Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Facebook Kullanıcılarının Telefon Numaraları Telegram’da Satılıyor

Facebook’taki bir açıktan yararlanarak kullanıcıların telefon verilerini ele geçiren bir grup kişi, Telegram botu ile numaraları satıyor. Üstelik ele geçirilen numaralarda Türkiye’deki hesaplar da bulunuyor.

Kısa süre içerisinde tüm dünyada yankı bulan gelişme ilk olarak Alon Gal isimli bir güvenlik araştırmacısı tarafından paylaşıldı. Durumu fark ettikten sonra konuyla ilgili Twitter hesabından detaylı bilgiler paylaşan araştırmacı, kişi ya da kişilerin, 2019'da yama ile kapatılan bir Facebook güvenlik açığından yararlandığını ve bu sayede 533 milyon kullanıcının hesap ID ve telefon numara verilerine ulaştığını belirtti. 

Bahsi geçen Tweet Dizisini buradan okuyabilirsiniz.

Tanesi 20 Dolar

Bot üzerinden tek bir numara almak isteyenler için 20 Dolar gibi bir ücretlendirme sunuluyor. Deneme için dünya genelinde pek çok kişi satın alımlar yaparak telefon numaralarına sahip olurken 10 bin numara 5 bin Dolar gibi fiyatlarla da toplu olarak alınabiliyor. Bot için yapılan resmi açıklamada “Botun Facebook kullanıcılarının telefon numaralarını bulmanıza yardımcı oluyor” şeklinde ifade yer alırken ID üzerinden telefon verilerine ulaşabilme imkanı, kullanıcı gizliliğini daha da risk altına alıyor.

Alon Gal tarafından yayınlanan ekran görüntülerine göre bot 12 Ocak 2021'den beri çalışıyor. Ancak erişim sağladığı veriler 2019 yılına ait. Ancak Facebook hesaplarındaki telefon numaralarının çok sık değişmediği göz önünde bulundurulduğunda ciddi bir güvenlik riski doğabilir. 

Türkiye’de 19 milyon hesap numarası ele geçirildi

Twitter’da paylaşılan ekran görüntülerinde, Dünya genelinde 70’i aşkın ülke kullanıcıların verileri ele geçirildi. Türkiye’deki bu rakam ise 19 milyon 638 bin 821. Bot @osintshopbot adlı kanal üzerinden hizmet veriyor.

Sistem nasıl işliyor?

Bot üzerinden yapılacak işlemlerde öncelikle Facebook profil linki üzerinden kullanıcının ID bilgisi elde ediliyor. Sonrasında bota yazılan bu ID için herhangi bir telefon numarasının olup olmadığı kontrol ediliyor. Sonuç geçerliyse, kullanıcı telefon numarası için ödeme yaparak numara bilgisini elde edebiliyor.

Yazar Hakkında

Hakan Göçmez
Hakan Göçmez 1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap