Facebook Sahte Aşı İddialarını Sistemden Kaldıracak

Facebook tarafından Pazartesi günü yapılan açıklamada, aşılar ile ilgili sahte ve geçerliliği olmayan içeriklerin kaldırılacağını duyurdu.

Facebook, sosyal medyadaki içeriklere yaptığı müdahaleler ile gündeme gelmeye devam ederken yeni bir açıklama daha yapıldı. Açıklamada özellikle aşılar ile ilgili manipülasyon yapan ya da aşılar ile ilgili sahte bilgiler yayınlayan kişi ve grupların bu içeriklerinin Facebook'tan kaldırılacağı açıklandı.

Facebook içerik politikalarını değiştiriyor

Koronavirüs ile ilgili daha önce de benzer tutumlar sergileyen Facebook, içerik politikalarını da güncel durumlara göre değiştirmeye devam ediyor. Bunun ilk hamlesi 2020 yılının Ekim ayında gelmişti. Facebook, kişilerin ve şirketlerin aşılar hakkında yanlış ya da yanıltıcı bilgiler içeren reklamlar yayınlamasını yasaklarken özellikle bu yöndeki reklamlar sıkı bir takibi alınmıştı. Daha sonrasında Aralık ayında ise ikinci bir adım daha atıldı.

Aralık ayında yapılan açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü ya da devlet kurumları tarafından yapılan çalışmalar sonucunda,  geçerliliği çürütülmüş ve herhangi bir gerçekliği bulunmayan iddiaları da yayından kaldıracağını duyurmuştu. Yeni alınan karar ise sosyal ağ genelindeki tüm alanları kapsayacak. Aşı ile ilgili yanlış bilgiler hedefleyenler, aşılar ile ilgili yanlış ifadelere yer veren içerikler Facebook'ta yayınlanmayacak. Bu konuda Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere dünya genelindeki pek çok sağlık kurumu ile ortak bir çalışma içerisinde olan Facebook, bu sayede geniş bir veri elde etti. Böylece sisteme bu veriler ışığında kolaylıkla müdahale edilebilecek.

Aşı çalışmaları desteklenecek

Facebook geçersiz bilgileri kaldıracağı gibi güvenilir Covid-19 aşısının ve koruyucu sağlık bilgilerinin yayılmasına yardımcı olmak için sağlık bakanlıklarına, sivil toplum kuruluşlarına ve Birleşmiş Milletler kurumlarına 120 milyon dolarlık reklam kredisi de verecek. Aşılama merkezleri yayılmaya devam ettikçe kullanıcılar Facebook tarafından aşı merkezlerine yönlendirilecek. Benzer bir adım geçtiğimiz dönemlerde Google tarafından da atılmıştı.

Yazar Hakkında

Hakan Göçmez
Hakan Göçmez 1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap