Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

En İyi Telegram Kanalları ve Grupları

Katılmak için bazı ilginç Telegram kanallarına mı ihtiyacınız vardır? Birbirinden farklı konularda en iyi Telegram kanallarından bazılarını burada bulabileceksiniz. Telegram, diğer sohbet uygulamalarına göre kanallar veya gruplar konusunda çok daha avantajlıdır. Bunun sebebi ise kanallara ve gruplara girmenin oldukça kolay olmasıdır.

Telegram kanalları, ilgi duyduğunuz herhangi bir konu hakkında konuşmak için insanlarla tanışmanıza olanak tanır. En iyi Telegram kanalları denildiğinde elbette sıralanacak pek çok şey vardır. Ancak, genel olarak beğenilen ve takip edilen kanallara bağlı kalırsanız ihtiyaç uyduğunuz bilgi akışına çok daha zahmetsiz bir biçimde sahip olabilirsiniz.

Telegram kanalı ve Telegram grubu arasındaki fark nedir?

Telegram kanalları, kendi mesajlarını gönderemeyen sınırsız sayıda aboneye mesaj yayınlamanıza izin verir. Kanallarda, mesajların yanında hesabınızın değil kanalın adı görünür. Kanallar ayrıca bir görüntüleme sayacı içerir. Bu sayede yayınlamış olduğunuz bir mesajı kaç kişinin okuduğunu takip etme şansınız vardır.

Telegram grupları çok kişili sohbetlerdir. Arkadaş grupları veya küçük ekipler için uygun olsalar bile Telegram, bir gruba maksimum 200.000 kişinin katılmasına izin verir. Bir grupta, ayrıntılı izinlere sahip yöneticiler olabilir. Yeni üyelerin katıldıklarında eski mesajları görüp görmeyeceklerine karar verilebilir ve önemli mesajlar üste sabitlenebilir.

Özel Telegram kanalı ile genel Telegram kanalı arasındaki fark nedir?

Telegram kanalları özel veya genel olarak ayarlanabilirler. Özel Telegram kanalları bir anlamda gizli kanallardır. Gizli olan bu kanalları uygulama içerisinden arama şansınız yoktur. Özel Telegram kanallarına sadece davetiye yoluyla katılmak mümkündür.

Genel Telegram kanalları ise herkese açık olan kanallardır. Bu tür Telegram kanalları başkaları tarafından aranabilirler. İlgilendiğiniz konulara göre Telegram kanallarını uygulama üzerinden kolayca bulabilirsiniz. Herkese açık olan bu tür kanallara dahil olmak için davetiye gibi bir şeye ihtiyacınız yoktur.

Haberler için en iyi Telegram kanalları

Günlük haberleri yakından takip etmek istiyorsanız, doğru ve güvenilir haberlere en hızlı şekilde ulaşma arzunuz varsa bu durumda haber paylaşımı için oluşturulmuş olan Telegram kanallarından yararlanabilirsiniz. Bu kanalları diğerlerinden ayıran en önemli noktalardan birisi düzenli olarak belirli kalitede içerikler paylaşmalarıdır.

Kripto para kategorisinde en iyi Telegram kanalları

Bitcoin ve diğer kripto paralarla ilgili her şey yakından takip etmek istiyorsanız burada yer alan Telegram kanalları/grupları size en iyi şekilde yardımcı olacaklardır. Bir yandan Türkçe kanallardan bilgi alabilirken diğer yandan kripto para gruplarına katılarak başkalarıyla fikir alışverişlerinde bulunabilirsiniz.

Film & dizi kategorisinde en iyi Telegram kanalları

Film ve dizi gibi içerikler konusunda yeni bilgilere ulaşmak veya bu tür içeriklere ulaşmak için artık çok fazla uğraşmanıza gerek yoktur. Çünkü çeşitli Telegram kanalları ve grupları filmleri yayınlama yoluna gidebilmektedir. Bazı durumlarda kanalların telif haklarını ihlal edebildiğini söyleyebiliriz. Bu konuda bizim bir mesuliyetimiz yoktur.

Spor kategorisinde en iyi Telegram kanalları

Spor haberleri ve gelişmeleri konusunda en son bilgileri hızlı bir biçimde öğrenmek istiyor olabilirsiniz. Bu durumda çeşitli takım taraftarlarının bir araya gelerek oluşturdukları gruplara katılabilirsiniz. Böylece kendi takımınız hakkında gelişmelere fazla zahmet etmeden kolayca ulaşabilirsiniz.

Eğitim kategorisinde en iyi Telegram kanalları

KPSS, AYT, TYT ve diğer sınavlarla ilgili çeşitli bilgilere ulaşmak istiyor olabilirsiniz. Bu durumda Telegram platformunda açılmış olan kanallara giriş yapabilirsiniz. Bu kanallarda her gün yeni bilgiler öğrenebilir ve aynı zamanda çeşitli testlere veya videolara ulaşabilme fırsatı elde edebilirsiniz.

Alışveriş kategorisinde en iyi Telegram kanalları

İnternet üzerinden alışveriş yapmayı seven biriyseniz bulacağınız indirimler, ekstra fırsatlar ve çeşitli indirim kuponları sizi fazlasıyla mutlu edecektir. Telegram kanallarından bazıları bu konuda uzmandırlar. En son fırsatlardan ve indirimlerden sizleri anında haberdar etmeyi başarırlar.

Borsa kategorisinde en iyi Telegram kanalları

Borsa konusunda aslında bir şeylerden bahsetmek veya tavsiyelerde bulunmak biraz iki uçlu mızrak gibidir. Bazı Telegram kanalları bu işi çok daha farklı bir noktaya getirmiş durumdadırlar. Verdikleri tavsiyeler doğrultusunda insanların takip ettikleri önemli yerler olmayı başarmışlardır.

Diğer kategorilerde en iyi Telegram kanalları

Aktif olarak etkinlik gösteren çok fazla kanalın veya grubun olmadığı kategorilerde bulunanları ayrı olarak sunmak istedik. Motivasyon, girişimcilik gibi konularda bir şeyler arıyorsanız aşağıdaki kanallar ve gruplar ilginizi çekebilecektir.

Sizlere önerebileceğimiz Telegram kanalları ve Telegram grupları bu şekildedir. Bu kanallarla uzaktan yakından hiçbir ilgimiz yoktur. Sadece kendi alanlarında iyi işler çıkarttıkları için onları tavsiye etme gereği duyduk. Takip etmeye Telegram kanalları arıyorsanız kategorilere ayrılmış olan yukarıdaki listeler size fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Telegram neden bu kadar popüler?

Telegram uygulamasının bu kadar popüler olmasının en büyük sebeplerinden birisi güvenlik konusundaki yaklaşımıdır. Özellikle otoriter rejimlerin olduğu ülkelerde en fazla kullanılan anlık iletişim araçlarından birisidir. 2019 yılında 400 milyon aktif kullanıcı barajını aşmış olan uygulama, özellikle İran ve Özbekistan'da oldukça popülerdir.

2019 yılındaki verilere göre İran ve Özbekistan'da oldukça popüler olan Telegram, 2020 yılında Doğu Avrupa ve Asya bölgelerinde popülerlik kazanmaya başlamıştır. Bu popülerlik kısa süre içerisinde Güney Afrika, Kuzey Amerika ve Güney Amerika'da etkisini göstermiştir. 2021 yılına gelindiğinde ise Telegram'la ilgili ilgi çekici veriler şöyledir:

 • Telegram'ın aylık 500 milyon aktif kullanıcısı vardır. 2018 yılına göre bu %150'lik bir artış anlamına gelir.
 • Telegram, Ocak 2021'de iOS ve Android platformlarında en çok indirilen uygulama olmayı başardı.
 • Telegram, Google Play Store'un dünya geneli verilerine göre ve oyun olmayan en popüler uygulamadır.
 • Telegram, App Store'de en çok indirilen 4. uygulamadır.
 • Telegram günlük 55.2 milyon aktif kullanıcıya sahiptir.
 • Ortalama bir Telegram kullanıcısı uygulamada her ay ortalama 3 saat harcamaktadır.
 • Telegram dünya genelinde en çok kullanılan 11. sosyal medya platformudur.
 • Telegram kullanıcılarının %41.5 gibi bir kısmı kadın, %58.5 gibi bir kısmı erkektir.
 • Telegram özellikle Brezilya, Malezya ve Rusya gibi ülkelerde en popüler sosyal medya uygulamasıdır.

Telegram'da yer alan en popüler siyasetçiler

Telegram popüler bir sosyal medya platformu olarak görüldüğü için birçok politik liderler burada resmi hesaplara sahiptirler. Burada yer alan siyasetçilerin büyük bir kısmının Telegram'ın kullanıldığı en popüler ülkelerle uyumlu olduğunu söylemek mümkündür.

 1. Donald Trump Jr, Eski ABD Başkanı (~987K takipçi)
 2. Jair Messias Bolsonaro, Brezilya Devlet Başkanı (~856K takipçi)
 3. Ammar el-Hekim, Iraklı Siyasetçi (~296K takipçi)
 4. Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhurbaşkanı (~295K takipçi)
 5. Şevket Mirziyoyev, Özbekistan Cumhurbaşkanı (~183K takipçi)
 6. Andrés Manuel López Obrador, Meksika Cumhurbaşkanı (~143K takipçi)
 7. Abiy Ahmed Ali, Etiyopya Federal Cumhuriyeti Başbakanı (~139K takipçi)
 8. Lee Hsien Loong, Singapur Başbakanı (~19K takipçi)

Bunlar Telegram ile ilgili paylaşılacak ilginç verilerdir. Maalesef Telegram, çok sınırlı miktarda veri paylaşımı gerçekleştirmektedir. Telegram'ın büyümeye devam etmesinin en önemli nedenlerinden birisi bir anlamda bu kapalı kutu şeklinde hareket etme arzusudur. Çünkü kullanıcılar kendilerini bu şekilde daha güvende hissetmektedirler.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap