Epic Games Store Popülerliğini Arttırıyor

İddialı oyunlarıyla oyun sektörünün önemli şirketlerinden birisi olan Epic Games, mağazası için 2020 yılı istatistiklerini paylaştı. Yayınlanan Epic Games Store istatistikleri, mağaza popülerliğinin arttığını gösteriyor.

Ücretli ve ücretsiz pek çok oyuna sahip olan Epic Games Store, oyun oynamak isteyenler için sektördeki en iddialı yapımlardan birisi. 1991 yılında ilk adımları atılan Epic Games, piyasaya çıkarmış olduğu Fortnite, Unreal, Gears of War ve Shadows Complex gibi yapımlarıyla kısa sürede dikkat çekmeyi başardı. Epic Games Store için yayınlanan son istatistikler ise tüm bu gelişimi desteklerken rakamlar, oyun sektöründe mağaza olarak Epic Games Store’un iddialı olduğunu gösterdi. 

Artış %100’ü aştı

2019 yılı içerisinde sadece aylık 32 milyon aktif kullanıcısı bulunan Epic Games Store, 2020’de altın yıllarından birisini yaşadı. Son rapora göre 2020 yılı sonu itibariyle sistemdeki aktif kullanıcı sayısı aylık 56 milyonu aştı. Toplam kullanıcı sayısı ise 160 milyonu aşmış durumda. Ancak özellikle günlük aktif kullanıcı sayısındaki yükseliş şirket için önemli. Zira bu artış, %192 oranlarına kadar ulaşmış durumda. 

Rakibinde durumlar farklı!

Pazarın lideri Steam. Epic Games Store her ne kadar iddialı bir yükseliş yaşasa da hala rakibinin çok gerisinde. Zira Steam için açıklanan son rakamlarda uygulamada aylık 120 milyondan fazla aktif kullanıcı olduğu belirtilmişti. Bu da Steam’in Epic Games Store’e göre iki kat daha fazla kullanıcıya sahip olduğunu gösteriyor. 

Rakamlarla Epic Games Store

Epic Games Store için yayınlanan rapora göre resmi rakamlar şöyle;

  • Kullanıcıların Epic Games Store’de harcadığı ücret 700 milyon Dolar.
  • Kullanıcıların üçüncü parti uygulamalara harcadığı ücret 265 milyon Dolar.
  • 103 ücretsiz oyun
  • 5.5 milyon Instagram takipçisi (Önceki yıla göre %137 artış)
  • 4.1 milyon Twitter takipçisi (Önceki yıla göre %20 artış)
  • 1.1 Facebook takipçisi (Önceki yıla göre %71 artış)
  • Toplam oyun oynama süresi 3.35 milyar saat (Önceki yıla göre %70 artış)
  • Oyun sayısı 471 oldu. (2019’da 190’dı)

Yazar Hakkında

Hakan Göçmez
Hakan Göçmez 1990 doğumlu yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap