Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Exxen’den Sürpriz Hamle! Şampiyonlar Ligi Maçları Exxen'de!

Exxen dijital platformu ile dikkat çeken Acun Ilıca, UEFA organizasyonun haklarına 3 yıllık süreyle satın aldı.

Türkiye'de çok eleştiri alan ve bir o kadar da desteklenen yeni dijital platform Exxen için önemli bir gelişme yaşandı. Saran Group tarafından yapılan resmi açıklamada, Şampiyonlar Ligi başta olmak üzere UEFA organizasyonun yayınlarının Türkiye'de dijital bir platform tarafından satın alındığı aktarıldı. Acun Ilıcalı'nın sahibi olduğu Exxen ile resmi bir şekilde anlaşmanın sağlandığı aktarılırken, futbolseverler 3 yıl boyunca mevcut maçları takip etmek için Exxen aboneliğine sahip olmak zorunda kalacak.

Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi gibi dünyanın en gözde liglerindeki maçların aktarılacağı Exxen platformu, böylece futbol severler için zorunlu bir seçenek olacak. Maçları izlemek isteyen kişiler aboneliği alarak sınırsız bir şekilde maçları izleyebileceği gibi aynı zamanda Exxen’de yer alan diğer içeriklerden de yararlanabilecek. 

Exxen maç yayın hakları ne zaman sona erecek?

Mevcut anlaşma 2023 - 2024 sezonunun sonuna kadar devam edecek. Avrupa'da yeni başlayan UEFA Avrupa Konferans Ligi de mevcut anlaşma kapsamında yer alıyor. Saran Group tarafından yapılan resmi açıklamalarda, yayın haklarının Türkiye'deki satışı için UEFA ile özel bir anlaşmanın yapıldığı da görüldü. Mevcut anlaşma öncesi özellikle Saran Group tarafından mevcut hakların herhangi bir şirkete satılmayacağı ve tüm maçların S Sport aracılığı ile yayınlanacağı düşünülüyordu. Ancak muhtemelen gelen iyi bir teklif karşısında satış yoluna gidildi. Yapılan anlaşmada dikkat çeken bir diğer detay ise maç yayınlarının yanı sıra özetler ve diğer özel yayınların da sadece Exxen’de yer alacak olması.

Süper Lig yayın hakları el değiştirebilir

Saran Group tarafından yapılan bu anlaşma, aynı zamanda gündeme farkı iddiaları da getirdi. Özellikle Türkiye Süper Lig'in yayınlanması için şirket tarafından teklif sunulması beklenirken, UEFA yayınlarının satılması ile birlikte şirketin eli çok daha güçlü hale geldi. 400 milyon dolar üst limit olmak üzere Süper Lig yayın ihalesine Saran Group’un katılacağı belirtiliyor. 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap