Facebook Ses Odaları Özelliğini Resmen Duyurdu

Clubhouse ile popülerlik yakalayan ses odaları özelliği artık Facebook'ta da kullanılabilir durumda. Yeni özellikler için resmi tanıtım yapıldı. 

Clubhouse piyasaya sunulduktan çok kısa bir süre sonra milyonlarca kullanıcının dikkatini çekmeyi başardı. Sesli görüşme ve tartışma, kullanıcıların ilgisini çektiğinden dolayı pek çok sosyal medya ağı aynı özelliği uygulamalarına eklemeye başladı. Bu yenilikten etkilenen son sosyal medya ise Facebook oldu.

Facebook tarafından yapılan resmi açıklamada 21 Haziran tarihi itibarıyla mevcut özelliğin ABD'de kullanılmaya başlanacağı belirtildi. Sadece iOS kullanıcıları tarafından kullanılabilecek mevcut özellik sayesinde kişisel ya da gruplar üzerinden yeni ses odaları oluşturulabilecek. Ses odaları oluşturmak için iOS kullanımı şart. Ancak katılımcılar Android işletim sistemini kullansa da mevcut özellikten yararlanabilecek. Yeni özellik için uzun zamandan beri testler yaptığı bilinen Facebook, yaptığı yeni duyuru ile birlikte mevcut özelliğin grupları da kapsayacağı söyledi. Bu bakımdan test aşaması daha geniş katılımlı ve grupları da kapsayacak bir şekilde Facebook'ta yer alacak.

Facebook Ses Odaları Özelliğini Neler?

Yeni özellik için yapılan tanıtımlarda sistemin Clubhouse ile büyük bir benzerlik göstermesi ise dikkatlerden kaçmadı. Kullanıcılar ses odalarına katıldıktan sonra emoji gönderebilecek, tartışmaya katılmak ve konuşma yapmak için el kaldırabilecek, konuşmayı başkalarıyla paylaşabilecek. Üstelik kullanıcıların birbirine bağış yapabilmesi adına özel bir bölüm de bulunuyor. Böylece kullanıcılar Facebook üzerinden yapacağı sesli görüşmeler ile birlikte para kazanma imkânına sahip olacak.

Resmi açıklamalara göre her bir odada maksimum 50 konuşmacı yer alabilecek. Dinleyici sayısında herhangi bir sınır olmayacağı gibi özellikle gruplarda kimlerin canlı ses odaları oluşturup oluşturmayacağı kapsamlı bir şekilde belirlenebilecek. Bu sayede yönetici, moderatör ya da grup üyeleri gibi kişiler arasında özel kriterler getirilerek canlı ses odalarının açılması engellenebilecek. Gruplarda mevcut ses odalarına herkes katılım sağlayabilecek.

Üstelik herkese açık bir şekilde ayarlanmış olan gruplarda gruba üye olmayan kullanıcılar da ses odalarına katılacak. Gizli gruplarda ise ziyaretçi imkanı bulunmayacak. Facebook üyeleri bildirimler ya da haber akışında yer alan odalar üzerinden canlı sohbet odalarına katılabilecek. Üstelik planlanmış canlı odalar için kullanıcılar önceden bildirim almak adına ayarlamalar yapabilecek.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap