacak. Akışta daha az görülecek olan gruplar, kullanıcıların aramalarında çıkacak.

Facebook tarafından yapılan değerlendirmelerde, insanları pozitif şekilde etkileyecek pek çok önemli grubun olduğunu ve bu grupların desteklenmeye devam edileceği de belirtildi. Üstelik Mark Zuckerberg tarafından yapılan bu açıklamada, grupların işlerini birlikte halletmelerine yardımcı olacak araçlar oluşturulacağı, mesajlaşma, görüntülü sohbet ve hatta toplulukların kendi web sitelerini kapsayacak şekilde iletişimi daha güçlü kılacak pek çok özel aracın geliştirileceği vurgulandı. 

Yazar Hakkında

Hakan Göçmez
Hakan Göçmez 1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap