ETH 2.0 Sonrasında Beklentiler Arttı

ETH 2.0 güncellemesi sonrasında Ether için beklentiler daha da arttı. Yaşanan son gelişmeler sektör için umut verici.

ETH 2.0 geçişinin başarılı bir şekilde tamamlanmış olması, gelecek için beklentileri daha da arttırdı. Ethereum CEO'su Vitalik Buterin, Londra güncelleme başarısının, ETH 2.0'a geçişin başarılı olacağına dair güvence verdiğini açıkladı. Bloomberg ile özel bir röportaj gerçekleştiren başarılı girişimci yaptığı açıklamada özellikle Londra yükselmesindeki kritik aşamanın sorunsuz bir şekilde geçildiğini vurguladı.

Londra yükseltmesinin kilit kısmının EIP-1559 uygulaması olduğunu açıklayan CEO, mevcut güncellemenin başarılı olması ve sistemin sorunsuz bir şekilde işlemesinin geleceğe dair daha fazla umut verdiğini söyledi. Ücret yapısını tamamen değiştiren güncelleme, işlemi ücretlerinin bir kısmının yakılarak yok edilmesini esas alıyor. Yükseltmeden bugüne kadar yaklaşık 3600'ü aşkın ETH (9,9 milyon dolar değerinde) yakıldı. Buterin’e göre güncelleme aynı zamanda Ethereum'un çalışma mekanizmasında da büyük değişiklikler yapabileceğini kanıtladı.

İş kanıtından hisse kanıtına geçilecek

Resmi bir açıklamaya göre, mevcut Ethereum ana ağı, hisse kanıtı zinciri ile entegre edilecek. Böylece, Ethereum'un iş kanıtından hisse kanıtına geçiş yapması sağlanacak. Ancak mevcut geçiş için 2021 yılı plan dahilinde bulunmuyor. Bu bakımdan ancak 2022 yılı itibariyle kapsamlı bir değişimin öngörülüyor. Ancak güncellemenin planlanandan daha erken gerçekleşmesi ve şirketin çok sıkı bir şekilde çalışması, bu konuda güven sağladığı gibi başarılı olacağının da ilk sinyallerini veriyor.

ETH 2.0 entegrasyonu tamamlandığında, iş kanıtı yerine ETH’de hisse kanıtı üzerinde akıllı sözleşmeler yürütülecek. ETH için yapılacak madenci faaliyetlerine çok az ihtiyaç duyulacak. Bu da blok zincirlerinin daha az enerji tüketmesini sağlayacak. Çevreci yönüyle ön plana çıkacak ETH, sektördeki diğer kripto paralara göre de avantaj sağlayacak. 

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap