Türkiye'nin en güncel teknoloji haberleri yayınlayan yeni nesil teknoloji bloğu.

En İyi PHP IDE ve Editörleri

Programlama ile haşır neşir olan kişilerin belkide araştırdığı en önemli konudur en iyi IDE veya editörler. Genelde bu konularda yazılar yazmış bloglara göz atıp, geliştiricilerin deneyimlerinden programlar hakkında fikir edinirler.

Bende bu bağlamda bir kaç satır karalamak ve kendi deneyimlediğim IDE ve editörleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Ben PHP ile uğraşırken genelde hızlı çalışan bir program tercih ederim. Program hantal olmamalı ve benim isteklerime anında cevap verebilmeli… Bu deyimimden şunu çıkartabilirsiniz; artık Dreamweaver’i bir kenara bırakın! Evet güzel bir arayüze sahip ve oldukça rahat bir kod yazma imkanı sağlıyor olabilir ama çok hantal be abi. :/ Adobe gözünüzü kör etmiş, etrafınızdaki gerçek aşkları göremiyorsunuz. 

Sizi sizden alacak, kalbinizi pır pır attıracak programları şöyle sıralayabilirim:

  1. Sublime Text 3
  2. Notepad++
  3. PhpStorm
  4. PhpDesigner
  5. NetBeans
  6. Eclipse PDT

Sublime Text 3 ile tanışmadan önce Notepad++ kullanıyordum. Notepad++, eklenti desteği bakımından zengin bir program. Benim en sevdiğim yani ise FTP’ye direkt bağlanıp dosyaları anında düzenlemesi ve kaydettikten sonra da otomatik olarak tekrar FTP’ye yüklemesidir. Çok hafif, kolay kullanımlı ve bir çok derdinize deva olacak olan bu programı mutlaka kullanmanızı öneririm. Tabi eğer Sublime Text 3 ile tanışmamışsanız. 

Sublime Text 3, bana göre Notepad++’dan daha rahat kod yazma imkanı sağlıyor ve eklenti desteği Notepad++’dan aşağı kalır değil. Arayüzü oldukça sade ve tüm işletim sistemlerinde çalışması da kendisini bir adım öne çıkartıyor. Yaklaşık 150 TL gibi bir paraya lisansını aldığınız Sublime Text 3, emin olun bu paranın karşılığını fazlasıyla size verecek. Tabi isterseniz ücretsiz de kullanabiliyorsunuz.

PhpDesigner ise bir yazılımcının geliştirme sürecinde her türlü ihtiyacını karşılayabilecek fonksiyonları içerisinde bulunduran bir PHP IDE’sidir. IDE’ler genelde kapsamlı programlar olduğu ve ufak işlerde bence gereksiz olduğu için çok tercih etmiyorum. Her ne kadar PHP IDE’si olsa bile HTML5, JS ve CSS desteği ile de sizleri şaşırtacağından eminim. Ticari kullanımda $69, kişisel kullanımda ise $29 civarında bir lisans ücreti var. Ayrıca diğer programlar gibi PhpDesigner’ı da ücretsiz olarak kısa bir süre deneyebiliyorsunuz.

PhpStorm benim en hoşuma giden IDE. 2009 yılında yayınlanmış bu IDE’nin alt yapısını JetBrains firması geliştirmiştir. Çalışma alanında kod analizi, hata önleme gibi özelliklerinin yanı sıra Debugger desteği, TDD/BDD ve benzeri test alt yapıları ile uyumlu şekilde çalışabilen PhpStorm, Grunt/Gulp/Phing vb. yapılandırma araçları içinde biçilmiş kaftan! PHP alanında proje geliştirecekseniz size önerebileceğim en iyi program diyebilirim. Yine kullanımı çok hoşuma giden, çok anlaşılır ve dosyalarınıza hızlıca erişebileceğiniz özelleştirilebilir bir arayüze sahip olan PhpStorm’un özelliklerini saymaya kalksam, emin olun bu yazı bitmez.

NetBeans ve Eclipse’yi ise bilmeyeniniz yoktur sanırım. Artık yaptıkları işlerden ziyade isimlerinin ünleriyle tanınmaya başlayan bu iki program, oldukça sağlam IDE’lerdir. Sadece PHP değil, bir çok alanda işinizi görebilecek bu IDE’leri de deneyebilirsiniz. Özellikle NetBeans’de PHP yazmak oldukça eğlenceli. 

Eğer sizlerinde kullandığı ve hoşunuza giden özelliklerin olduğu programlar varsa yorum atarak paylaşırsanız onları da deneme fırsatı bulabilirim.

Yazar Hakkında

Sinan Yorulmaz
Sinan Yorulmaz 2008 yılından beri blog yazan yazar, Teknolojio'da da kurucu pozisyonunda yer almaktadır. Elektrik-elektronik mezunu olmakla birlikte, yazılım geliştirme uzmanı olarak iş hayatına devam etmektedir. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap