Euro Truck Simulator 3 Çıkacak Mı?

Simülasyon oyunu denildiğinde akıllara gelen ilk oyunlardan birisi hiç kuşkusuz Euro Truck Simulator 2 isimli oyundur. SCS Software tarafından geliştirilmiş bu oyunun çıkışının ardından neredeyse 8 yıl geçti. Ancak ortada herhangi bir Euro Truck Simulator 3 haberinin olmaması sizlere garip gelebilir.

2012 yılında çıkarılan oyun çıktığı günden bu zamanlara dek popülerliğini katlayarak artırmayı başarmıştır. Euro Truck Simulator 2, bir tır simülasyonu olarak aktif bir biçimde oynanmaktadır. Hala yeni modlar ve DLC'ler geliştirilmeye devam etmektedir.

SCS Software tarihinin belki de en çok beğenilen ve en çok ses getiren ürünlerinden biri olan Euro Truck Simulator 2'ye firma halihazırda çok fazla yatırım yapmış durumda. Bu yatırımın ardından ETS3 gibi bir oyunun düşünülmesi pek olası gelmiyor.

Steam Atölye Desteği

Euro Truck Simulator 3'ün bir türlü gelmemesinin sebeplerinden birisi kesinlikle oyunun sahip olduğu Steam atölye desteği denilebilir. Oyuncu kitlesi tarafından düzenli olarak içerik üretilmesi anlamına gelen bu durum Euro Truck Simulator 2'nin ömrüne ömür katıyor.

Steam Atölye desteği sayesinde oyunda olmayan birçok özellik oyuncular tarafından oyuna eklenebiliyor. Çeşitli modlar ile oyunlarına renk katan oyuncuların geliştirme konusunda gösterdikleri ilginin farklı bir oyuna kaymaya başlaması oyuncularla birlikte en çok SCS Software'i üzecektir.

İlginin Hala Devam Etmesi

Euro Truck Simulator 2, 2019 yılının ilk yarısında 5 milyon satış barajını geçmeyi başardı. Steam yorumlarının oldukça olumlu olduğu oyun aynı zamanda anlık oyuncu sayısını 10.000 civarında tutma başarını gösterebiliyor.

Dolayısıyla SCS Software'in Euro Truck Simulator 3 gibi yeni maceraya yelken açması pek mantıklı görünmüyor. Bu açıdan oyunun ömrünün daha uzun olması, sürekli DLC'ler ve modlar ile destekleniyor oluşunu unutmamak gerekiyor.

Yamalara ve DLC'lere Müsait Yapı

Daha önce belirttiğimiz gibi Euro Truck Simulator 2, DLC'lere müsait bir oyun. Bu nedenle oyun periyodik olarak güncelleme almaya devam etmektedir. Bu güncellemelerin bir kısmı resmi yamalar şeklinde olmakta ve oyunun eksiklikleri kapanmaktadır.

Resmi yamalar ve periyodik olarak çıkarılan DLC'ler ile oyundaki ilgiyi tutabilmek mümkün olduğundan SCS Software'in risk almadan oyunu geliştirmeye devam etmesi ve kasayı doldurması devam ediyor. Bu açıdan yeni bir oyunu piyasaya sürüp eski oyunu frenlemek ve risk almak pek mantıklı görünmüyor.

Lisans Anlaşmaları

Belki de SCS Software için en önemli sebeplerden birisi bu olabilir. Euro Truck Simulator 3 gibi bir oyunun çıkması demek oyunda yer alacak olan tır, dorse, ekipman ve buna benzer birçok şey için tekrardan lisans almayı gerektirecektir.

Dolayısıyla SCS Software mevcut lisans anlaşmalarını koruyarak ve oyunu geliştirmeye devam ederek yeni bir maliyetin altına imza atmayı pek istemiyor. Euro Truck Simulator 2'nin başarısı sürerken Euro Truck Simulator 3 gibi bir oyunu ön plana sürmek pek akıllıca hamle olmayabileceği için firma sessizliğini koruyor olabilir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap