Facebook Messenger Uçtan Uca Şifreleme Desteği Alıyor

Facebook Messenger için yapılan yeni açıklamalarda uygulamaya uçtan uca şifreleme desteği getirildiği belirtildi. İşte yapılan yenilikler.

Facebook Messenger, kullanıcıların güvenli bir şekilde sesli ve görüntülü görüşme yapabilmesi adına uygulamaya uçtan uca şifreleme desteği ekliyor. Yayınlanan yeni bir blog gönderisiyle konuyla ilgili detayları aktaran Facebook yönetimi konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

"İnsanlar mesajlaşma uygulamalarının güvenli ve özel olmasını bekliyor ve bu yeni özelliklerle, aramalarının ve sohbetlerinin ne kadar özel olmasını istedikleri konusunda onlara daha fazla kontrol veriyoruz. Geçen yıl, Messenger'da günde 150 milyondan fazla görüntülü görüşmeyle, kullanımda bir artış gördük. “ denildi. Messenger'ın ürün yönetimi direktörü Ruth Kricheli tarafından kaleme alınan yazıda, sohbet modunda herhangi bir ek ayara gerek olmaksızın güvenli bir şekilde görüşme yapılabilecek.

Sadece yazışmalar korunuyordu

Şu ana kadar Facebook Messenger’da sadece metin sohbetleri için uçtan uca şifre desteği sağlanıyordu. Ancak benzer özellik şimdi aramaları da kapsıyor. Yeni özellik sayesinde kullanıcıların üçüncü kişilere karşı tam koruma elde etmesi sağlanacak. WhatsApp uygulamasında da benzer bir sistemi kullanan Facebook, böylece uygulamalarda güvenlik için yenilikler sunmaya devam ediyor.

Süresi dolan mesajlar da güncellendi

Uçtan uca şifreleme dışında Facebook Messenger’a getirilen bir diğer yenilik ise süresi dolan mesajlar. Kullanıcılar, gönderecekleri mesajlarda geçerlilik süresi belirleyebilecek. Böylece ilgili mesaj, süre dolduktan sonra geçerliğini yitirecek ve görüntülenmeyecek. Açıklamalara göre 5 saniyeden 24 saate kadar geniş bir seçenekte seçim yapabilmek mümkün.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap