Facebook Kullanan Kişi Sayısı Zirve Yapmış Olabilir

Facebook ile ilgili 2020 performans güncellemesi yapıldı. Güncellemede sistemdeki kullanıcı sayısı ile ilgili pek çok veriye ulaşılması da mümkün hale geldi.

2020 performans güncellemesine göre 2020 yılında sisteme 300 milyondan daha fazla aktif kullanıcı eklendi. Ancak bu rakamların en önemli detayı, tüm bu büyümenin Kuzey Amerika dışından gelmesi. Günlük aktif kullanıcı sayısına 5 milyon kullanıcı ekleyen 2020, ABD ve Kanada’daki aktif günlük kullanıcılarının da kaybedildiği bir yıl olarak kayıtlara geçti. Analistler tarafından yapılan değerlendirmelerde ise pandemi nedeniyle evde daha fazla kalan kullanıcıların, Facebook’u tercih etmemesine ve özellikle Kuzey Amerika’da sosyal ağın güç kaybetmesine dikkat çekildi. 

Facebook’ta Günlük Aktif Kullanıcı Sayısı Neden Düşüyor? 

Facebook için ilk pazar olan ve bu nedenle çok fazla önemsenen Kuzey Amerika ve ABD, kullanıcı sayısı açısından sosyal ağ potansiyele ulaşmış olabilir. Bundan sonraki süreçte kullanıcı kaybetmemek ve zirvede kalabilmek adına, sistemin bir şeyler yapmak zorunda olduğu uzmanların ortak görüşü. 

Bunun dışında insanların neden Facebook'u kullanmadığı belli değil. Platform 17 yıldır piyasada olduğu gibi bu süreç içerisinde sosyal medyadaki trendlere ayak uydurmak için birçok değişiklik yaptı. Snapchat ile büyük bir rekabet içerisine giren sosyal ağ için şu anda en büyük güçlerden bir diğeri Tiktok. App Annie raporlarına göre , kullanıcılar 2020’de TikTok’da Facebook'a göre daha fazla zaman harcadı.

Facebook için yayınlanan raporlar ve bu raporlara yönelik yapılan değerlendirmeler, sosyal ağın özellikle kendi anavatanında eskisi kadar çok fazla tutmadığını gösteriyor. Öte yandan ise Facebook'un uzun vadeli geleceği için pek de iyiye işaret olmadığı söylenebilir.

Yazar Hakkında

Hakan Göçmez
Hakan Göçmez 1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap