En İyi 13 Ücretsiz DNS Sunucusu

Bir DNS veya Domain Name Server, insan dostu URL'leri bilgisayar dostu IP adreslerine çevirmeye yardımcı olan şeydir. Bu, cihazlarınızın internete bağlanmasını ve görmek istediğiniz içeriğe erişmesini sağlayan en önemli şeydir.

İnsanlar DNS'lerini değiştirdiklerinde genellikle performansı, güvenliği veya her ikisini birden geliştirmek isterler. Birçok ücretli seçenek olmasına rağmen insanlar ücretsiz olanları tercih ederler. Aşağıda, DNS değiştirirken göz önünde bulundurmanız gerekenler dahil pek çoğunu bulabilirsiniz.

DNS değiştirirken neye dikkat edilmelidir?

DNS değiştirmeye karar vermiş olabilirsiniz ama öncelikle sizi neler beklediğini bilmeniz gerekmektedir. Aşağıda bunlarla ilgili ufak açıklamalara yer verdik. Bu açıklamalar doğrultusunda aklınızdaki sorulara cevaplar bulabilirsiniz.

  • Varsayılan DNS: İnternet servisin olduğunda, internet servis sağlayıcınızın ağınızın web ortamına bağlanmak için kullandığı varsayılan bir DNS'i vardır. Servis sağlayıcıları müşteriler ve internet etkinlikleri hakkında veri toplarlar.
  • Ücretsiz DNS: Ücretsiz ve ücretli DNS arasındaki bariz fark finansal durumdur. Ücretli bir DNS, daha gelişmiş güvenlik ve performans işlevlerine ve daha iyi müşteri desteğine sahip olacaktır. Genel olarak konuşursak, ücretsiz bir DNS çoğu amaca uygun olacaktır.
  • Özel DNS: Genel nüfus için genel bir DNS mevcuttur. Genellikle internet servi sağlayıcınızdan gelir. Özel bir DNS, genellikle şirketler tarafından çalışanlara yalnızca dahili sitelerine veya IP adreslerine daha kolay erişim sağlamak için kullanılır.

En iyi ücretsiz DNS sunucuları

Sizin için en iyi ücretsiz DNS sunucusu, DNS'nizi değiştirirken ne elde etmek istediğinize ve bulunduğunuz konuma göre farklılık gösterecektir. Biraz teknoloji konusunda bilgiliyseniz aşağıdaki DNS sunucularından birini kullanmayı deneyebilirsiniz.

OpenDNS / 208.67.222.222

Cisco'nun sahip olduğu OpenDNS'nin iki ücretsiz seçeneği vardır: Family Shield ve Home. Family Shield, çocukların uygunsuz içeriğe erişemediğinden emin olmak ebeveynler içindir. Home ise internet güvenliği ve performansa odaklanır.

Cloudflare / 1.1.1.1

Cloudflare'in ücretsiz DNS hizmeti olan dünyadaki en hızlı DNS çözümleyici olduğunu iddia etmektedir. Global CDN sunar, paylaşımlı SSL sertifikası ekler, üç sayfalık kurallar eklemenize izin verir. Aynı zamanda kullanıcılarına sınırsız bant genişliği sunar.

Google Public DNS / 8.8.8.8

Google'ın kendi DNS ürünü de ücretsizdir. Sonuçların hızı, güvenliği ve geçerliliğine odaklanır. Yalnızca DNS çözümlemesi ve önbelleğe alma sunar. Bununla birlikte Google Public DNS içerisinde herhangi bir site engelleme yoktur.

Comodo Secure DNS / 8.26.56.26

Comodo Secure DNS'in bulut tabanlı Secure Internet Gateway Gold paketi ücretsizdir. Aylık 300.000'e kadar DNS isteği sunar. Bu size gelişmiş tehditlerden, kimlik avından ve kötü amaçlı yazılımlardan koruma sağlar. Ayrıca 80'den fazla içerik kategorisi için web filtreme imkanı sunar.

Yandex DNS / 77.88.8.7

Rusya merkezli bir seçenek olan Yandex DNS özellikleriyle dikkat çekmektedir. Web ortamına daha hızlı erişmenizi sağlar. Kötü amaçlı yazılımları ve botları engeller. İçerik filtreleme ile yetişkin içeriğe erişime engel getirir.

Quad9 / 9.9.9.9

Quad9 güvenliği, gizliliği ve performansı vurgular. Şirket, interneti herkes için daha güvenli hale getirmek amacıyla kurulmuştur. Anonim olarak gezintinizi korurken kötü amaçlı yazılımları, kimlik avını ve kötü amaçlı alan adlarını engeller.

Verisign Public DNS / 64.6.65.6

Verisign, üstün kararlılık ve güvenlik özelliklerinin yanı sıra, kullanıcı verilerini herhangi bir üçüncü taraf şirkete veya reklamları satmak/hedeflemek için satmadıkları gerçeğini duyurmuştur. Ayrıca artık Neustar UltraDNS Public olarak adlandırılmaktadır.

OpenNIC / 13.239.157.177

OpenNIC özünde sansürle mücadele etme girişimidir. Gönüllü olarak çalışan bu ücretsiz DNS sunucusu tüm web ortamını herkes için erişilebilir hale getirir. Ayrıca DNS ele geçirme olarak bilinen yöntemi de engelleyen bir çözüme sahiptir.

UncensoredDNS / 91.239.100.100

Tamamen kurucusu Thomas Steen Rasmussen tarafından yönetilen ve finanse edilen UncensoredDNS, Danimarka merkezlidir. Güvenlik özellikleri, performans geliştirme ve güvenilirlikle tamamlanmış FreeDNS'de yerel olanlar için iyi bir seçenektir.

CleanBrowsing / 185.228.168.168

CleanBrowsing hem ücretsiz hem de ücretli sürüme sahiptir. Ücretsiz DNS sunucusu, özellikle çocuklu aileler için mahremiyete odaklanır. Üç ücretsiz filtre ile birlikte gelir ve çoğu yetişkin içeriğini engeller. Üç ücretsiz filtre ile birlikte gelir ve çoğu yetişkin içeriğini engeller.

Alternate DNS / 198.101.242.72

İnternette bu kadar çok reklam görmekten bıktınız mı? Alternatif DNS sizin için çözümdür. Bilinen reklam sunma alanlarından oluşan bir veritabanı tutarlar ve ağınıza bağlanmadan önce reklamları engellemek için boş bir yanıt gönderirler.

AdGuard DNS / 176.103.130.130

AdGuard DNS ayrıca reklam engellemeye odaklanan bir DNS sunucusudur. Daha genç web kullanıcıları için ebeveyn engellerini genişletmek istiyorsanız sayaçları, kötü amaçlı siteleri ve yetişkinlere yönelik içeriği engelleme özellikleri vardır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap