Erzincan Üniversitesi Öğrencileri Koronavirüs Bilekliği Üretti

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri hasta takip bilekliği üretti. Öğrenciler, koronavirüs hastalarının takibini kolaylaştırmak için tasarladıklarıı bileklikleri tanıttılar.

Erzincan Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden Mine Nur Conker, Furkan Kurt, İrem Naz Demireğen, Ece Gizem Aytemiz ve Alihan Yaşayan koronavirüs tedavisi devam eden kişiler için yeni bir akıllı bileklik ürettiler. Üretilen akıllı bileklik, hastaların gereken sağlık ölçümlerini yaparken, karantinada bulunan hastaların takibinde de önemli bir rol oynuyor.

Bölüm Başkanı ve proje danışmanı Doç. Dr. Naim Süleyman Tınğ, pandemi sebebiyle sosyal mesafe korunumu ve hasta takibi amacıyla geliştirilen projenin detayları hakkında şunları söyledi:

"Ürün kişinin bilekliği takıp takmadığını kontrol edip takılmaması durumunda ve bileklik takılıyken de kişinin tam konumunu alıp bu konumun belirlenen karantina alanı içerisinde bulunup bulunmadığını kontrol etmekte ve ilgili sağlık kuruluşuna bildirmektedir. Ayrıca bilekliği takılı olan iki kişinin sosyal mesafe sınırını korumak amacıyla kişiler arasındaki mesafeyi GPS kullanarak ölçüp sosyal mesafe sınırı aşıldığında bilekliklere ve ilgili sağlık kuruluşlarına uyarı gönderilmektedir. Son olarak üretilen bileklik vücut ısısını kontrol ederek hastanın sağlık durumunu ilgili sağlık kuruluşlarına raporlamaktadır."

Erzincan üniversitesi akıllı bileklik üretti

Erzincan üniversitesi akıllı bileklik üretti

Yazar Hakkında

Talha Yılmazer
Talha Yılmazer Elektrik-Elektronik teknolojisi mezunuyum. Uzun yıllardır çeşitli web platformlarında içerik editörlüğü yapmakla birlikte, profesyonel makale hizmetleri sağladım. Şu anda Teknolojio'da kurucu ortak ve içerik editörü pozisyonlarında görev almaktayım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap