En iyi 10 Oyun Faresi (Gaming Mouse) Önerisi

Oyun faresi (gaming mouse) kesinlikle en popüler çevre birimlerinden biridir. İnsanların ciddi bir oyun kurulumu yapmaya karar verdiklerinde yatırım yaptıkları ilk parçalardan birisidir ve bu mantıksız değildir. Oyun faresi oyun dünyasında sizin bir uzantınız olmalıdır. En hassas şekilde yaptıklarınızı oyuna zahmetsizce aktarmalıdır.

Bu nedenle, bir mouse ürününün iyi bir oyun mouse'u olarak görülmesi için kusursuz bir sensöre sahip olması gerekir. Bu durumda kusursuz bir sensör, öngörü, yumuşatma, hızlanma veya titreme olmadığı anlamına gelir. Tüm bu detayları bir arada bulundurarak en iyi oyun faresi seçeneklerini bir araya getirdik.

1. Logitech G Pro Wireless

Logitech, sahip olduğu her şeyi bu fareye atmış durumdadır. Mühendisleri tasarımcıları ve ar-ge departmanı gerçekten harika bir teknoloji parçası bulmuş durumdadır. G Pro Wireless, Logitech'in amiral gemisi olan oyun çevre birimleri serisine aittir. Profesyonel oyuncunun ihtiyaç duyduğu hemen hemen her şeye sahiptir.

Logitech'in birinci sınıf HERO sensörüne, modüler yan düğmelere, harika tıklamalara ve oldukça güvenli, çok yönlü bir şekle sahiptir. Üstelik mouse sadece 80 gram olduğundan son derece hafiftir ve kablosuzdur. Şarj başına yaklaşık 50 saat dayanan şarj edilebilir bir bataryaya sahip kablosuz bir fare olması gerçekten üst seviye bir iştir.

Sonuç olarak, G Pro Wireless, diğer markaların bugün bile yetişmekte zorlandığı son derece yetenekli bir oyun faresidir. Kusursuz kablosuz teknolojisi, kusursuz bir sensör, harika hissettiren tıklamalar ve kaydırma tekerliği, mükemmel yapı kalitesi ve nispeten hafif ama sağlam bir yapı ile tüm zamanların en iyisi durumundadır.

En uygun fiyat: Logitech PRO Wireless Optik Kablosuz Oyuncu Mouse

2. Zowie EC Serisi

Zowie bir süredir buralarda ve fareleri sahneye ilk çıktığından beri, nişancı oyunlarında uzmanlaşmış oyuncular arasında büyük bir yere sahip oldular. Marka yıllardır CS: GO profesyonel sahnesinde oldukça dikkat çekmektedir. Ancak ürünleri aynı zamanda farklı profesyonel sahnelerde görebilmek de mümkündür.

Zowie EC serisi, etraftaki en rahat şekillerden birine sahip olmasıyla bilinir. Çok fazla sorunu olmayan ergonomik bir oyun faresinin peşindeyseniz, kesinlikle Zowie EC serisini denemeniz çok doğru olacaktır. Buna rağmen oyun faresinin tuhaflıklarının olmadığını söylemek mümkün değildir.

Zowie, farelerini özellikle rekabetçi FPS oyunları için tasarlar. Bu nedenle kaydırma tekerleğinin diğer farelerin çoğuna kıyasla çok az adımı vardır. Bu da onu internet ortamında gezinmek için biraz garip hale getirebilir. Zowie, ayrıca daha yaygın olan Omron anahtarları yerine düğmeler için Huano anahtarlarını kullanmaktadır.

En uygun fiyat: BenQ Zowie EC2-A Optik Kablolu Oyuncu Mouse

3. Zowie FK Serisi

Zowie FK serisi, Zowie'nin en popüler çift yönlü faresidir. Bunun nedeni Zowie'nin FPS oyunları için özel olarak üretilmiş, gereksiz özellik içermeyen ve olağanüstü bir şekle sahip ürünler yapma konusundaki inancını sürdürmesidir. FK eski tasarımlardan biridir ama rahat şekli nedeniyle oldukça popülerdir.

Ayrıca serinin yeni üyeleri 3360 sensörüne ve bir dizi başka iyileştirmeye sahip durumdadır. Bununla birlikte Zowie sağ taraftaki yan düğmeleri kaldırmış durumdadır. Solak olmanız durumunda eski Zowie FK fareleri denemek çok daha doğru olacaktır. Bu ürünlerde ise 3310 sensörü bulunmaktadır ve teknik olarak kusursuz değildir.

Zowie'nin olağanüstü şekiller yaratma becerisini güvenilir bir yapı kalitesi ve tamamen sürücüsüz bir deneyimle birleştirin. Birçok profesyonel oyuncunun neden hala b fareye bağlı kaldığını hemen anlayabilirsiniz. Sonuçta şekil ve ağırlık, nişancı oyunları için bir oyun faresinin en önemli faktörleri arasındadır.

En uygun fiyat: BenQ Zowie FK2-B Optik Kablolu Oyuncu Mouse

4. Razer Deathadder

Razer Deathadder en köklü oyun farelerinden birisidir. Yıllardır etrafta olan bu fare PC oyunlarına biraz aşina olan herkes tarafından bilinir. Bu farenin birçok yinelemesi ve sürümü vardır. Bazıları diğerlerinden kesinlikle daha iyi karşılanırken, en yeni çabalar şüphesiz harika oyun farelerinin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Razer Deathadder Elite bunlardan birisidir. Bu listedeki diğer bazı farelerin yapığı gibi yeni bir çığır açmaz. Ancak yaptığı şey gerçekten oldukça iyidir. Harika tıklamalarla çok rahat bir ergonomik şekle, güzel bir kabloya ve kusursuz bir sensöre sahiptir.

Razer Deathadder V2 ise, farenin kanıtlanmış tasarımını biraz daha geliştirir. Bu yüzden oyun faresine ilgi duyuyorsanız almanız gereken asıl ürün budur. Daha yeni bir sensöre, farklı tıklamalara ama daha da önemlisi daha esnek bir kabloya, yeni (daha hızlı) ayaklara, daha iyi bir kaplamaya sahiptir. Ayrıca Elite modeline göre daha hafiftir.

En uygun fiyat: Razer DeathAdder Elite Optik Kablolu Oyuncu Mouse

5. Logitech G703

Logitech 3366 sensör serisini ilk kez ortaya çıkardığında G403 uzun süre listelerin en vazgeçilmez oyun farelerinden biri oldu. Ürünün sahip olduğu en iyi özellikler sayesinde neredeyse aynı anda popüler olmuştur. G703 ile ne alaka diyebilirsiniz ama esasen aynı üründür. G703 kablosuz, G403 ise kablolu bir üründür.

Logitech G703 üst sensörlü ergonomik bir faredir. Harika bir düğme seti ve üstün performanslı kaydırma tekerleği vardır. G703, Logitech'in Lightspeed teknolojisi ile donatılmıştır. Bu, kablolu farelerle eşit düzeyde tamamen kusursuz bir performans beklemenize neden olabilir.

Logitech G703, Logitech'in HERO sensörün yerine 3366 sensöre sahiptir. Bu sensör yeniden işlenmiş bir sürümdür ve daha az güç sunmaktadır. Bu açıdan pil ömrü söz konusu olduğunda bazı tavizler vermeniz gerekebileceğini unutmamanız gerekir. Buna rağmen Logitech G703 bütçenize göre ideal ürünlerden biri olabilecektir.

En uygun fiyat: Logitech Lightspeed G703 Optik Wireless Oyuncu Mouse

6. Xtrfy M4

Xtrfy, belki de aklınıza gelen ilk firmalardan birisi olmayacaktır ancak ürünlerini bir kontrol etmeniz gerekmektedir. Bunun için en mükemmel örneklerinden birisi Xtrfy M4 fareleridir. Bu onların ultra hafif bir oyun faresine alışmaları ve bunda harika bir şeydir.

Orta boyutu ve ergonomik şekli ile ilk çıktığında ultra hafif sahnede bir tür çığır açmıştır. Ancak genel olarak bakıldığında bile çarpıcı bir üründür. Oldukça güvenilir bir ergonomik şekle sahiptir. Ama arkadaki oldukça gereksiz parlamaya karşı dikkatli olmanız gerekir. Harika bir dizi stok ayağı, harika kablosu ve kusursuz sensörü vardır.

Bunların hepsi, fareyi biraz fazla kuvvetle tuttuğunuzda esnemeyecek sağlam bir tak ve çalıştır paketiyle birlikte gelir. Bu nedenle analiz eden oyunlarımızdaki bazı profesyonel oyuncuların neden bu fareyi denediğini görmek zor değildir. Bütçeniz yerindeyse son zamanların popüler oyun farelerinden birine şans vermek iyi bir fikir olabilir.

En uygun fiyat: Xtrfy M4 RGB Optik Kablolu Oyuncu Mouse

7. Glorious Model D

Glorious, Model O oyun faresini duyurduğunda bunun sadece akıllarındaki tüm fare serisindeki ilk sürüm olduğunu açıkça ortaya koydular. Hedef ODIN serisini tamamlamak için harekete geçmektir. Model D, serinin ikinci üyesidir. Bu oyun faresi şu anda mevcut olan ultra hafif ergonomik farelerden biridir.

Glorious, Model D oyun faresini tasarlarken Zowie'nin ünlü EC serisini baz almıştır. Bu yüzden o farenin öncülüğünü seviyorsanız ancak daha hafif bir fare arıyorsanız kesinlikle Model D ilk seçeneklerinizden biri olabilecektir. Üstüne üstlük oyun faresi mükemmel tıklamalara, kusursuz bir sensöre, son derece esnek bir kabloya sahiptir.

Xtry'nin daha küçük form faktöründen hoşlanmıyorsanız veya M4'ün arkasındaki ani eğrinin size uymayacağından korkuyorsanız, Model D'ye bakmak iyi bir fikir olabilir. Bu mouse denenmiş ve gerçek bir şekle sahiptir. Üst düzey bir oyun faresinden isteyeceğiniz her şeye sahiptir.

En uygun fiyat: Glorious Model D Optik Kablolu Oyuncu Mouse

8. Logitech G203

Sizin için mükemmel olan oyun faresini bulmak kolay değildir. Uygun fiyatlı oyun fareleri genellikle fiyatı düşük tutmak için sensör gibi önemli hususlardan mahrum kalmış durumdadır. Bütçeniz kısıtlıysa seçim yapma şansınız biraz daha zorlaşacaktır.

Nitekim teknoloji artık almış başını gitmiş durumdadır. Harika sensörler bugünlerde o kadar pahalı değildir. Bu yüzden ne yaptıklarını bilen şirketler kesinlikle harika bir fiyata rekabetçi bir oyun faresi üretebilmektedir. Logitech G203 bu farelerden birisidir. Gösterişli değildir ama güvenilir bir alternatiftir.

Logitech G203, hareketlerinizi ekrana güzel bir şekilde aktaracaktır, ayakları oldukça kalitelidir ve yerleşik belleği idealdir. Herhangi bir oyun koşulunda sizi hayal kırıklığına uğratmayacak bir fare arıyorsanız bu kesinlikle dikkate almanız gereken bir faredir.

En uygun fiyat: Logitech G203 Lightsync Kablolu Oyuncu Mouse

9. Razer Naga Pro

Oyun farelerinin üst kademelerinde üçten fazla ek düğmeye sahip en iyi özellikleri olan bir fare bulmak oldukça nadirdir. Bu biraz garip gelebilir ama kesinlikle ellerinde çok sayıda ekstra düğme bulundurmayı tercih eden oyuncular var.

Razer Naga Pro, sizin için en rahat olan kurumu seçebilmeniz için üç farklı yan düğme setiyle birlikte gelen modüler bir faredir. Yan taraftaki 2, 7 ve 12 düğme arasından seçim yapabilirsiniz. Bu durumda favori MMO ve MOBA için oynarken büyülerinizi koymak için bol miktarda alanınız olduğu anlamına gelmektedir.

Naga Pro biraz daha ağır bir oyun faresidir. Ancak ağırlık MMO oyunları için daha az bir faktördür. Harika ve geniş bir yan düğme seti elde edersiniz. Bu yüzden söz konusu üründe buna karşı koyabilmeniz doğru değildir. Aynı zamanda Razer2in Focus+ Optical sensörünü barındırdığı unutulmamalıdır.

En uygun fiyat: Razer Naga Pro Kablosuz Oyuncu Faresi

10. SteelSeries Rival 650

Birinci sınıf bir sensöre ve harika kablosuz özelliğe sahip tam özellikli, özelleştirilebilir bir oyun faresinin peşindeyseniz bu kesinlikle göz önünde bulundurmanız gerekenlerden biri olmalıdır. Rival 650, üst düzey bir sensöre ve harika tıklamalara sahip kablosuz bir oyun faresidir.

SteelSeries, farenizi sürekli yukarı kaldırmak isteseniz bile hedefinizin her zaman güvenilir olmasını sağlamak için kalkış algılamasını gerçekleştiren ek bir sensöre sahiptir. Pratikte bu çoğu insan için pek fark yaratmayacak bir şeydir. Ancak SteelSeries'in Rival 650 ile bütünleşmesi söz konusudur.

Bu oyun faresi 120 gram ağırlığındadır. Oldukça ağır olduğu doğrudur. Mükemmel dengeyi elde etmek için sekiz adede kadar ek 4 gram ağırlık ekleyerek Rival 650'nin hassasiyet hissini biraz daha ayarlama şansınız vardır. Ayrıca, üç yan düğmesine sahip olmasına rağmen bunlar çıplak gözle kolayca görülmemektedirler.

En uygun fiyat: SteelSeries Rival 650 Optil Wireless Oyuncu Mouse

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz 1989 doğumluyum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Teknolojinin daha çok oyun tarafıyla ilgilenen biriyim. Özellikle hikayesi kaliteli oyunları beğeniyorum. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap