En iyi 8 Lightroom Alternatifi

Adobe görüntü uygulamaları akla geldiğinde ilk markalardan biridir. Lightroom yazılımı, görüntü yönetimi ve görüntü işleme kombinasyonu nedeniyle son derece popülerdir. Programlar arasında geçiş yapmaya gerek kalmadan fotoğraflarınızı içe aktarabilir ve düzenleyebilirsiniz.

Ancak Lightroom herkes için değildir. Bazıları için iş akışı pek uyumlu değildir. Uzun vadeli Lightroom kullanıcıları özellikle aylık ödeme planına geçildiğinden beri alternatifleri arar oldular. Özellikle fotoğrafçılıkta yeni olanlar bir uygulamaya yüksek fiyatlar ödemek istemezler.

1. Skylum Luminar

Skylum Luminar, yıllardır bir RAW fotoğraf editörü olarak popüler durumdaydı. 2018 yılında dijital varlık yönetimi yeteneklerine kavuştu. O zamandan beri uygulamayı yepyeni bir seviyeye taşıyan yapay zeka tarafından desteklenen diğer görüntü geliştirme filtreleri kazandı.

Bu tür araçlar, görüntü düzenleme programlarına başlayanlar için harikadır. Ayrıca, yazılıma aşina olmanıza yardımcı olacak ön ayarlara ve tek tıklamayla düzenlemelere oldukça büyük bir odaklanma söz konusudur.

2. RawTherapee

RawTherapee, Windows, macOS ve Linux için kullanılabilen ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir RAW görüntü işleme uygulamasıdır. Arayüz ve araç seti açısından Photoshop ve Lightroom arasında bir melezdir. Ancak ikisi ile aynı düzeyde görüntü yönetimi özelliklerine sahip değildir.

RawTherapee uygulamasının Lightroom ile paylaştığı en önemli özelliklerden birisi onları her zaman sağlam tutmasıdır. Ayrıca, Lightroom'da bulabileceğiniz keskinleştirme, eğrileri ve renkleri düzeltme gibi birçok düzenleme aracına sahiptir.

3. ON1 Photo RAW

Fotoğraflarınızı yönetmek ve düzenlemek için hem Lightroom hem de Photoshop kullanmayı seven kişiler, Lightroom'un dijital varlık yönetimi özelliklerinin birçoğuna ve Photoshop'un görüntü düzenleme yeteneklerine sahip ON1 Photo RAW'ı düşünmelidir.

ON1 Photo RAW çoğu artık uygulamayla entegre olan görüntü düzenleme eklentileri geliştirmeye başladı. Ayrıca Photoshop gibi katmanlara ve odak yığını özelliğine sahiptir. Uygulamayı kullanırken program bilgisayarınızın sabit diskindeki görüntüleri otomatik olarak tanımaktadır.

4. Capture One Pro

Capture One Pro, üst düzey orta format kameraların yapımcısı Phase One tarafından geliştirilen bir fotoğraf düzenleme programıdır. Bu nedenle, profesyonel ve stüdyo fotoğrafçılarına yöneliktir. Buna ek olarak birkaç gelişmiş araca sahiptir.

Capture One Pro, özellik setinde Lightroom'a benzer. Ancak katmanları kullanabilme gibi Photoshop'ta bulunan bazı işlevleri içerir. Görüntüleri düzenlerken, kullanıcılar onları yalnızca kataloglara göre değilim oturumlara göre de gruplayabilirler.

5. DxO PhotoLab

DxO PhotoLab, fotoğraf düzenleme yazılımı üreten ve lensleri, mobil ve dijital kameraları değerlendirmek için bir kıyaslama hizmeti yürüten Fransız şirket DxO'nun bir ürünüdür. Yazılım Mac ve PC için mevcuttur. RAW görüntüleri dönüştürür ve optik kusurları otomatik olarak düzeltir.

PhotoLab her zaman görüntü düzenleme yeteneklerine sahipti. Ancak son zamanlarda görüntüleri yönetmek için eklenen fotoğraf kitaplıkları da vardı. Bu da onu Lightroom'un sunduğu özelliklerle uyumlu hale getirdi. Yazılım tek seferlik bir ücret karşılığında satın alınabilmektedir.

6. Exposure X6

Tam özellikli bir RAW görüntü düzenleme yazılımı olan Exposure X6, gelişmiş fotoğrafçılar için tüm fotoğraf işleme ve dosya yönetimi araçlarını sunarken, yeni başlayanlar için hemen kullanmaya başlamak için yeterince basittir.

Lightroom'dan geçiş yapanlar, Exposure çalışma alanını ek bir avantajla çok benzer bulacaktır. Paneller ve düzenleme araçları tamamen ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde özelleştirilebilirler. Exposure X6'da yalnızca bir çalışma alanı vardır. Bu sayede her şeyi tek bir yerden yönetebilirsiniz.

7. Darktable

Darktable, en iyi ücretsiz Lightroom alternatifi seçimlerden biridir. Lightroom gibi bu uygulama da tam özellikli bir görüntü ayarlama paketine ve kapsamlı kitaplık yönetimi seçeneklerine sahiptir. Ayrıca, 400'den fazla kamera için RAW işleme özelliği vardır.

Kullanıcı arayüzü söz konusu olduğunda Darktable, Lightroom'a çok benzer. Lightroom'a alıştıysanız bu biraz kafa karıştırıcı olabilir. Çünkü muhtemelen her şeyin aynı yerde olmasını beklersiniz. Böyle değiller, bu da onun biraz kullanım zorluğunun olacağı anlamına gelebilir.

8. LightZone

Biraz farklı bir şey denemeye hazır olmanız durumunda LightZone size yardımcı olacaktır. Bu uygulama Windows, MacOS ve Linux için ücretsizdir. Ücretsiz bir Lightroom seçeneği aradığınız zaman son derece kullanışlıdır.

LightZone ve Lightroom tarzı uygulamalar arasında kesinlikle bazı güçlü kavramsal farklılıklar vardır. Birincisi, benzersiz bir katman tabanlı sistem aracılığıyla seçici ayarlamalara izin veren Zone Mapping kavramıdır. Bir diğeri ise sıkça başvurabileceğiniz Relight aracıdır.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap