En İyi Ücretsiz Video Düzenleme Programları (PC)

Burada yer alan en iyi video düzenleme yazılımı listesi masaüstü/dizüstü bilgisayarlar içindir. Masaüstü uygulamaların genellikle mobil uygulamalardan daha fazla düzenleme gücüne sahip olduğu bir gerçektir. YouTube veya siteniz için daha uzun biçimli içerik üretmeniz gerektiğinde bu video düzenleyicileri kullanabilirsiniz.

Tüm bu video düzenleyicilerin tamamı ya tamamen ücretsiz ya da ücretsiz sürüme sahiptirler. Bu video yazılımlarının kullanım deneyimleri ise temel düzeyden gelişmiş düzeye göre değişiklik göstermektedir. Burada bulacağınız video düzenleme programlarının tamamı kullanıcı dostudur.

1. Blender

Piyasadaki en iyi ücretsiz video düzenleme yazılımlarından biri olan Blender, Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerinde kullanılabilen bir programdır. Blender açık kaynak kodlu bir program olduğundan kullanımı tamamen ücretsizdir.

Blender aslında bir 3D animasyon paketi olarak tasarlanmıştır. Ancak çok kullanışlı bir video düzenleyici ile birlikte gelmektedir. Blender'ın video düzenleyicisi, video ihtiyaçlarınızın çoğu için yeterli olacaktır. Düzenleyici, video kesme ve ekleme gibi temel işlemleri gerçekleştirmenize olanak tanıyacaktır.

Ayrıca, video maskeleme gibi daha karmaşık görevleri gerçekleştirmenize olanak tanır. Bu, onu çok esnek bir video düzenleyici yapar. Hem yeni başlayanlar hem de ileri düzey kullanıcılar için idealdir. Blender Video Editor aşağıdaki özellikleri içerir:

 • Canlı önizleme, luma dalga formu, kroma vektörskopu ve histogram görüntüleme seçenekleri
 • Ses karıştırma, senkronizasyon, ileri geri kaydırma ve dalga formu görselleştirme
 • Video, görüntü, ses ve efekt eklemek için 32 adede kadar slot seçeneği.
 • Hız kontrolü, ayarlama katmanları, geçişler, anahtar kareler, filtreler ve daha fazlası

2. Lightworks

Lightworks, Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerinde kullanılabilen bir başka harika ücretsiz video düzenleme yazılımıdır. Lightworks, listede yer alan en güçlü video düzenleyici uygulamalardan birisidir. Kesinlikle kullanışlı özelliklerle doludur. Ücretsiz sürüm çoğu kullanıcı için fazlasıyla yeterlidir.

Çoğu özellik dahil olsa bile YouTube ve Vime için 4K video desteği sadece yazılımın ücretli sürümünde yer almaktadır. Lightworks eğitici kaynaklar açısından geniş bir yelpaze sunmaktadır. Ücretsiz sürümün ihtiyacınız olanlara sahip olduğundan emin olmak için aşağıdaki özelliklere göz atabilirsiniz:

 • Yüksek hassasiyetli video kırpma
 • Çoklu kamera desteği
 • YouTube için 720P aktarım
 • Çok çeşitli video formatı desteği

3. Shotcut

Shotcut, Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerinde kullanılabilen en iyi ücretsiz video düzenleme programlarından biridir. Shotcut tamamen açık kaynak kodlu bir programdır. Bu indirdikten sonra ücretli bir yükseltmeye gerek kalmadan tüm özelliklere erişebileceğiniz anlamına gelir.

Bu video düzenleyici, çok çeşitli video formatlarını destekler. Harika bir eğitim videoları koleksiyonuna sahiptir. Bu video düzenleme yazılımı harika özelliklere sahip olsa bile arayüzünün pek kullanıcı dostu olduğunu söylemek mümkün olmayacaktır.

En çarpıcı özelliklerinden ikisi 4K HD çözünürlük desteği ve zaman çizelgesi düzenlemesidir. Yazılımların pek çoğunun ücretsiz sürümünde 4K çözünürlük desteğinin olmadığını unutmamalısınız. Shotcut, videoyu düzenleyeciye aktarmanıza gerek kalmadan çalışmanıza izin vermektedir.

4. DaVinci Resolve

DaVinci Resolve, muhtemelen listedeki en gelişmiş video düzenleyici programlardan biridir. Birçok profesyonel video özelliğine sahip olsa bile arayüzleri sezgisel kalır. Video dilimleme ve kırpmanın yanı sıra, ses ve doğru renk konusunda ustalaşabilirsiniz.

Videonuza 2D veya 3D başlıklar eklemek için de onu kullanabilirsiniz. Yalnızca videolarınızı kırpmak ve yüklemek istiyorsanız. DaVinci Resolve'ın zengin özellik seti çok kapsamlı olabilecektir. Bununla birlikte, video projeniz biraz daha gelişmişse, bu yazılımın ücretsiz sürümünden daha iyisini bulmak zordur.

 • Gelişmiş kırpma özellikleri
 • Çoklu kamera düzenleme
 • Renk düzeltmesi
 • Ses yönetimi

5. Openshot

Openshot, tamamen açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Bu da onu en erişilebilir video düzenleme programlarından biri yapmaktadır. Kullanımı kolay sürükle ve bırak arayüzü ile bazı Mac kullanıcılarına biraz iMovie uygulamasını hatırlatabilecektir.

Ancak, Openshot sınırsız katmanalr ve ses karıştırma dahil olmak üzere iMovie'den daha fazla özellik barındırır. Bu ücretsiz düzenleyici, gelişmiş özellikler ve basit bir arayüz arasında hoş bir denge kurmanızı sağlar. Ayrıca klipler arasında geçişler oluşturduğunuzda gerçek zamanlı önizlemelere izin verir.

 • Sınırsız parça ve katman seçeneği
 • Klip yeniden boyutlandırma, ölçekleme, kırpma, yaslama, döndürme ve gerçek zamanlı önizlemelerle video geçişlerini kesme
 • Birleştirme ve filigranlar
 • Başlık şablonları, başlık oluşturma, altyazılar, 3D animasyonlu başlıklar
 • Sürükle ve bırak, kaydırma, yakınlaştırma ve yaslama dahil gelişmiş zaman çizelgesi

6. Avidemux

Avidemux, arayüzün kullanımı çok basit olduğu için yeni başlayanlar için en iyi video düzenleme yazılımlarından biridir. Bu program video düzenleme konusunda tüm temel görevleri gerçekleştirmenize olanak tanıyacaktır.

Basit kesme, kodlama, filtreleme gibi seçeneklerde size yardımcı olacaktır. Video düzenleme konusunda tamamen yeni olmanız durumunda burası başlamak için iyi bir yer olabilecektir. Çok basit olduğundan teknik kılavuzlara dahi ihtiyacınız olmayacaktır.

7. HitFilm Express

HitFilm Express listede yer alan en profesyonel video editörlerinden biridir. Temel bir editörden bekleyeceğiniz tüm özellikleri ve çok daha fazlasını içerir. Baz kullanıcılar bu programı biraz gelişmiş bulsalar bile kesinlikle piyasadaki en iyi ücretsiz video editörlerinden biridir.

Bu programı indirmeden önce HitFilm sizden sosyal medyada bir durum güncellemesi paylaşmanızı ister. Ancak, bu tür gelişmiş yazılımlar için ödenmesi gereken çok küçük bir bedeldir. Son olarak, HitFilm eklentiler satın alabileceğiniz bir mağaza içerir. Ücretsiz özellik seti yeteri kadar iyi olsa bile daha fazlasına ihtiyaç duyduğunuzda oraya göz atmanız gerekir.

 • Gelişmiş kesme aletleri
 • Yeşil ekran efektleri için anahtarlama
 • Ses ve video filtreleri
 • Birleştirme araçları
 • Katmalar ve maskeleme
 • 3D video desteği

Sonuç

Bu listede yer alan ücretsiz video düzenleme programlarını kullanarak hemen şimdi video düzenleme işine başlangıç yapabilirsiniz. Listedeki programların her birisi oldukça kullanışlıdır. Her birinin farklı özellikleri vardır ama nihayetinde hepsinin ücretsiz versiyonu video düzenleme konusunda temel gereksinimleri karşılamaktadır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap