Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

En İyi Tablet Önerileri (Temmuz 2021)

Alacağınız en iyi tabletin sizin için bir eğlence makinesi, bir üretkenlik merkezi ve yaratıcılık için harika çalışan bir cihaz olması gerekir. Aynı zamanda bir akıllı telefon ile küçük bir dizüstü bilgisayar arasındaki boşluğu tam manasıyla doldurması gerekir.

Piyasada yer alan en iyi ürünlerin araştırmasını gerçekleştirdik. Böylece satın alabileceğiniz en iyi 10 tableti bir liste halinde size sunmaya çalıştık. Tüm bu ürünler, taşıması kolay, güzel görünen ve güçlü bir pil ömrü sunarken tüm ihtiyaçlarınızı karşılamak zorundadır.

1. iPad Pro 12.9 (2021)

iPad Pro 12.9 (2021) tartışmasız bir biçimde M1 yonga seti ile dikkat çeken muhteşem bir tablettir. Bu yonga seti, doğrudan Apple'ın en üst düzey Mac cihazlarından alınmıştır. Bu nedenle burada bir tablette gerçekten masaüstü gücü elde etmiş olursunuz.

Ancak tabletin sahip olduğu tek önemli özellik bu değildir. bir iPad cihazında yer alan dikkat çekici derecede yüksek 1.600 nit parlaklık, 120 Hz yenileme hızı ve 2048 x 2732 çözünürlüğe sahip bir mini LED ekrana sahiptir. Bu tabletin net, parlak, canlı ve çok yönlü olduğunu buradan anlayabilirsiniz.

iPad Pro 12.9 (2021) aynı zamanda uzun ömürlü bir pile sahiptir. Buna ek olarak iyi bir kameraya, birinci sınıf bir alüminyum tasarıma ve Magic Keyboard ile Apple Pencil 2 desteğine sahiptir. Magic Keyboard ve Apple Pencil 2 ayrı satılır ama ona gerçek bir üretkenlik kazandırırlar.

2. iPad 10.2 (2020)

iPad 10.2 (2020), 2019 yılında çıkarılan iPad 10.2'den gerçek anlamda güçlü olduğunu söylemek mümkün değildir. Ancak yapılan bir takım ufak güncelleştirmeler sonrasında cihaz alınabilecek en ucuz iPad konumuna gelmiş durumda.

Selefi yine bu listede yer alacak ama daha geri planda kalacak. Cihaz A12 Bionic yonga seti ile birlikte geldiği için üzerinde ayrıca durulması gerekir. iPad 10.2'nin 2020 versiyonu aynı zamanda 20W şarj cihazına sahiptir. Bu anlamda diğer modellere göre çok daha hızlı şarj olabilmektedir.

iPadOS yazılımına erişim, Apple Pencil ve Smart Keyboard desteğinin yanı sıra güçlü pil ömrü de dahil olmak üzere bu fiyata bir iPad'den bekleyeceğiniz tüm harika özellikleri size sunmaktadır. Doğru tablet arayışında olman durumunda tercih edeceğin en doğru cihazdır.

3. Samsung Galaxy Tab S7 Plus

Samsung Galaxy Tab S7 Plus listemizin en iyi Android tabletidir. Samsung'un şimdiye kadar ürettiği en iyi tablettir. En iyi iPad cihazlarına kafa tutabilecek kadar iyi olmasına rağmen Android dünyasının kararsızlığına kurban gitmiş durumdadır.

Samsung Galaxy Tab S7 Plus, bir Android ürünü tarafından kullanılabilecek en güçlü yonga setlerinden biri olan Qualcomm Snapdragon 865 Plus ile birlikte gelir. Sadece 5,7 milimetre kalınlığında olunduğu unutulmamalıdır. Bu açıdan son derece ince olduğunu söylemek mümkündür.

Samsung Galaxy Tab S7 Plus'ın bir sürümü de 5G bağlantısı ile birlikte gelir. Samsung S Pen kalemini kutuda ücretsiz olarak bulabilirsiniz. Android, iPadOS tabletler kadar iyi değildir. Buna rağmen bir alternatif arayışı içerisinde olmanız durumunda en önemli seçenek bu olacaktır.

4. iPad Air 4 (2020)

iPad Air (2020), iPad Pro serisini harika kılan pek çok şeye sahip olduğu için en iyinin yanında sönük kalmış gibi görünmeyen alternatiflerden birisidir. Bu tabletin maliyeti çok daha düşüktür. Dolayısıyla gönül rahatlığıyla tercih edilebilecek ürünlerden birisidir.

iPad Air 4, daha yeni bir A14 Bionic yonga setine sahiptir. iPhone 12 serisinde bulacağınız şey budur. Bu cihaz gerçek anlamda olağanüstü derecede güçlüdür. Üstelik sunmuş olduğu destekler fazlasıyla dikkat çekicidir.

iPad Air 4, Smart Keyboard ve Apple Pencil aksesuarlarını destekler. Bu nedenle neredeyse bir dizüstü bilgisayar halini alır. Üretkenlik konusunda neredeyse iPad Pro kadar iyi durumdadır. Bu açıdan iPad Air 4 birçok insan için mükemmel bir seçimdir.

5. iPad Mini (2019)

Apple'ın katlanabilir bir telefonu yok. Ancak bunu yaparsa açıldığında iPad Mini gibi gözükebilecektir. Yaklaşık dört yıl önceki son sürümünden bu yana gerçekten değişmedi ama buna gerek olduğunu düşünmüyoruz. Çünkü iPad Mini küçük ekran sevenlerin tercihlerinden birisi.

iPad Mini ile yapabileceklerinizin sınırı aslında yoktur. Onun en büyük avantajı çanta gibi yerlerde kolayca taşınabilmesidir. Her ne kadar tasarımı biraz eski gibi olsa bile kullananların ihtiyaçlarını karşılayabildiği için tercih edilen ürünlerin başında gelir.

Tasarımın biraz eski olduğunu kabul etmek durumundayız. Ekranı ana hatlarıyla belirten kalın çerçeveler vardır. Ancak fiyatı çok fazla güce sahip taşınabilir tablet için yeterlidir. Piyasada daha küçük bir tablet arıyorsanız bu arayışa son vermelisiniz.

6. Lenovo Tab P11 Pro

En iyi tabletler listesinde bir Lenovo tableti görmek kolay bir iş değildir ama Lenovo Tab P11 Pro ile bunu başarmış durumdadır. Bu tablet birçok premium özelliği orta sınıf bir fiyatla birleştirmeyi başarmıştır. Vurgulanması gereken nokta 1600 x 2560 OLED ekran ve HDR10 desteğidir. Bu Apple'ın cihazlarıyla rekabet edebilmesini sağlar.

Söz konusu ekran onu görsel medya için harika kılar. Fakat dört güçlü hoparlör sayesinde ses için de harikadır. Ayrıca, diğer tabletler kadar pahalı görünmesini sağlayan metal bir tasarım ile iyi yapılandırılmış durumdadır. Ayrıca bu tablet, hem ekran kalemi hem de klavye aksesuarlarını desteklemektedir.

Bunun ötesinde etkileyici bir pil ömrüne sahiptir. Tek zayıf noktası kamerasıdır ama kamera zaten her tabletin gerçekten zayıf olduğu noktadır. Bu tabletten bir amiral gemisi gücü beklemek doğru olmayacaktır ama rahatça orta sınıftaki ihtiyacı karşılayacaktır. Tablet buna uygun şekilde fiyatlandırılmıştır.

7. iPad Air (2019)

Apple'ın yeni Pro tabletleri ile temel iPad 10.2 arasında iyi bir tablete ihtiyacınız varsa iPad Air (2019) ihtiyacınızı karşılayacaktır. Apple'ın mükemmel Smart Keyboard aksesuarı ile uyumludur. Bunun için güçlü bir dizüstü bilgisayarda not almak isteyen öğrenciler için doğru fiyattadır.

Apple'ın tüm yeni tabletleri gibi Apple Pencil uyumluluğuna sahiptir ama sanatçılar tarafından kullanılabilecek en iyi tablet durumunda değildir. Onların ihtiyaçlarını karşılayacak çok daha iyi ve çok daha özellikli ürünler vardır.

Pro sürümleri ekstra hareket özellikleri ve manyetik şarj ile Apple Pencil Gen 2'yi destekler. Bu iPad Pro 10., daha eski Gen 1 Pencil desteğine sahiptir. Ayrıca dört yerine sadece iki hoparlöre sahiptir. Ancak hızlı A12 Bionic yonga setine sahip olduğu unutulmamalıdır.

8. Samsung Galaxy Tab S6 Lite

Samsung Galaxy Tab S6 lite, Galaxy Tab S6'nın daha ucuz sürümüdür. Daha küçük bir tablet sunmak yerine fiyatı düşürmek için birkaç üst düzey özellikten ödün verilmiştir. Ancak tablet bu haliyle dahi kullanılabilir durumdadır.

Samsung bu cihaza üst düzey bir yonga seti dahil etmiş durumda değildir. Aynı zamanda tablet en iyi kamera seçeneklerinden yoksundur. Buna rağmen ürün bu listede bulunabilecek diğer seçeneklerden çok daha uygun fiyatlı durumdadır.

Bir Android tabletin ihtiyacınız olan her şeyi yapacağından emin olmanız durumunda tercih etmeniz gereken tablet modeli kesinlikle Samsung'a ait olmalıdır. Samsung Galaxy Tab S6 Lite'ı tercih ettiğinizde yanlış bir seçim yapmamış olacaksınız.

9. iPad 10.2 (2019)

iPad 10.2, 2020'de yeni uygun fiyatlı bir seçenekle değiştirilmiş durumdadır. Ancak bu, 2019 modelinin bazıları için en iyi model olmadığı anlamına gelen bir durum değildir. Fiyat düşüşü söz konusu olduğu için yeni modele nazaran bu modeli listede tutmak istedik.

Bu, yukarıdaki iPad Pro modelleri kadar yüksek teknoloji bir ürün değildir. Ancak yine de oldukça kullanışlı bir tablettir. Size bir tabletten bekleyebileceğiniz en yeni özellikleri sunar. Kutudan çıktığı gibi iPadOS ile birlikte gelir. Ayrıca Apple Pencil ile çalışan bir modeldir.

iPad 10.2 (2019) aynı zamanda Apple'ın iPad serisinin geri kalanıyla aynı lüks metal yekpare gövdeye sahiptir. Bu iPad'deki pil ömrü son derece güçlüdür. Ürün diğerlerine göre çok pahalı değildir. Çok güçlü bir tablet aramıyorsanız günlük ihtiyaçlar için bu tablet yeterli olacaktır.

10. iPad Pro 11 (2018)

iPad Pro (2018) modelleri bu listenin en iyileri durumundalar. Elbette pahalılar ama son derece güçlüler. Ayrıca klavye desteği isterseniz 2'si 1 arada tasarım anlayışını daha da ileriye götürürler. Dolayısıyla tercih edilebilecek en iyi tablet konumundadırlar.

iPad Pro, Tasarım ve performansta dizüstü bilgisayar benzeri bir deneyim sunar. Üstün hoparlörler ve harika bir ekran gövde oranıyla ince işlenmiş donanım tasarımıyla son derece dikkat çekicidir. Bununla birlikte, iPad Pro serisinde bazı eksiklikler olduğunu unutmamak gerekir.

En önemli eksikliklerden birisi hiç kuşkusuz Apple'ın tablet yazılımının önceki sürümlerinden iyi olması ama mükemmellikten uzak olmasıdır. Buna rağmen Apple yapımı bir tablet arıyorsanız kesinlikle en doğru seçimi yaptığınızdan emin olmanız gerekecektir.

Teknolojio editörleri tarafından sizler için araştırılarak listelenen diğer bir tablet öneri yazımızı yukarıdaki banner'a tıklayarak okuyabilirsiniz. Bu listemize nazaran daha ucuz tablet önerisi bulabileceğiniz gibi, EBA için tablet önerilerini görebileceksiniz.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap