Facebook Piyasa Değeri 1 Trilyon Doları Aştı

Yıllardan beri kullanımda olan Facebook için 28 Haziran’da yargıdan gelen haber, şirketin 1 trilyon değere ulaşmasını sağladı.

Facebook, uzun zamandan beri ABD Federal Ticaret Komisyonu ve eyalet başsavcılarından oluşan bir koalisyon tarafından açılan dava nedeniyle zorlu bir süreçten geçiyordu. Antitröst davaları şirketin hisse değerlerinin düşmesine neden olmuştu. Ancak 28 Haziran tarihi itibariyle şirket için tüm dava süreci noktalandı. Facebook için davada yöneltilen suçlar düşürüldü. Mahkeme Facebook lehine olumlu bir karara imza atarak şirketin bu süreçten zarar almadan çıkmasını sağladı. Üstelik dava kararının açıklanmasının ardından şirketin hisse değerleri giderek yükselmeye başladı.

1 trilyon değere ulaşan 5. şirket oldu!

Facebook hisseleri, davanın sonuçlanmasının hemen ardından yüzde 4.2’lik bir artış yaşadı. Bu artış ile birlikte 355,64 dolara yükselen hisseler, şirketin toplam değerinin de 1 trilyonu aşmasını sağladı. Mevcut artış ile birlikte 1 trilyonluk şirketler arasına katılan Facebook; Apple, Microsoft, Amazon ve Google'ın ardından bu başarıyı yakalayan 5. Şirket olarak tarihe geçti.

Facebook neden suçlandı?

Facebook için yapılan suçlamalar tekelcilik ile ilgiliydi. Adil bir yarış içerisinde olmadığı belirtilen Facebook’un sektördeki rakiplerini ortadan kaldırmak adına bu gücünü kullandığı öne sürülmüştü. Bu durma örnek olarak ise Instagram ve WhatsApp satın alımları gerekçe olarak sunuldu. Ancak mahkeme, mevcut delilleri yetersiz bulurken, mevcut veriler ışığında Facebook için suç teşkil eden bir durumun bulunmadığına hükmetti.

Dava sürecinde tarihinin en düşük değerlerine ulaşan Facebook, Mart ayında 416,2 milyar dolar ile 2020 yılında dibi görmüştü.

Facebook ve diğer teknoloji şirketleri, düzenleyiciler tarafından giderek baskı altına alınmaya başlandı. Her bir satın alması ve işlemi mercek altına alınan şirketler, Facebook örneğinde olduğu gibi zorlu süreçler yaşamak zorunda kalabiliyor.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap