Güvenle Kullanılabilecek En İyi 11 Kripto Borsası

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yatırım yapmak ilk başta göz korkutucu olabilir. Dolandırıcılığa karışan ve para kaybeden insanlar hakkında sık sık haberlerin çıktığı doğrudur. Buna rağmen kripto para birimine yatırım yapmak ve bugün olduğu gibi güvenli bir şekilde ticaret yapmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri ile işlem yaparken ve satın alırken en önemli endişe güvenliktir. İster satın alıp uzun vadeli tutma niyetinde olun, ister sık sık ticaret yapmak isteyin, eğer kripto borsasından kullanışlılık ve güvenlik istiyorsanız aşağıda listelediğimiz kripto borsaları size fazlasıyla yardımcı olacaklardır.

Kripto borsası nedir?

Kripto para, finansal işlemler gerçekleştirmek için çeşitli işlevleri kullanan internet tabanlı bir değişim aracıdır. Kripto para birimleri, merkeziyetçilikten uzaklık, şeffaflık ve değişmezlik kazanmak için blokchain adı verilen teknolojiyi kullanırlar. Kripto para borsası yatırımcıları, banka ve kripto para değişim hesapları üzerinden işlem yapabilirler ve aracı kuruma ihtiyaç duymazlar.

Bu nedenle geleneksel piyasalardan biraz farklılık gösterirler. Bu borsaların en önemli özellikleri arasında yer alan durum ise merkezi durumdan uzak olmalarıdır. Kripto para borsalarında işlemler kripto para borsası yatırımcıları arasında yapılır. Bu nedenle, fiat para birimlerinde satın alım yapmak isteyen yatırımcı, kripto para birimini fiat para birimi yapmak isteyen başka bir yatırımcıdan alır.

1. Binance

Binance borsası, 2017 yılında altcoin ticaretine odaklanacak bir biçimde kurulmuştur. Binance, farklı kripto para birimleri arasında 100'den fazla farklı alım satım çifti sunar. Bazı fiat-kripto çiftleri sunar ancak çiftlerinin çoğu kripto para birimleri arasında yer almaktadır.

Coinmarketcap verilerine göre Binance şu anda dünyanın bir numaralı kripto borsası durumundadır. Buna rağmen yeni başlayanlar için birazcık karmaşık olabilir. Binance kripto para borsasının global borsa alanında bir numaralı seçenek olduğu düşünülürse o en güvenilir yerlerden birisidir.

2. Coinbase Pro

İlk kez Bitcoin satın almak kafa karıştırıcı olabilir. Coinbase bu yüzden oluşturulmuş bir yerdir. Kullanım kolaylığı ve basitlik için tasarlanmış oldukça basit bir platformdur. Diğer taraftan bu firmanın Coinbase Pro isimli bir borsa platformu vardır. Ancak Coinbase Pro yeni başlayanlar için tasarlanmış bir arayüze sahip değildir.

Coinbase Pro daha deneyimli kripto para meraklıları için mükemmel bir alternatiftir. Nakit yatırımı yapıldıktan sonra işlemlerin anında başlatılması söz konusudur. Birkaç işlemin ardından muhtemelen bir şeyler öğrenmiş olursunuz. Coinbase Pro, popüler ve güvenilir bir borsadır. Düşük işlem ücretleri hevesli olan herkesi kendisine çekecektir.

3. Kraken

2011 yılında kurulan Kraken, vadeli işlem sözleşmeleri ve marj ticareti de sunan bir kripto para birimi spot borsasıdır. Kraken, ABD merkezli olduğundan ve ABD yönetmeliklerine uymak zorunda olduğundan ticaret için sadece yirmi civarında token teklif etmektedirler. Bu yüzden genellikle alternatif bir yer olarak düşünülür.

Bir Kraken hesabı açmak ve KYC olmadan dijital varlıkları takas etmek mümkündür. Ancak, bu tür hesaplardaki para çekme limitleri oldukça düşüktür. KYC tarafından doğrulanmış bir hesap olmadan fiat para birimlerini yatırmak veya çekmek mümkün değildir. Vadeli işlem sözleşmeleri yapmak isteyen herkesin bir KYC doğrulaması yapması gerekir.

4. KuCoin

KuCoin, kripto sektöründe her türden kripto işlemleri için önde gelen tek durak noktası olarak yer almayı başardığı için iyi bilinen bir isimdir. Merkezileştirilmiş bir kripto borsasıdır ve mobil uygulaması vardır. 2017 yılında faaliyetlerine başlayan borsa 200'den fazla kripto para birimine ve 400'den fazla pazara sahiptir.

Banka düzeyinde güvenlik, yeni başlayanlar için uygun kullanıcı deneyimi ve çok çeşitli kripto hizmetleri sunar. Marj ve vadeli işlemler, yerleşik bir P2P takası, kredi kartı veya banka kartı kullanarak kripto satın alma yeteneği, anında değişim hizmetleri gibi özellikleri vardır.

5. Gate.io

Gate.io, 2013 yılından beri faaliyet gösteren Çin menşeili bir kripto para borsasıdır. Bu borsa merkezileştirilmiş bir borsadır. Her ne kadar 2013 yılında kurulmuş olsa bile 2017 yılında yeniden markalaşma yoluna gitmiştir. Önde gelen ilk değişim teklifi platformuyla en hızlı büyüyen kripto para borsalarından birisidir.

Çok sayıda kripto para birimini destekler. Kaldıraçlı marj ticaretine izin verir ve marj ödünç verme veya borçlanma gibi diğer gelişmiş finansal hizmetler sunar. Güçlü bir ticaret motoruna sahip olmasına rağmen genellikle deneyimsiz kullanıcılar için pek kullanışlı olmadığını söylemek gerekmektedir.

6. Bitfinex

Bitfinex, tüm dünyadaki deneyimli kişiler için birinci sınıf bir kripto para borsasıdır. Tanınma ve ticaret hacmi düşünüldüğünde en iyi borsalardan birisidir. Dünyadaki birkaç ülke dışında hepsine hizmet eder ve hem fiat paradan kriptoya hem de kriptodan kriptoya alım satım işlemleri destekler.

Diğer önemli özellikler arasında marj ticareti, limit ve stop emirleri, tezgah üstü alım satımlar ve diğer ufak tefek özellikler yer alır. Birçok seçenek mevcut olsa bile her şey etkileyici bir şekilde sezgisel bir biçimde düzenlenmiştir. Gezinmesi kolay gösterge tabloları ve menülerle düzenlemeler yapılmıştır.

7. Bitstamp

Lüksemburg'da kayıtlı ve merkezi İngiltere'de bulunan Bittamp, faaliyette olan en eski kripto para borsalarından biridir. Hem yeni başlayanlara hem de daha deneyimli kişilere hitap eder ve kullanıcıların birbirleriyle ve fiat para birimleri ile BTC, XRP, ETH, LTC ve BCH alışverişine izin verir.

Ayrıca müşterilerin kredi kartlarını ve banka kartlarını kullanarak itibarı para birimlerini yatırmalarına ve çekmelerine olanak tanır. Alım satım ve para birimi gösterge tabloları bir dizi ayrı sayfaya yayılırken, bunlar açık ve net bir şekilde düzenlenmişlerdir. Hem yeni başlayanlar hem de deneyimli kişiler için genellikçe çok kolaydır.

8. Gemini

Gemini altı kıtada faaliyet gösteren en büyük kripto para borsalarından biridir. ABD merkezli bir borsadır. İkiz kardeşler Cameron ve Tyler Winklevoss tarafından 2014 yılında kurulmuştur. O zamandan beri USD mevduatları için FDIC sigortası, kullanıcı dostu bir platform ve halka açık olarak bilinmeyen en büyük kripto para borsalarından biri haline gelmiştir.

Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Chainlink, Maker ve çok daha fazlası dahil olmak üzere 20'den fazla dijital varlık listelenmiştir. Gemini'nin ücretleri düzenlenmemiş rakiplere kıyasla daha yüksektir. Tüm kullanıcıların bir hesap açmak için kapsamlı müşteri tanıma (KYC) kontrollernden geçmesi gerekir.

9. Paribu

Paribu, Coinmarketcap verilerine göre en geniş işlem hacmine sahip yerli kripto para borsasıdır. 2017 yılından itibaren kullanıcılarına hizmet vermeye başlamıştır ve 1 milyonu aşkın kullanıcısı bulunmaktadır. Paribu özellikle hızlı, pratik ve kolay olması yönüyle dikkat çeken bir yerel borsadır.

Paribu ile 7/24 havale ile para yatırabilme şansınız vardır. Kullanıma yeni başlayanlar için son derece ideal yerlerden birisidir. Ayrıca Türkçe destek alabilmek sizin için önemli bir artı olabilir. Diğer taraftan Paribu'da bütün altcoin çeşitlerinin mevcut olmadığını unutmamanız gerekmektedir.

10. BtcTurk

BtcTurk, Coinmarketcap verilerne göre en geniş ikinci işlem hacmine sahip yerli kripto para borsasıdır. 14 coin için işlem yapabilme imkanı sunmaktadır. Platform özellikle üst düzey şeffaflığı ile bilinen yapısıyla ön plana çıkmaktadır. Yerel bir borsayla çalışmak istiyorsanız burası tercih etmeniz gereken yerlerden birisi olacaktır.

Diğer taraftan BtcTurk'te tüm altcoin türleri yoktur. Bunu güvenilirlik durumu olarak açıklayan firmanın sadece belirli hacme sahip olan coin seçeneklerini bünyesine katacağını söylemek çok yanlış olmayacaktır. BtcTurk platformunun kullanımı oldukça kolay olduğu için yerel bir borsa arayanlar için son derece ideal bir yer olacaktır.

11. Bitlo.com

Bitlo.com yerli kripto para borsalarından birisidir. 7/24 para yatırabilme imkanı sunan bu borsanın kullanımı oldukça kolaydır. Ayrıca 7/24 online destek hattı ve saat 09:00 ile 00:00 arasında aktif olmak kaydıyla telefon destek hattı bulunmaktadır. Diğer taraftan yerli kripto borsaları arasında güven veren isimlerden birisidir.

Bitlo.com özellikle aktifliği ile bilinen bir borsadır. Sürekli olarak kullanıcılarına güncellemeler ve gelişmeler hakkında bilgi vermektedir. Bununla birlikte ilgili kripto para borsasının diğer yerel alternatiflere göre daha düşük bir işlem hacmine sahip olduğunu unutmamak gerekmektedir.

Yazar Hakkında

Timur Demir
Timur Demir 1991 doğumluyum. 7 yıldır blog yazarlığı yapıyorum. Son 2 yıldır blog danışmanlığı hizmeti vermekteyim. Teknolojio ortak kurucularındanım. Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap