Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Facebook Akıllı Saat Mi Üretecek?

Akıllı saati ile sektöre damga vurmayı başaran Apple’ın ardından, Facebook tarafından da giyilebilir bir teknoloji üzerinde çalışıldığı iddia edildi.

Akıllı ve giyilebilir teknolojilerde en çok dikkat çeken ürünlerden bir tanesi kuşkusuz Apple tarafından geliştirilen Apple Watch. Akıllı saatte yer alan özellikler ve diğer Apple ürünleri ile uyumlu bir şekilde çalışma imkanı akıllı saatin kısa süre içerisinde yüksek satış rakamlarına ulaşmasını sağlamıştı. Bu durum pek çok farklı firma için de örnek teşkil ederken, yeni bir hamlenin de Facebook'tan gelebileceği konuşuluyor.

Facebook Akıllı Saat Sektörüne Mi Girecek?

Yayınlanan yeni bir rapora göre Facebook ilk akıllı saatini piyasaya sürmek için hazırlık yapıyor. Önümüzdeki yıl itibariyle piyasaya çıkması beklenen akıllı saatin, 2021 yılının 2. döneminde de tanıtılması mümkün görünüyor. Diğer pek çok akıllı saat, daha gelişmiş özelliklerin kullanılabilmesi adına bir cep telefonu gibi ikinci bir cihaz bağlantısına gerek duyuyor. Facebook ise çıkaracağı yeni akıllı saati ile birlikte bu bağlantıyı ortadan kaldırarak bağımsız bir saat ortaya çıkarmayı hedefliyor.

Kendi hücresel bağlantısı ile kullanılabilir durumda olacak saat, Facebook Messenger gibi farklı uygulamalar ile desteklenecek. Android işletim sistemi üzerine kurulması planlanan akıllı saatin ilerleyen dönemlerinde ise Facebook tarafından geliştirilecek özel bir işletim sistemi ile piyasaya sunulması bekleniyor. Saatlerin ikinci nesli için ise tahmin edilen tarih ise 2023.

Facebook tarafından bugüne kadar geliştirilen teknolojiler, oldukça düzensiz olduğu gibi belirli bir standarda dayanmıyor. Bu bakımdan Facebook tarafından atılacak yeni bir adım ve akıllı saat ile sektöre giriş yapılması, hem şirketin yeni gelir alanlarına sahip olmasını sağlayabilir hem de kendi uygulamalarının kullanım oranlarını artırabilir.

Yazar Hakkında

Hakan Göçmez
Hakan Göçmez 1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap