Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

Err_Cache_Miss Hatası Çözümü

Giderek daha fazla kişi Google Chrome ile internette gezinirken "Err_Cache_Miss" diye bir hata ile karşılaşmaktadır. Hata genellikle "formun yeniden gönderilmesini onayla" mesajının yanında görünür ve neyin yanlış gittiğini açıklayan bir durum yoktur.

Kullanıcılar sorunun ne olduğunu bilmedikleri için herhangi bir eylem yapabilme şansına sahip değildirler. Bu yüzden nasıl düzelteceklerini merak ederler. Burada, "Err_Cache_Miss" hatasının neden oluştuğu ve bunu kolaylıkla nasıl çözebileceğiniz hakkında bazı bilgiler bulabileceksiniz.

Err_Cache_Miss nedir?

"Err_Cache_Miss" hatası birkaç farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Bazı kullanıcılar, ziyaret ettiğiniz site veya Google Chrome'un kendisiyle ilgili önbellek sorunları nedeniyle bu hatayı alırlar. Örneğin, sabit sürücünüzde önbelleğin depolanması için yeterli alan yoksa bu hatayla karşılaşabilirsiniz.

Daha yaygın bir neden iste bir sitenin kodlanmasıyla ilgilidir. Kötü kodlanmış sayfalar "Err_Cache_Miss" hatasının nedenlerinden birisi olabilir. Bu çoğunlukla site geliştiricisinin hatası olsa bile sorunu kendi başınıza çözmek için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

"Err_Cache_Miss" hatasının ortaya çıkmasına neden olabilecek genel sorunlar arasında hatalar ve kötü yapılandırılmış ayarlar bulunur. Hataya neden olan bozuk Chrome uzantılarına dair raporlar da vardır. Neyse ki, bunların hepsi düzeltilebilir. Bu hatayı ortadan kaldırmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

1. Google Chrome'u yeniden başlatın ve güncelleyin

Yapmanızı önerdiğimiz ilk şey bu olacaktır. Tarayıcıyı yeniden başlatmalı ve ardından tarayıcınızın bir güncelleme alıp almadığını görmek gerekir. Bunu yapmak için aşağıdaki talimatları izlemeniz yeterli olacaktır. Bu talimatlar sizi Google Chrome'u güncellemeye doğru götürecektir.

 • Google Chrome'u kapatın ve tekrardan açın.
 • Google Chrome'u tekrar açtıktan sonra dikey olarak yer alan üç nokta işaretine tıklayın.
 • Daha sonra Ayarlar kısmına girin ve sol taraftaki sütundan Chrome hakkında bağlantısına tıklayın.
 • Eğer herhangi bir güncelleme varsa güncelleme otomatik olarak yüklenecektir.
 • Güncelleme yüklendikten sonra Yeniden Başlat butonuna tıklayın ve tarayıcınızı en son sürüme güncellemiş olun. Şimdi ise aynı hatayı alıp almadığınızı kontrol edin.

2. Önbelleği devre dışı bırakın

Err_Cache_Miss hatasını Google Chrome'un Geliştirme Araçları özelliğini kullanırken alıyorsanız önbelleği devre dışı bırakarak söz konusu hatadan kurtulmanız mümkündür. Elbette bunun için Geliştirme Araçları özelliğinin aktif olması gerekmektedir.

 • Google Chrome'u açın ve CTRL + SHIFT + I tuşlarına aynı anda basın.
 • Daha sonra F1 tuşuna basın.
 • Karşınıza Elements, Console, Sources ve Network şeklinde seçeneklerin yer aldığı bir pencere çıkacaktır. Bu pencere Network seçeneğine tıklayın.
 • Ardından Disable cache seçeneğine tıklayın ve hatanın ortadan kalkıp kalkmadığını kontrol edin.

3. Gereksiz Chrome uzantılarını kaldırın

Google Chrome uzantılarının her birisi çok iyi değillerdir. Bazı uzantılar, ziyaret ettiğiniz sitelerini engelleyen zararlı kod ve özellikler içerebilirler. Hatanızı düzelttiğinizi görmek için yüklediğiniz tüm gereksiz uzantıları devre dışı bırakmanız gerekebilecektir.

 • Google Chrome'u açtıktan sonra dikey olarak yer alan üç nokta işaretine tıklayın.
 • Karşınıza çıkan menülerden Diğer araçlar seçeneğine ve ardından Uzantılar seçeneğine gelin. Alternatif olarak tarayıcı adres çubuğuna chrome://extensions/ yazabilirsiniz.
 • Ardından burada yer alan uzantıları gözden geçirin.
 • Gerekli olmayan veya kullanılmayan uzantıları kaldırın ve hatanın ortadan kalkıp kalkmadığını kontrol edin.

4. Tarama verilerini temizleyin

Google Chrome kullanıcılarının birçok hatasının çözümünde işe yarayan en önemli işlemlerden birisi tarama verilerinin temizlenmesi işlemidir. Bu işlem "Err_Cache_Miss" hatasının ortadan kaldırılmasında işe yarayabilmektedir.

 • Google Chrome'u açtıktan sonra dikey olarak yer alan üç nokta işaretine tıklayın.
 • Karşınıza çıkan menülerden Diğer araçlar seçeneğine ve ardından Tarama verilerini temizle... seçeneğine gelin.
 • Burada zaman aralığını Tüm zamanlar yapın.
 • Ayrıca tarama geçmişi, çerezler ve diğer site verileri, önbelleğe alınan resimler ve dosyalar seçeneklerinin hepsine tik işareti atın.
 • Ardından Verileri temizle butonuna tıklayın ve işlem tamamladıktan sonra hatanın ortadan kalkıp kalkmadığını kontrol edin.

5. Google Chrome ayarlarını sıfırlayın

Yukarıda yer alan adımlardan herhangi birisi işe yaramadıysa Google Chrome'un ayarlarını sıfırlamak işinize yarayabilecektir. Bu adımı uygulamadan önce mutlaka ama mutlaka diğer tüm adımları gözden geçirmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

 • Google Chrome'u açtıktan sonra dikey olarak yer alan üç nokta işaretine tıklayın.
 • Karşınıza çıkan menüden Ayarlar kısmına giriş yapın.
 • Seçeneklerde en alta doğru iniş yapın ve Gelişmiş seçeneğine tıklayın.
 • Burada Sıfırla ve temizle başlığının altında yer alan Ayarları orijinal varsayılan değerlerine geri yükleyin seçeneğine tıklayın ve talimatları takip edin.
 • İşlemi tamamladıktan sonra Google Chrome'u baştan başlatın ve "Err_Cache_Miss" hatasının ortadan kalkıp kalkmadığını kontrol edin.

Tüm bu adımlar Google Chrome'da yaşanan "Err_Cache_Miss" sorunu için çözüm olabileceklerdir. Denemenize en baştan başlamayı ihmal etmemelisiniz. Son çare olarak Google Chrome'u tamamen bilgisayardan kaldırıp tekrar yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap