EPGİS'ten Akaryakıta Zam Açıklaması

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’nın yaptığı açıklamaya göre bu geceden itibaren benzinin litre fiyatına 17 kuruş, motorinin litre fiyatına ise 16 kuruş zam geldi.

EPGİS’in zam duyurusundan sonra akıllara geçtiğimiz günlerde akaryakıta gelen indirimin ardından neden zam yapıldığı sorusu doğdu. Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin Akdeniz piyasasındaki işlenmiş petrol fiyatlarının ortalaması ve dolar kurundaki değişiklikler dikkate alınarak hesaplanıyor. Türkiye’deki akaryakıt fiyatlarının zamlanma nedeni olarak TL’nin dolar karşısında yaşadığı değer kaybı gösterilebilir.

Büyükşehirlerde Akaryakıt Fiyatları Ne Kadar?

EPGİS’in açıkladığı zamların ardından İstanbul’da benzinin fiyatı 6,75 TL’ye, Ankara’da benzinin fiyatı 6,80 TL’ye ve İzmir’de benzinin fiyatı 6,85 TL’ye yükseldi. Motorin fiyatları ise İstanbul’da 6,18 TL’ye, Ankara’da 6,23 TL’ye ve İzmir’de 6,26 TL’ye yükseldi.

Yazar Hakkında

Kadir Tosun
Kadir Tosun 1995 doğumluyum. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunuyum. Otomobillere ve teknolojiye meraklıyım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap